Patronáty

Převzít patronát nad kouskem světa a smysluplně o něj pečovat není jen tak.

Proto do tohoto procesu zapojujeme kromě skautských a jiných oddílů i odborníky a správce či majitele lokalit.

A i ti nejmladší tak získávají vztah ke svému okolí a odvádějí užitečnou práci!

Metoda - jak na to jdeme?

V programu Patronáty ukazujeme skupinám dětí a mládeže, jak se aktivně zapojit do ochrany přírody. Cílem programu je propojit oddíl s odborníkem a také se správcem nějakého cenného území a nasměrovat mladé k účinným aktivitám ochrany přírody. Členové oddílu pečují o “svůj” kousek krajiny a díky tomu se dozvídají jaké jsou v místě přírodní hodnoty, jak funguje daný biotop a mnoho dalších souvislostí.

Zapoj se!

Kde už patronáty probíhají?

Začínali jsme v Praze

Hned v pilotním ročníku se jen na území hlavního města zapojilo 13 oddílů a 11 odborníků. Počet zapojených oddílů od té doby dál jen roste, takže v tuto chvíli už máme prsty v péči o 34 pražských přírodních lokalit. Klikáním na ikony na mapě můžete zjistit které to jsou, a které oddíly a střediska se o ně starají.

Rosteme do krajů

V Praze se program báječně osvědčil, a tak se od začátku roku 2020 rozšiřujeme díky podpoře Státního fondu životního prostředí do Jihočeského, Libereckého, Jihomoravského a Plzeňského kraje. Přidávají se tak desítky nových lokalit, oddílů a odborníků.

Na fotky a videa z roku 2020 se můžete podívat zde.

Zveme do přírody

Na řadu míst, na kterých Patronáty pomáhají, se můžete jít podívat. Natočili jsme pozvánky i celé videoexkurze, které vám ukážou známé přírodní kouty Prahy v novém (botanickém, geologickém, dendrologickém a zoologickém) světle.

Vyjdi SI

koordinátorka Patronátů ve Zlínském a MS kraji

Monika Kašparová

Koordinátorka Patronátů ve východních Čechách

Projekt je v Praze finančně podpořen Magistrátem hlavního města Prahy. Mimo hlavní město je projekt financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministryně životního prostředí. Na Liberecku nás navíc podporuje Liberecký kraj.