Letní workshopy a kurzy

Na léto 2022 jsme nachystali spoustu parádních příležitostí trochu se ušpinit, pořezat a něco kloudnýho u toho vyrobit. Na červenec a srpen měníme systém workshopů, na který jste zvyklí a zavádíme vícedenní kurzy jak pro děti, tak pro dospělé, během kterých se konkrétní činnost naučíte mnohem lépe než u jednodenních workshopů.

Letní workshopy a akce

11.-15. 7. / 9:30-14:00 / Příměšťák pro děti: ANALOGOVÝ STREET PAPARAZZI

Máte děti, které mají prázdniny, ale vy musíte do práce? Přihlaste je na náš pětidenní kurz, kde si účastníci a účastnice vyzkokuší, jak se fotí na kinofilm a analogový fotoaparát. Kurz je určen pro mladé fotografy a fotografky od 10 do 15 let, kteří se chtějí vydat do pražských ulic a fotit jejich život.
Společně se naučíme zacházet s analogovým fotoaparátem a kinofilmem, zjistíme, co je street fotografie a ukážeme si základy, jak upravovat fotky na počítači. Na závěr celý workshop zakončíme malou vernisáží, kde vystavíme nejlepší snímky, které si pak děti odnesou domů.
Vernisáž bude 15. 7. od 18:00.

Akce bude probíhat od pondělí do pátku vždy od 9:30 do 14:00 s půlhodinovou pauzou na svačinu, kterou připravíme v ceně kurzu.
Foťák i filmy děti dostanou k dispozici na místě, pokud si ale chtějí vzít vlastní analog, určitě můžou!

Celý pětidenní příměšťák stojí 2750 Kč a účast si můžeš zajistit zakoupením lístku zde.

Událost na Facebooku najdete tady.

25.-30. 7. / TÝDEN DUŠEVNÍ OČISTY

Informace o tom, že žijeme v chaotické a stresující době asi nebude nic nového. Přijďte v rámci celého týdne duševní očisty na akce, při nichž zrelaxujete mysl a tělo, nebo na debaty o duševním onemocnění či na zotavovací seminář.

25. 7. / 18:00 / MOJE JMÉNO NENÍ DIAGNÓZA I.
V tomto bloku se zaměříme na hraniční poruchu a na schizoafektivní poruchu osobnosti. Věnovat se budeme životu s nemocí, osobním cestám zotavení, ale i problému stigmatizace. Stigmatizace znamená odsuzování člověka kvůli některé jeho charakteristice a pro lidi s duševním onemocněním může často představovat větší zátěž nežli nemoc samotná, jelikož přispívá ke strachu vyhledat potřebnou pomoc a hájit svá práva. I proto se na tento problém zaměřuje probíhající reforma psychiatrické péče v rámci projektu Destigmatizace.
Beseda Moje jméno není „diagnóza“ má za cíl představit zkušenosti lidí, kteří zažili duševní nemoc. Věnuje se životu s nemocí, osobním cestám zotavení, ale i problému stigmatizace. Poukazuje na to, jaký vliv má stigmatizace na lidi s duševním onemocněním a že může často představovat větší zátěž nežli nemoc samotná, jelikož přispívá ke strachu vyhledat potřebnou pomoc a hájit svá práva.
Besedu pořádáme ve spolupráci s iniciativou NA ROVINU, která se dlouhodobě zabývá destigmatizací duševních onemocnění.

26. 7. / 18:30 / MOJE JMÉNO NENÍ DIAGNÓZA II.
Obdobná debata, tentokrát zaměřená na schizofrenii a obsedantně kompulzivní poruchu osobnosti.

27. 7. / 19:00 / ryBusking: TEREZ WRAU
Přijďte si v rámci týdne duševní očisty poslechnout melodické písně buskerky Terez Wrau.
Terez Wrau vystudovala v Olomouci speciální pedagogiku, po studiích zběhla k baristice a výběrové kávě, kterou po deseti letech vyměnila za cestování po Evropě jako pouliční umělkyně. Šest let Sbírá tradiční písně různých kultur a píše vlastní tvorbu. Její třetí album s názvem Terez Wrau & friends vyšlo v dubnu tohoto roku. Potkat ji můžete v ulicích našich měst nebo se s ní ponořit do tajů Kakaových ceremonií, kterými provází v rámci ženských a smíšených kruhů.

28. 7. / 17:00 / KAKAOVÁ CEREMONIE
Prastará medicína kakaa je pro všechny, kdo cítíte, že potřebujete odložit to, co už vám neslouží. 
Nastartovat se do života, nadechnout se a podpořit svoji sílu. V bezpečném kruhu pohýčkáme i rozproudíme naši energii, za pomoci kakaa, hudby a pohybu se propojíme sami se sebou a se svým tělem.
Lístky v ceně 1300 Kč budou k zakoupení až na místě na baru, své místo je ale zapotřebí rezervovat přes BOOM.cz zde. Placení na místě je uzpůsobeno idee celého ceremoniálu: pokud na místě zjistíte, že se na to necítíte a nechcete se účastnit, můžete prostě odejít a nic nebudete platit.

