Letní workshopy a kurzy

Na léto 2022 jsme nachystali spoustu parádních příležitostí trochu se ušpinit, pořezat a něco kloudnýho u toho vyrobit. Na červenec a srpen měníme systém workshopů, na který jste zvyklí a zavádíme vícedenní kurzy jak pro děti, tak pro dospělé, během kterých se konkrétní činnost naučíte mnohem lépe než u jednodenních workshopů.

Letní workshopy a akce

1.-3. 8. / 17:00-20:00 / TÝDEN ŠITÍ: UŠIJ SI RUKSAK

Přijďte znovu využít staré reklamní bannery a ušít si z nich ruksak podle svých představ. V průběhu našeho třídenního workshopu si nejprve vyberete, co vlastně chcete šít (na výběr bude batoh, ledvinka nebo kabela přes rameno), následně buď využijete návrhů od lektorky, nebo vytvoříte svůj vlastní a poté už budete šít.

Šít budeme na strojích, ale i začátečníci to zvládnou! Bannery a další potřebný materiál bude připravený, pokud ale máte nějaký vlastní banner nebo jinou látku, kterou byste chtěli použít, určitě si jí doneste. Máte-li vlastní šicí stroj, který byste chtěli při šití použít, též ho s radostí doneste, po celé tři dny si ho u nás budete moci schovat. 

Workshopem Vás provede Tereza Krísová, jejíž výrobky naleznete na Instagramu či na Facebooku jako Ruksak_.

Lístky za 2200 Kč koupíš zde.

Událost na facebooku naleznete zde.

10. - 12. 8. / 17:00 / ZÁKLADY MALBY

Přijďte si do Rybárny vyzkoušet základy malby v rámci třídenního workshopu.
První den začneme od kresby, která je základem pro práci s barvami. Další dva dny se už ponoříme do malby za využití vodových barev a následně akrylových barev. Vstupné pro lektorku workshopu je dobrovolné, s sebou je nutné přinést potřebný materiál (viz níže).
Rezervace zde

Potřebný materiál k workshopu:
- papíry na malbu akrylem (vyšší gramáž)
- štětce různých velikostí
- akrylové barvy (počet dle vlastního uvážení)
- tužka tvrdosti 3B - 6B
- tvrdé desky na podpěru při malování

HARMONOGRAM:
1. den - Kresba: nejlépe a nejsnadněji se pozná přístup k práci (práce tužkou se dá gumovat a udělat znovu) / za sezení vytvoříme 2 kresby: Klasické zátiší a kompozici
2. den - základy malby s lavírkou (monochromní vodová malba s tuší) - zátiší 3. den - napínání, šepsování papíru, práce s akrylovými barvami.

Kurzem vás provede Barbora Peldová. Vystudovala střední uměleckou školu v oboru Užitá Malba, kde se naučila několika malířským technikám - od základů restaurátorských přístupů až po moderní a kombinované malířské techniky. Má také dobrý základ v kresebných technikách volných i figurálních. Každoročně také jezdí na letní tábory, kde vede hlavně výtvarné a dramatické oddíly a snaží se dětem předat svou uměleckou praxi. Nyní se věnuje umění z teoretického hlediska a dokončuje 2. ročník bakalářského studia Dějin Umění na FFUK.

15.-18. 8. / 9:00-14:00 / Příměšťák pro děti: VYROB SI KOMIKS

Máte děti ve věku mezi 10 - 14 let, které mají velkou představivost a rádi*y tvoří? Pak je pro ně náš čtyřdenní workshop jako dělaný. Během kurzu si vyrobí svůj vlastní originální komiks! Pokud by snad vaše dítě mělo strach, že neumí kreslit, vůbec to nevadí, protože svůj komiks bude vyrábět z fotogramů. Fotogram je stará fotografická technika, při které se přímo na fotopapír přenesou díky světlu obrysy vybraných předmětů a vyrobených šablon. Jak to přesně vypadá se můžete podívat na přiložené fotce. Každý společně s lektorkou vymyslí svůj vlastní příběh, vyrobí si jednotlivé stránky a nakonec si celou knihu vlastnoručně sešijeme. V úplném závěru nás navíc čeká vernisáž vzniklých děl pro rodiče a kamarády.

A kdy to celé bude? 15. - 18.srpna ve Skautském institutu v Rybárně, každý den od 9:00 do 14:00.

Pro děti a mládež

Lískty za 1700 Kč na osobu koupíte zde.

Událost na Facebooku naleznete zde.

15.-19. 8. / 17:00-20:00 / TÝDEN TRUHLAŘINY: VYROB SI TRUHLU

Přijďte se potkat se dřevem! Pětidenní workshop, během kterého si vyrobíte dřevěnou truhličku. Seznámíte se s základními řemeslnými postupy, vlastnostmi dřeva a nářadím jako jsou: dláta, ruční pilka, stolní pila, fréza, pásová bruska, stojanová vrtačka.

Na místě bude k dispozici materiál - dubové, jabloňové a javorové dřevo a různé druhy kování. Vyzkoušíte si moření dřeva a jeho povrchovou úpravu. Truhličku si budete na závěr moci ozdobit lištou a/nebo vykládaným vzorem. Při práci vás bude doprovázet Helena Cuhrová, která studuje restaurováním dřevěného nábytku, spolu se svými bratry.
Lístky za 2990 Kč jsou k dispozici zde.

Událost na Facebooku naleznete zde.

25. 8. / 17:30 / (Ne)mít limit

Volná - Experimentální - Velkoformátová - Kresba

Pojďte rozvinout naši kreativitu a hru, neberme se vážně a pojďme si „hrát“. Aktivujeme celé tělo při hře a tvorbě velkoformátové kresby s uhlem a křídou. Uvolnit se nebo naopak dát veškerou energii do improvizace kresby. Na tento kurz není potřeba žádné předešlé praxe ani zkušenosti, pouze chuť jít za hranici naší představy o kresbě jako takové. Budeme zkoumat linie, sebe a limity rozměru. Na workshop si oblékněte tmavší oblečení (hrozí ušpinění uhlem) a také vaše dva totemy-malé předměty.

Opusťte záměr v kresbě. „ Když se moc snažíme, tak moc tlačíme. Věci se pak přestanou hýbat. Pusťme představu o tom, co chceme kreslit a vše se zase začne hýbat“

Guma je zakázaná, chyby jsou vítané.
A na co se zaměříme?
· zachycení tvaru a jeho stavby, sledování proporčních vztahů
· přepis charakteristických povrchů
· kontrasty světlých a tmavých ploch, jejich gradace, tónové přechody, ale i kontrast
· zásady modelace objemů, a proměny při změně osvětlení
· uvědomování si vztahu námětu a formátu, správné rozvržení kompozice

Vstupné je dobrovolné (budeme rádi za příspěvěk na materiál alespoň 100 Kč), vzhledem ke kapacitě je nutná rezervace zde