Co je Skauting pro školy?

Přečtěte si o projektu, ve kterém se snažíme zhodnotit stoleté dědictví skautské výchovné metody. Její prvky používáme při přípravě zážitkových i poznávacích programů pro žáky základních a středních škol.

Na čem pracujeme

Vytváříme prostor pro dialog v duchu skautských hodnot mezi účastníky formálního a neformálního vzdělávání.

Díky dvěma probíhajícím projektům financovaným z operačních programů Evropské unie se věnujeme inovacím v několika různých tématech.

Připravované programy testujeme ve spolupráci s mnoha českými školami. Vyladěné programy pak dáváme k dispozici v textové podobě - a těšíme se, že jednou je budeme moci pro školy i pořádat!

Školní výlet jako expedice
Nevšední vícedenní výlet s prvky badatelské výuky, objevování nových horizontů, týmové práce a překonávání sama sebe. Učitel v roli průvodce žákům pomáhá tyto procesy rozvíjet a provází je na cestě.
Když našim bylo 16
Vícedenní vzdělávací program o místním regionu a novodobých dějinách pro středoškoláky, kteří v roli badatelů spolupracují s experty a institucemi a objevují zapomenuté stopy předků. Učitel v roli průvodce žákům v případě potřeby pomáhá při jednání s odborníky a provází žáky učebním procesem.
Seznamte se!
Pobytový kurz s prvky teambuildingu pro nově poskládané třídy, rozvoj sociálních kompetencí, poznávání sebe sama i okolní přírody. Učitel v roli průvodce pomáhá budovat důvěry a bezpečné prostředí pro všechny žáky v nové třídě.

Inspiruj se

Prohlédni SI dokončené materiály

Chcete se začíst do metodik a zkusit si z našich programů něco odnést pro výuku, akci, nebo oddílovou činnost? Vše je zde!

Co nás čeká?

Na podzim 2020 se věnujeme testování dalších dvou programů, které probíhají dlouhodobě v hodinách občanské výchovy. Jde o programy Dobrý skutek a Komunitní třída.

Zároveň rozjíždíme přípravu úplně nových programů, které se budou zabývat tématy důstojné stáří, chudoba a dostupnost bydlení a udržitelný rozvoj města. Tyto programy začneme v tomto školním roce pilotovat na pražských školách - a minimálně pro jednu takovou máme ještě prostor - v případě zájmu se nám ozvěte na skautingproskoly@skautskyinstitut.cz!

Kdo za tím stojí?

Jiří Vobiš - Lobo

koordinátor projektu Skauting pro školy

Jiří Konečný - George

koordinátor projektu Skauting pro školy/Praha

Marie Brichová

Sára Machová

Marek Alex Vimrů

metodik

Zuzana Hájková

Marie Rejžková - Rejže

metodička

Příprava programů probíhá v rámci projektu Skauting pro školy - CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_032/0008315. Projekt je spolufinancován EU a MŠMT. Na projektu dále pracují Junák - český skaut a Kaprálův mlýn.

Témata důstojné stáří, chudoba a dostupnost bydlení a udržitelný rozvoj města rozvíjíme v rámci projektu Skauting pro školy v Praze - CZ.07.4.68/0.0/0.0/19_068/0001468. Projekt je spolufinancován EU a hlavním městem Praha.