Krajina v našich rukou

Česká krajina není zdravá. Usychání lesů, eroze půdy na polích a další problémy ukazují, že příroda kolem nás není připravená na probíhající klimatickou změnu. Věříme, že s tím může a má něco udělat každý z nás!

Ve čtyřech videích, které zde postupně přibývají, jsme se pokusili shrnout vše, co byste měli vědět o problémech české krajiny. Na konci každého dílu přinášíme řadu konkrétních činností, které může udělat každý z nás podle toho, na co si troufá.

1. Voda ve městě

Jaké jsou hlavní problémy měst z hlediska klimatických změn? Na co se musíme připravit? Jak vypadají příklady adaptačních opatření? A co může dělat každý z nás?

Abyste mohli video zapojit do práce s dětmi (v oddíle, ve škole), připravili jsme k němu metodickou aktivitu.

2. Zdravý les

Smrkové jednodruhové lesy nám mizí doslova před očima, na cestách po Česku vídáme spousty zpustošených mýtin. Co se to děje? Co se musí udělat, aby se naše lesy staly odolnějšími? A můžeme tomu nějak pomoci jako prostí občané?

Pokud chcete téma otevřít s oddílem či jinou dětskou skupinou, podívejte se na připravenou aktivitu.

3. Voda v krajině

Jak se za poslední století změnila česká a moravská krajina? Jak to souvisí s tím, že máme problém se suchem nebo naopak s povodněmi? Dá se krajina napravit? Kde a s čím začít? I v této věci máme doporučení, co může udělat každá obec, každý majitel pozemků a každý z nás.

4. Živá půda

Má nějakou souvislost boj proti suchu a kvalita zemědělské půdy? Chováme se dobře k našemu národnímu bohatství, kterým půda je? Co je potřeba udělat, aby kvalita půdy neklesala, abychom o půdu nepřicházeli? Je to jen věcí zemědělců a vlastníků půdy? Video má ukázat, že podpořit péči o půdu může každý.

Poslechni si víc

Jak bojovat se suchem a vracet život do české krajiny – příklady dobré praxe
Podcast 2050
O lesích a jejich obnově po kůrovcové kalamitě s Matějem Šaškem
Podcast 2050

Co začít dělat - a jak?

Následující tipy jsou především pro skautské (a jiné) oddíly.

Inspiraci zde ale může načerpat kdokoli!

Výběr projektu

Problémů i možností řešení je tolik, že není snadné najít si to své.

Pokud vedeš oddíl nebo družinu, a chtěl/a bys společně se svými svěřenci začít se situací něco dělat, využij přehled opatření, který jsme připravili.

přehled opatření pro oddíly

Klimavíkendovky a workshopy

Na smysluplné péči o krajinu je postaven program Patronáty. Už tři roky jej postupně rozšiřujeme, aktuálně běží v Praze a Jihočeském, Jihomoravském, Libereckém, Plzeňském, Středočeském, Ústeckém, Zlínském kraji a kraji Vysočina. Víc si můžete přečíst zde.

Kromě toho chystáme také online workshopy, na kterých vám pomůžeme rozhodnout se pro správný projekt, který bude sedět vašemu oddílu a okolí. Jeden takový workshop proběhne 20. dubna, přihlašování je otevřeno.

Nadále také pořádáme klimavíkendovky pro celé skautské oddíly, aktuálně ale nejsou volné termíny.

Partneři pro krajinu

V Česku funguje spousta organizací, které mají perfektně zmáknuté nejrůznější oblasti péče o krajinu. Vřele doporučujeme jejich expertízu a jejich programy:

Nadace Partnerství poskytuje granty na výsadbu stromů a vytváření zelených oáz ve městech >> nadacepartnerstvi.cz/granty

Hnutí DUHA kromě dalších akcí organizuje kampaň Zachraňme lesy a Týdny pro les >> zachranmelesy.cz

Spolek Živá voda vytvořil metodiku Živá krajina pro zvyšování vodozádržných schopností krajiny a organizuje dobrovolníky pro mapování horních toků >> spolecneprotisuchu.cz/model-ziva-krajina

Děkujeme také všem organizacím, které nám pomohly s mapováním témat i se samotným natáčením! Jmenovitě to byli:

Petr Kazda (Nadace Partnerství), Jana Drápalová (Městská část Brno - Nový Lískovec), Daniel Pitek (Asociace soukromých zemědělců ČR, Program Pestrá krajina), Jiří Rom, Josef Šlinger, Dan Frantík (Odbor ochrany prostředí, Magistrát hl. m. Prahy), Jiří Malík (spolek Živá voda), Petr Fučík (Výzkumný ústav meliorací a ochrany půdy), Anna Kárníková (Hnutí Duha), Milan Hron (sdružení Pro Silva Bohemica)

Projekt finančně podpořil magistrát hlavního města Prahy a Česká rozvojová agentura.