Buď první skaut!

Zapoj se do soutěže k 110. výročí od prvního českého skautského tábora a získej výroční kovový odznak na kroj.

Před 111 lety se v českých lesích začali objevovat první kluci s batohy na zádech a zvláštními klobouky na hlavách. Říkali si skauti či junáci a pro své touhy po dobrodružství museli často utíkat z domova. Odměnou jim byl pocit svobody, naplnění skrytých tužeb, nové dovednosti a silné zážitky v kruhu kamarádů. Zkus i ty co museli zvládnout, buď první skaut!

1. Putování

První skauti se vydávali na toulky přírodou velmi často a našlapali při tom i mnoho desítek kilometrů. Tobě jich bude stačit 20 ušlých za den ať sám, s rodiči či s oddílem. Zkus ale pro plánování a navigaci použít místo mobilu papírovou mapu.

2. Soběstačnost

Poradit si, co potřebuji si vyrobím či na to vydělám vlastní prací. To bylo krédo, které razil zakladatel skautingu A. B. Svojsík. Zkus si buď nějakou část skautské výstroje vyrobit nebo si najdi možnost jak si na ní vydělat. Pomoci někomu s prací na zahradě či dřívím na zimu, sběrem starého papíru apod.

3. Cvičení

Sokol jako tělovýchovný spolek se měl stát hlavní záštitou pro první skauty, ale nakonec k tomu nedošlo. I tak ale tělesná cvičení tvořilo podstatnou náplň akcí, jen místo sokolské tělocvičny v přírodě. Najdi si doma či u klubovny místo na malou tělocvičnu, kde můžeš dělat shyby, kliky, dřepy a leh-sedy. Udělej si na začátek zkoušku kolik jich zvládneš a zlepši se alespoň o jednou tolik.

4. Odepření si

Pomoc potřebným patřila mezi základní návyky, které byly prvním skautům vštěpovány. Zkus si po dobu 14 dnů či měsíce odepřít dobroty co máš rád a za které utrácíš své kapesné. A tyto peníze věnuj na nějaký prospěšný účel dle tvého uvážení. Může to být pomoc uprchlíkům z Ukrajiny, útulek pro zvířata apod. V poskytnutí peněz ti jistě pomohou rodiče či vedoucí.

Důkazy o splněných úkolech nám můžeš podat prostřednictvím formuláře od 1. 7. do 31. 9. 2022, kdy soutěž končí. Odznak ti pošleme během podzimu.

Do formuláře!

Fotky na této stránce pocházejí z prvního českého skautského tábora v roce 1912, který pořádal Antonín Benjamin Svojsík.