29. 7. / 17:00 / SMĚREM K ZOTAVENÍ
Přijďte na interaktivní seminář s lektory iniciativy NA ROVINU. Cílem tohoto modulu je představit účastníkům interaktivní formou koncept zotavení. Modul popisuje různé fáze zotavení, to, jak se se zotavením mění role, kterou hraje duševní onemocnění v životě atd. Tento seminář je určen pouze lidem s vlastní zkušeností s duševním onemocněním.
Obsah modulu:
> Koncept zotavení
> Role v životě člověka s duševním onemocněním
> Fáze na cestě k zotavení, principy podporující zotavení
Vzhledem k citlivosti tématu se jedná o uzavřený seminář s kapacitou 8-15 lidí a je nutné zapsat se předem přes BOOM.cz již brzy.
Seminář pořádáme ve spolupráci s iniciativou NA ROVINU, která se dlouhodobě zabývá destigmatizací duševních onemocnění.

30. 7. / Tohle N(j)eNÍ o kreslení / This is NoT about drawing
V průběhu workshopu si zakreslíš, ale nebude to jenom o samotném kreslení. Tento workshop je o tom, co se stane, když uděláme znak na prázdný papír - podobně, jako když je naše tělo v prázdném prostoru. Přijď si trochu zařádit a zaexperimentovat s klasickou výtvarnou disciplínou. Na začátku se nejprve trochu rozehřeješ a následně na základě lektorčina vedení nakreslíš autentické umělecké dílo založené na tvém pohybu v prostoru a emocích.
A jak to celé bude probíhat?
Workshop začne lehkým uvolňovacím rozehřátím těla a hlasu účastníků a účastnic. Rozcvička je důležitou součástí i při fyzické aktivitě, napumpujeme tak naši mysli na jinou vlnu a probudíme spící buňky v těle.
Další cvičení se soustřeďuje na papír a využití potenciálu A4 formátu. Vyzkoušíte si využít celý prostor, začnete využívat a překračovat kontrolu nad hranicemi, které papír udává.  Cvičení doprovodí následná diskuse s účastníky.
Potom už se vrhneme na samotnou tvorbu výsledného velkoformátového díla. Ta bude probíhat na základě vnějších letkorčiných podnětů.
Vstupné je dobrovolné, rezervace přes BOOM.cz již brzy.

1.-3. 8. / 17:00-20:00 / TÝDEN ŠITÍ: UŠIJ SI RUKSAK

Přijďte znovu využít staré reklamní bannery a ušít si z nich ruksak podle svých představ. V průběhu našeho třídenního workshopu si nejprve vyberete, co vlastně chcete šít (na výběr bude batoh, ledvinka nebo kabela přes rameno), následně buď využijete návrhů od lektorky, nebo vytvoříte svůj vlastní a poté už budete šít.

Šít budeme na strojích, ale i začátečníci to zvládnou! Bannery a další potřebný materiál bude připravený, pokud ale máte nějaký vlastní banner nebo jinou látku, kterou byste chtěli použít, určitě si jí doneste. Máte-li vlastní šicí stroj, který byste chtěli při šití použít, též ho s radostí doneste, po celé tři dny si ho u nás budete moci schovat. 

Workshopem Vás provede Tereza Krísová, jejíž výrobky naleznete na Instagramu či na Facebooku jako Ruksak_.

Lístky za 2200 Kč koupíš přes BOOM zde.

Událost na facebooku naleznete zde.

15.-18. 8. / 9:00-14:00 / Příměšťák pro děti: VYROB SI KOMIKS

Máte děti ve věku mezi 10 - 14 let, které mají velkou představivost a rádi*y tvoří? Pak je pro ně náš čtyřdenní workshop jako dělaný. Během kurzu si vyrobí svůj vlastní originální komiks! Pokud by snad vaše dítě mělo strach, že neumí kreslit, vůbec to nevadí, protože svůj komiks bude vyrábět z fotogramů. Fotogram je stará fotografická technika, při které se přímo na fotopapír přenesou díky světlu obrysy vybraných předmětů a vyrobených šablon. Jak to přesně vypadá se můžete podívat na přiložené fotce. Každý společně s lektorkou vymyslí svůj vlastní příběh, vyrobí si jednotlivé stránky a nakonec si celou knihu vlastnoručně sešijeme. V úplném závěru nás navíc čeká vernisáž vzniklých děl pro rodiče a kamarády.

A kdy to celé bude? 15. - 18.srpna ve Skautském institutu v Rybárně, každý den od 9:00 do 14:00.

Pro děti a mládež

Lískty za 1700 Kč na osobu koupíte přes platformu BOOM zde.

Událost na Facebooku naleznete zde.

15.-19. 8. / 17:00-20:00 / TÝDEN TRUHLAŘINY: VYROB SI TRUHLU

Přijďte se potkat se dřevem! Pětidenní workshop, během kterého si vyrobíte dřevěnou truhličku. Seznámíte se s základními řemeslnými postupy, vlastnostmi dřeva a nářadím jako jsou: dláta, ruční pilka, stolní pila, fréza, pásová bruska, stojanová vrtačka.

Na místě bude k dispozici materiál - dubové, jabloňové a javorové dřevo a různé druhy kování. Vyzkoušíte si moření dřeva a jeho povrchovou úpravu. Truhličku si budete na závěr moci ozdobit lištou a/nebo vykládaným vzorem. Při práci vás bude doprovázet Helena Cuhrová, která studuje restaurováním dřevěného nábytku, spolu se svými bratry.
Lístky za 2990 Kč jsou k dispozici zde.

Událost na Facebooku naleznete zde.