Emancipovaná mladá žena, v USA prožila své dětství. Po obsazení Československa nacisty se angažovala v odboji, za což byla v březnu 1942 odsouzena jako první Češka k trestu smrti. V srpnu byla popravena.
Čeští skauti v USA
Zmapovali jsme osudy desítky skautů a skautek, kteří strávili část svého pohnutého života v Americe.
Projekt podpořila Americká ambasáda v Praze.
Oldřich a Jan Bláhovi
V roce 1922 vyrazili téměř bez peněz na pouť kolem světa. V Americe procestovali celý sever USA na vlastní pěst. Do Československa se vrátili po sedmi letech. Cestopis o této cestě vychází až v roce 2019.
Jejich příběh vyšel i na Aktuálně.cz.
Libuše Hrdonková Cloud
Na konci 2. světové války se zamilovala do amerického vojáka. Ten se v roce 1949 vrátil a vzal si ji, ale vzápětí byl vyhoštěn. Libuše se s ním setkala až o 4 roky později díky proražení železné opony v "Tanku svobody".
Celý příběh je k dispozici na Aktuálně.cz.
Erazim Kohák
Jeho otec spolupracoval s Ferdinandem Peroutkou, po převratu proto musela rodina emigrovat. Erazim se stal profesorem na Boston University, po sametové revoluci se vrátil do Česka.
Přečtěte si celý příběh na Aktuálně.cz.
Luboš Jednorožec
Komunisty bylo dlouhé roky vězněn, uprchnout se mu podařilo definitivně až v roce 1968. V Americe pak 20 let vedl skautský oddíl pro děti českých přistěhovalců.
Celý příběh byl zveřejněn na Aktuálně.cz.
Myroslav Hryhorijiv
Nejprve musel utéci z Ukrajiny do Československa. Tady se stal známým kreslířem, ilustroval i foglarovky. V roce 1945 utekl před sověty do Německa a poté USA. Jeho ilustrace vycházely v deníku Washington Post.
Přečtěte si celý příběh na Aktuálně.cz.
Boris F. Navrátil
Emigroval krátce po únorovém převratu roku 1948. Přes Rakousko a Velkou Británii se dostal do USA, kde dostal stipendium a vystudoval práva.
Celý příběh čtěte na Aktuálně.cz.
Paul Cifka Dyck
Narodil se českým rodičům v Chicagu, dětství strávil v Česku. Po návratu do USA studoval indiánskou kulturu, živil se jako ilustrátor.
Přečtěte si celý příběh na Aktuálně.cz.
Karel Ruml
Zapojil se do protikomunistického odboje, ale byl prozrazen. Podařilo se mu utéct v tzv. Vlaku svobody - jednom z nejvýznamnějších masových útěků zpoza železné opony.
Jeho příběh je k přečtení na Aktuálně.cz.
Emil Štembera
Velký světoběžník, v Šanghaji založil první český exilový oddíl, jeho členové se zapojili do Druhé světové války po okupaci Japonskem. Přes Brazílii se poté dostal do Ameriky, kde byl mimo jiné vyznamenán Boy Scouts of USA.
Přečtěte si celý příběh na Aktuálně.cz.
Ája Vrzáňová
Mistryně světa v krasobruslení z roku 1949 dokázala emigrovat o rok později. V Americe pak byla dlouhé roky hvězdou ledových revue. Po revoluci se často vracela a trávila v Česku každé Vánoce.
Přečtěte si celý příběh na Aktuálně.cz.