Výstava Unbreakable

Příběhy nezlomitelnosti českého skautingu navzdory totalitám ve vyprávění české výpravy na Světovém jamboree v USA

Výstava aktuálně

Výstava je k vidění ve Skautském institutu na Staromáku vždy v otevírací době Čítárny (9-22 ve všední dny, 12-22 v sobotu).

Výstava je umístěna úplně vzadu u kanceláří - když vyjdete do prvního patra, dáte se ve foyer doprava a pak "po žluté".

O výstavě

Po každém Světovém jamboree je tradicí představit fotky a zážitky formou výstavy. V roce 2019 český kontingent vyrazil na Světové jamboree v USA v heslem Unbreakable (Nezlomitelný). Čeští skauti vyprávěli celému světu příběh českého skautingu, který nezlomily ani tři zákazy a tvrdé represe ze strany nacistů a komunistů. A rok 2020 navíc značí výročí všech tří zákazů Junáka: 1940, 1950, 1970.

První část letošní výstavy se proto věnuje třem zákazům skautingu, co k nim vedlo a proč byl skauting totalitárními režimy potlačován. Pomocí ilustrací i historických fotek představuje příběhy skautů a skautek, kteří bojovali za skautské ideály i v dobách, kdy se za takové činy zavíralo do vězení nebo uranových dolů. A to především příběhy skautských hrdinů, které si jamoddíly vybraly za své patrony.

Druhá část výstavy je věnována fotografiím ze Světového skautského setkání 2019 v USA, kde český kontingent reprezentoval Českou republiku a Junáka.

Přijď s oddílem na schůzku

Uspořádejte si s družinou během prázdnin netradiční schůzku ve Skautském institutu na Staromáku!

Zarezervujte si místnost (na unbreakable@skaut.cz), projděte si výstavu, schovejte se do klubovny a využijte připravených doprovodných materiálů:

• Splňte si body ze stezky - návštěvou výstavy si snadno splníte řadu bodů ze skautské i vlčácké/světluškovské stezky. Konkrétní body a další tipy pro rádce a vedoucí najdete zde.
  • Vyzkoušejte programy pro družiny - tým kontingentu na Jamboree připravil několik zážitkových programů, díky kterým se účastníci seznámí a prožijí příběhy skautských hrdinů. Ideální na schůzku nebo jako táborový program. Vyzkoušej program Morseovkou ke svobodě nebo Cesta ke spravedlnosti.

Výstava putuje dál

Výstava je putovní a na podzim i v příštím roce navštíví celou řadu dalších míst. Tvoje město zatím chybí? Napiš na unbreakable@skautskyinstitut.cz!

Výstavu zatím můžeš stihnout ještě tady:

Slušovice (21. 8. - 4. 9.)

Vsetín (6.-18. 9.; Foyer Kina Vatra)

Hostinné (20. 9. - 2. 10.)

Velký Týnec (říjen)

Moravská Třebová (1.-13. 11.)

Ústí nad Labem (14.-27. 11.)

Domašov (29. 11. - 11. 12.)

Chlumec nad Cidlinou (květen 2021)

Ejjjj

eejejjjje