Bádáme v historii skautingu

Zřizujeme Skautský archiv, ve kterém pečujeme o čím dál tím víc artefaktů skautské paměti.

Skautská historie je nesmírně bohatá na silné příběhy, po kterých pátráme a rozvíjíme je ve výstavách, programech a projektech.

Skautský archiv

Pečujeme o paměť skautingu. Většina z tisíců shromážděných dokumentů a artefaktů je uložena v centrálním archivu v pražských Čimicích, vedle něj fungují i expozitury v krajích.

Vše o Skautském archivu

E-knihovna

Shromážděné historické materiály se snažíme nabídnout i v elektronické podobě. V e-knihovně najdete odkazy na elektronické verze knih, časopisů, dokumentů, almanachů, školních či skautských prací.

více informací

Dokumentární filmy

Natočili jsme dva filmy o důležitých obdobích českého skautingu: film Skauti bez lilie pojednává o období zákazu mezi lety 1968 a 1989, film Hledání lilie popisuje počátky obnoveného skautingu v devadesátých letech.

chci vidět filmy

Hrdinové války

Ve druhé světové válce padlo přes 700 skautů a skautek. Společně se skautskými oddíly se vydáváme po stopách jejich zapomenutých osudů...

příběhy hrdinů

Skautské století

Ke stému výročí českého skautingu jsme zorganizovali masové nahrávání skautských pamětníků. Jejich příběhy si můžete přečíst a poslechnout na webu Paměti národa.

508 pamětníků a pamětnic

Skautský odkaz

Na této stránce najdete vše o tom, jak se pustit do péče o paměť skautingu na vlastní pěst - ve svém oddíle, středisku, okrese.

zjistit více

Skautské počátky

S odstupem 110 let jsme doposud nejdetailněji zmapovali události okolo cesty A. B. Svojsíka do Anglie a následného rozjezdu skautingu u nás.

blog skautské počátky

Století skautek

Rozšíření původně chlapecké volnočasové aktivity na děvčata na sebe nedalo dlouho čekat. Příběhy průkopnic dívčího skautingu a jejich dobrodružných začátků si můžete přečíst ve speciálním blogu.

blog století skautek

Do třetice a dost!

Další pohnuté období českého skautingu, kterému jsme věnovali zvýšenou pozornost, je třetí a poslední obnova skautské organizace. I události přelomu let 1989-1990 jsme rozebrali v detailním blogu.

blog Do třetice a dost!

Čeští skauti v USA

Zmapovali jsme pohnuté osudy desítky skautů a skautek, kteří strávili část svého pohnutého života v Americe. Příběhy jsme představili ve výstavě a v seriálu článků na Aktuálně.cz.

k příběhům

Výstava Zkušenost totality

V projektu Zkušenost totality jsme v roce 2017 mimo jiné přiblížili zkušenosti skautů s totalitními režimy.

Prohlédněte si výstavu online a inspirujte se metodickými listy!

Výstava a metodické listy

Pošli to dál!

V roce 2018 slavila celá země výročí samostatného československého státu a my jsme při této příležitosti připomněli skautskou účast při zakládání republiky v největší skautské výstavě posledních let.

Elektronická výstava Pošli to dál

Výstava Unbreakable

Ve spolupráci s českou výpravou na Světové jamboree do USA 2019 jsme připravili výstavu: Příběhy nezlomitelnosti českého skautingu navzdory totalitám ve vyprávění na Světovém jamboree v USA.

Více o výstavě

Cesta k Česku

V SI na Staromáku jsme uspořádali cyklus pěti přednášek se skauty a historiky, zabývající se historií Československa 1918-1993. Pohnuté události, příběhy, totality, převraty, revoluce. A s nimi, na každém kroku této cesty, i skauti.

záznamy přednášek