Přihlas svůj oddíl

Pečuj se svým oddílem o kus přírody

Propojujeme skautské oddíly, odborníky na ochranu přírody a správce cenných území. Díky tomuto spojení se stovky dětí účinně a hodnotně starají o desítky zajímavých míst a dozvídají se přitom praktické informace o ochraně přírody.

O co jde?

V programu Patronáty ukazujeme skupinám dětí a mládeže, jak se aktivně zapojit do ochrany přírody. Hlásit se můžou i neskautské skupiny a oddíly. Cílem programu je propojit oddíl s odborníkem a také se správcem nějakého cenného území a nasměrovat členy k účinným aktivitám ochrany přírody.

Hned v prvním ročníku se jen na území hlavního města zapojilo 13 oddílů a 11 odborníků, kteří společně pečovali o 16 chráněných lokalit.

Od začátku roku 2020 jsme začali nabírat oddíly také v Jihočeském, Libereckém, Jihomoravském a Plzeňském kraji. A od roku 2022 jsme se rozšířili do Středočeského, Ústeckého, Zlínského kraje a kraje Vysočina a přidávají se tak desítky nových lokalit, oddílů, tříd a odborníků.

Co v Patronátech získáte?

Společně s vámi vybereme blízkou lokalitu, o kterou se můžete starat. Propojíme vás se zkušeným průvodcem a zajistíme souhlas a spolupráci správce či majitele území. Společně nad touto lokalitou převezmete "patronát".

Členové oddílu se kromě toho, jak o tento kousek krajiny nejúčinněji pečovat, dozví také proč je dané místo přírodně hodnotné, jak funguje místní biotop a mnoho dalších souvislostí.

V rámci školního roku se konkrétně vše odehraje v rámci jednoho přípravného setkání a aspoň dvou akcí v terénu.

Kromě toho pořádáme v průběhu roku přednášky a setkání (nejen) pro zapojené oddíly.

Kdo se může hlásit?

Aktuálně jsme nejlépe připraveni na oddíly v Praze, v Jihočeském, Jihomoravském, Libereckém, Plzeňském, Středočeském, Ústeckém, Zlínském kraji a kraji Vysočina. Pokud jsi odjinud, zkus se ozvat nejbližšímu koordinátorovi - kontakty najdeš níže.
Na věku dětí příliš nezáleží, smysluplné zapojení se najde pro jakoukoli kategorii!

Jdeš do toho?

Přihlas svůj oddíl!

Kontakty:

Lenka Kachlík

koordinátorka Patronátů v PrazeJarmila Kostiuková

koordinátorka Patronátů ve Středočeském krajiBarbora Čepelová

Koordinátorka Patronátů na Karlovarsku a na VysočiněKlára Tydlitátová

koordinátorka Patronátů v Plzeňském krajiOlga Hušková

koordinátorka Patronátů v Libereckém krajiAnna Šlechtová - Pírko

koordinátorka Patronátů v Jihočeském krajiLucie Kačmarová

koordinátorka Patronátů v Ústeckém krajiTomáš Kozel

koordinátor Patronátů v Jihomoravském krajiPavla Šlinzová

koordinátorka Patronátů ve Zlínském a MS krajiMonika Kašparová

Koordinátorka Patronátů ve východních ČecháchProjekt je finančně podpořen Magistrátem hlavního města Prahy. Mimo hlavní město je projekt financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.