Přihlas svůj oddíl

Pečuj se svým oddílem o kus přírody

Propojujeme skautské oddíly, odborníky na ochranu přírody a správce cenných území. Díky tomuto spojení se stovky dětí účinně a hodnotně starají o desítky zajímavých míst a dozvídají se přitom praktické informace o ochraně přírody.

O co jde?

V programu Patronáty ukazujeme skupinám dětí a mládeže, jak se aktivně zapojit do ochrany přírody. Hlásit se můžou i neskautské skupiny a oddíly. Cílem programu je propojit oddíl s odborníkem a také se správcem nějakého cenného území a nasměrovat členy k účinným aktivitám ochrany přírody.

Hned v pilotním prvním roce se jen na území hlavního města zapojilo 13 oddílů a 11 odborníků, kteří společně pečovali o 16 chráněných lokalit.

Od začátku roku 2020 jsme začali nabírat oddíly také v Jihočeském, Libereckém, Jihomoravském a Plzeňském kraji.

Co v Patronátech získáte?

Společně s vámi vybereme blízkou lokalitu, o kterou se můžete starat. Propojíme vás se zkušeným průvodcem a zajistíme souhlas a spolupráci správce či majitele území. Společně nad touto lokalitou převezmete "patronát".

Členové oddílu se kromě toho, jak o tento kousek krajiny nejúčinněji pečovat, dozví také proč je dané místo přírodně hodnotné, jak funguje místní biotop a mnoho dalších souvislostí.

V rámci školního roku se konkrétně vše odehraje v rámci jednoho přípravného setkání a aspoň dvou akcí v terénu.

Kromě toho pořádáme v průběhu roku přednášky a setkání (nejen) pro zapojené oddíly.

Kdo se může hlásit?

Aktuálně jsme nejlépe připraveni na oddíly v Praze, v Jihočeském, Jihomoravském, Libereckém a Plzeňském kraji. Pokud jsi odjinud, zkus se ozvat nejbližšímu koordinátorovi - kontakty najdeš níže.

Ve zmíněných krajích máme konkrétní předem vytipované lokality, na které můžeš před přihlášením mrknout:

mapa pro Plzeňský kraj, mapa pro Jihomoravský kraj, mapa pro Jihočeský kraj, mapa pro Liberecký kraj

Jdeš do toho?

Přihlas svůj oddíl!

Kontakty:

Petra Svoboda

koordinátorka Patronátů v Praze

Anna Šlechtová - Pírko

koordinátorka Patronátů v Jihočeském kraji

Klára Tydlitátová

koordinátorka Patronátů v Plzeňském kraji

Tomáš Kozel

koordinátor Patronátů v Jihomoravském kraji

Olga Hušková

koordinátorka Patronátů v Libereckém kraji

Projekt je finančně podpořen Magistrátem hlavního města Prahy. Mimo hlavní město je projekt financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.