Chci se zapojit!

Založ fórum!

Vytvářej příležitosti pro setkávání a inspiraci ve veřejném prostoru.

O co jde?

Fórum je parta mladých lidí, kterým není jedno, co se kolem nich děje. Společně pořádají akce pro veřejnost a posilují tak místní komunitu. Organizují přednášky, workshopy, kulturní akce a další aktivity, které spolu vymyslí. Vytváří tím prostor pro setkávání lidí lidí s aktivním zájmem o dění ve společnosti a diskusi nad palčivými tématy současnosti.

V propojování mladých lidí, veřejnosti a odborníků je obří potenciál
SU v Brně
Jde to i v menším městě
SI v Kolíně
Po letech v kavárnách jsme získali stálé prostory
SI v Plzni

Jak se mohu zapojit?

Je ti mezi 18 a 30 lety? Bezva. Sežeň do týmu alespoň jednoho dalšího parťáka a můžete začít. Nemusíte být skauti, rádi podpoříme všechny mladé lidi, kteří chtějí měnit svět kolem sebe k lepšímu. Hlavní podmínkou je, aby polovina týmu patřila do věkové skupiny 18–30 let a že pod naší záštitou může v každém městě fungovat současně pouze jedno fórum.

Proč do toho jít se Skautským institutem?

Organizace akcí pro veřejnost je i v malém formátu hrozně cenná zkušenost. Zapojením se do činnosti Skautského institutu navíc získáš přístup ke stovkám zajímavých kontaktů, budeš mít možnost účastnit se odborných workshopů i zážitkových víkendů, budeš mít plnou podporu desítek lidí, kteří dnes pro Skautský institut pracují a dýchají.

Ať už přemýšlíš o založení vlastního fóra, nebo se ti ten nápad zatím jen líbí, může být pro tebe zajímavé načerpat know-how, kontakty a inspiraci.

Přichystali jsme půlroční program složený z tří víkendových setkání a individuálních konzultací, který tě připraví na vše, co člověk potřebuje znát a umět pro organizaci menších akcí pro veřejnost.

Ročník 2020/2021 je už v plném běhu. Pokud tě ale program zaujal, neváhej a ozvi se - rádi se s tebou nezávazně pobavíme o možnostech fóra ve tvém městě, případně o účasti v ročníku nadcházejícím.

Co ještě by tě před přihlášením mohlo zajímat...

Kdo se může zapojit? Musím být skaut?

Můžeš, ale nemusíš být skaut. Stačí dát dohromady tým dvou a více lidí, z nichž by alespoň polovina měla patřit do věkové kategorie 18–30 let.

Pokud jsi aktivní skautka či skaut, tak se dobře zamysli nad tím, jestli při svém zapojení do fóra zvládneš dobře plnit své ostatní skautské povinnosti.

Bydlím ve městě, kde už fórum existuje. Co teď?

Zeptej se Ondřeje (ondra@skautskyinstitut.cz), jestli tým fóra ve městě, kde žiješ, nepotřebuje posilu. Podílet se na aktivitě již existujícího fóra je také skvělá zkušenost – a zároveň vítaná forma pomoci.

Musí se fórum jmenovat Skautský institut/SI?

Nemusí.

Pokud máš zkušenost se skautingem a rozhodnete se navázat na tradici regionálních “Skautských institutů” a založit fórum např. v Telči, pak může nést název Skautský institut v Telči, zkráceně SI v Telči. V takovém případě je nutné vznik probrat i s místní skautskou autoritou, např. skautským střediskem či okresní radou, která vznik fóra SI formálně schválí a stane se jeho zřizovatelem. Existence fóra by neměla vyvolávat kontroverzi, měla by být vnímána jako obohacení skautingu na lokální úrovni.

V případě, že se skautingem zkušenost nemáš, vaše fórum v názvu na Skautský institut odkazovat nemusí, a to ani formou zkratky “SI”. Je na vás, jaký název zvolíte - a rádi vám s hledáním vhodného jména pomůžeme. Zřizovatelem v tomto případě nebude místní skautská autorita, ale zpravidla jiná právnická osoba, např. město či nezisková organizace.

Jak je to s právní odpovědností?

Právní odpovědnost za činnost fóra nese jeho zřizovatel, kterým je zpravidla právnická osoba. V případě skautských fór SI to může být např. místní středisko či okresní rada. Pro fóra vznikajících mimo skautskou komunitu se zřizovatelem stane zpravidla jiná právnická osoba, např. město či nezisková organizace.

Smyslem fór rozhodně není, abychom si jako Skautský institut po České republice zakládali další pobočky. Podpoříme vás, poskytneme vám školení, know-how, drobnou finanční podporu na provozní záležitosti, propojíme vás s ostatními regionálními týmy, budeme vám oporou. Právní odpovědnost za činnost fóra nicméně nese konkrétní zřizovatel, tedy právnická osoba s vlastní právní subjektivitou.

Má zakládání nového fóra nějaká daná pravidla?

Pokud máš chuť rozjet nové fórum v místě, kde ještě neexistuje, tak je třeba:

Tým a garant

Existuje aktivní tým s jednoznačným garantem, který za tým komunikuje se Skautským institutem a na kterého je možné se v případě potřeby obracet.

Jeden rok v jednom místě

Tým fórum zakládá s vědomím, že tuto činnost chce realizovat alespoň jeden rok. Po každém roce se činnost reflektuje a dochází k rozhodnutí, zda se pokračuje dále. V jednom městě může existovat jenom jedno fórum.

Akce alespoň jednou za měsíc

Tým fóra by měl mít dost entusiasmu, elánu i energie zorganizovat alespoň jednu akci za měsíc a svoji činnost plánovat alespoň s půlročním výhledem.

Téma

Před startem činnosti fóra se v týmu pobavte a promyslete, co jsou skutečně palčivá současná témata, která vás zajímají a mají šanci zaujmout i veřejnost. Od začátku o tom s vámi budeme vést aktivní diskusi a poskytneme metodické vedení.

Pojď do toho!

Přihlašování do programu ve školním roce 2020/2021 je již uzavřeno. Ať jsi ale v jakékoli fázi příprav – nebo jen zájmu, ozvi se, jsme tu pro tebe.

Napiš koordinátorovi fór:

Ondra Hrubeš - ondra@skautskyinstitut.cz