SI v krajině

Česká krajina není připravená na klimatickou změnu. Sama se připravit nedokáže, ale účinnou pomoc může poskytnout kdokoli. Proto vytváříme příležitosti především pro dětské skupiny, jak se aktivně zapojit do péče a ochrany naší krajiny.

Patronáty

V programu Patronáty ukazujeme skupinám dětí a mládeže, jak se aktivně zapojit do ochrany přírody. Cílem programu je posílit přesvědčení o vlastním vlivu na předcházení a řešení problémů životního prostředí. Pomáháme věci tím, že oddíl nebo školní třídu propojíme s odborníkem, který bude skupinu péčí provázet a se správcem vybraného cenného území, který určí, co je nejlepší dělat. Členové oddílu poznávají přírodní zákonitosti a vliv člověka na konkrétní část krajiny, o kterou se aktivně starají. Program Patronáty posiluje vztah dětí k přírodě a ukazuje péči o krajinu z různých úhlů pohledu a v konkrétních souvislostech. Kromě zájmu o okolní svět tak posilují i systémové myšlení.

Více o Patronátech

Ekologické vzdělávací programy

Zveme vás na výpravu nejen do krajiny, ale také do města. Podívejte se s námi do minulosti i současnosti hospodaření s půdou, zkuste proměnit své okolí a pomoci mu lépe zvládat rychle se měnící klimatické podmínky, případně začněte přímo ve škole a najděte způsoby, jak drobná adaptační opatření aplikovat u vás.

Nabídka pro školy

Klimavíkendovky

Několik jarních a podzimních víkendů už každoročně patří klimavíkendovkám. Vydáváme se vždy na farmu, která zachází se svou okolní krajinou s respektem a úctou. Pomocí her, workshopů, pozorování a zkušeností si děti utvářejí vlastní názor na péči o volnou krajinu, diskutují své názory s ostatními a hledají cesty, kterými se mohou do ochrany krajiny a půdy zapojit.

Více o klimavíkendovkách

Krajina v našich rukou

Sedm krátkých filmů o největších problémech české krajiny a jejich možných řešeních. Filmy dávají každému jednotlivci i skupině návod a argumenty k tomu, jak a proč si vybrat oblast péče o krajinu, do které se pustit. Pro hlubší porozumění problémům můžete k vybraným tématům využít i připravené metodické materiály.

Chci zjistit víc

Přednášky o klimatické změně

V průběhu posledních let jsme uspořádali celou řadu debat a streamů o klimatické změně. Probrali jsme environmentální, ekonomické, sociologické i pedagogické aspekty změny klimatu. Všechny záznamy můžete sledovat na YouTube!

Všechna videa

Tým a kontakty

Dalibor Naar - Nemo

vedoucí tvůrčí skupiny SI v krajině

Josef Laňka

koordinátorka enviromentálních vzdělávacích programů

Jirka Eifler

koordinátor Patronátů v Praze

Naše projekty pro krajinu v Praze finančně podporuje magistrát hlavního města Prahy. Mimo hlavní město jsou projekty financovány Českou rozvojovou agenturou a Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministryně životního prostředí.