Hrdinové války

Za druhé světové války zemřely za nejrůznějších okolností stovky skautů a skautek. Jejich příběhy už několik let společně se skautskými oddíly objevujeme. A v roce 2023 jsme se spojili i se slovenskými a polskými skauty, abychom 15 z nich přiblížili ve videích.

Příběhy českých a slovenských Hrdinů

Můžete se k tématu přidat!

Nechceme po vás, abyste stejně jako my procestovali tři země. Příběhy obětí druhé světové války si ale zaslouží pozornost i dnešní mladé generace. Proto jsme připravili několik nástrojů, jak můžete toto téma ve třídě, v oddíle, v kroužku načít:
>> krátkou metodiku k práci s videi - náměty k diskuzi a reflexi
>> stručný návod k tomu, jak se pustit do vlastního detektivního pátrání po neobjevených příbězích
A hlavně: podívejte se na videa! Všechna najdete jak tady na stránce, tak třeba v našem YouTube playlistu.

Metodiky ke stažení

Česko

Podívejte se na pětici českých hrdinů ve vyprávění Anežky Blažkové a Kryštofa Navary - Radara.

Ivančena
Seznamte se s příběhem skautské mohyly Ivančena a osmi členů Odboje slezských Junáků, jejichž oběť na konci druhé světové války připomíná.
Anka Rothová
Anka Steinová Rothová zůstala jako skautská vedoucí po celý život věrná péči a starostlivosti o děti, o zranitelné. A stala se obětí obludné nacistické agrese.
Jiří Mäntl
Jirka Mäntl se za druhé světové války podílel na mimořádně úspěšných sabotážních akcích odbojové skupiny Jestřáb. Nacisté ale skupinu rozkryli a mladého skauta popravili.
Antonín Mádl
Antonín Mádl byl kromě vysokého představitele skautingu také vydavatelem nelegálních tiskovin za druhé světové války. A za to ho nacisté uvláčeli po věznicích...
František Himl
František Himl byl podobou i charakterem asi nejbližším reálným dvojníkem fiktivního Mirka Dušína. Druhou světovou válku ale přežily jen jeho fotografie.

Slovensko

Do nejrůznějších koutů Slovenska se vydali vypravěči Lea Ištvanová a Filip Suchý.

Chaviva Reiková
Chaviva Marta Reiková se dokázala už před druhou světovou válkou dostat do Palestiny, kde mohla žít mimo hrůzy odehrávající se v Evropě. Ona však chtěla bojovat za svobodu...
Viktor Ozábal
Jeden ze sedmi skautských i pokrevních bratří, Viktor Ozábal, byl účastníkem Slovenského národního povstání, a to mu bylo i osudné.
Egon Roth
Egon Roth byl v době druhé světové války hlavou slovenské skautské sionistické organizace... že to nezní jako začátek šťastného příběhu? Taky že ne.
Anton Vanko
Anton se už jako mladý skaut toužil stát letcem. A taky mu to vyšlo, dostal se na leteckou školu. Ale v době druhé světové války by musel létat na straně fašistů, a to rozhodně nemohl dopustit...
Ján Nálepka
Skaut, učitel, zběh, hrdina. Ján Nálepka byl, předtím než byl zneužit komunistickou propagandou, statečný a poctivý bojovník za svobodu, který padl v boji s nacisty.

Polsko

O hrdinech Varšavského povstání a Šedých řad vyprávějí Anna a Tomasz Włochacz.

Andrzej Romocki
Andrzej, přezdívkou Morro, využil první příležitosti k připojení se k odbojovým skautským Šedým řadám. A do Varšavského povstání vstupoval jako velitel roty. Konce války se ale nedočkal...
Maria Więckowska
Maria se přidala do Varšavského povstání jako spojka, doručovatelka materiálu i informací. I její příběh ilustruje zrůdnost nacistů: po těžkém zranění v bojích ležela ve špitále, a i ten Němci vědomě vybombardovali.
Jerzy Horczak
Jerzy se přidal k Šedým řadám a v roce 1943 si připsal hrdinský kousek, kdy ubránil odbojářské skladiště zbraní před německou přesilou. Později byl ale zajat a umučen Gestapem...
Tadeusz Zawadzki
Ze skromného a vzorného skautského vedoucího se za války stal i skvělý velitel. V Šedých řadách se zapojoval do sabotáží, osvobozování spolubojovníků i do velkých bojových akcí.
Sestry ze Spały
Sestry Cabanovy a jejich sestřenice Poborcovy se jako mladé skautky zapojily do špionáže proti německým okupantům, byly ale odhaleny a jejich příběh skončil v Ravensbrücku.

Projekt byl kofinancován vládami Česka, Maďarska, Polska a Slovenska skrze International Visegrad Fund. Partnery projektu byli Związek Harcerstwa Polskiego, Muzeum Harcestva, Slovenský skauting a Historická komisia Slovenského skautingu.