Přihlas se!

Troufni SI začít

Pojď s námi realizovat svůj nápad, který je prospěšný světu. Přijmi výzvu a získej podporu pro svůj první krok.

Přihlašování do ročníku 2020/2021 běží do 12. října!

Baví tě třeba:

• 1

Založit festival nebo uspořádat jinou akci pro veřejnost tam, kde se nic neděje?

• 2

Vyřešit nedostatek zeleně ve tvojí čtvrti, založit hřiště nebo komunitní zahradu?

• 3

Vymyslet sociální podnikání, naprogramovat aplikaci nebo napsat knihu?

• 4

Pomoct lidem ve tvém okolí (udělat něco třeba pro seniory, maminky s dětmi nebo sociálně vyloučené)?

S čím ti může pomoct první krok?

Provedeme tě procesem od nápadu až po první reálný krok. Během osmi měsíců tě propojíme s odborníky na tvoje téma, poradíme třeba s tím, jak sehnat peníze a potřebná povolení, jak nápad propagovat a vykopnout ho do světa.

• Získáš podporu mentora (odborníka z praxe dle tvého výběru)
  • Zlepšíš se v projektovém řízení, plánování, prezentování.
  • Půjdeš na odborná školení dle svého výběru.
  • Poznáš skupinu inspirativních lidí, čekají tě dva inspirativní víkendy v Praze, zimní dobrodružství na horách a jarní putování.
  • Získáš možnost financovat svou další činnost z prostředků Active Citizens Fund, v rámci kterého První krok probíhá.

Konkrétněji / FAQ

S jakým nápadem se můžu přihlásit?

Podpoříme nápady, které řeší konkrétní problém okolního světa a týká se nejen tebe, ale také tvých sousedů a spoluobčanů.

Je na tobě, zda vymyslíš řešení, které stojí na technologii, komunikaci s místními občany, umění, podnikání nebo ekologii.

Vybereme nápady, které:

• mají reálný a ohraničitelný cíl
  • řeší problém, který se týká nejen tebe a tvých blízkých ale i tvého okolí.
  • jsou pro tebe skutečná výzva
  • zlepšují okolní svět a jsou v souladu se skautskými hodnotami
  • dostanou od tebe dostatečný čas a energii, a zároveň jim dokážeme pomoct

Kolik mne to bude stát?

Program je pro účastníky zdarma (je financován Norskými fondy, program Active Citizens Fund). Ale vyžaduje jejich čas a vysokou míru zapojení se.

Kdo mně povede? Jaké máte mentory?

Oslovili jsme řadu lidí, kteří za sebou mají zajímavé projekty a zkušenosti. Věnují se pořádání akcí, řídí kulturní instituce, oživují veřejný prostor nebo usilují o jeho změnu. Více podrobností v galerii.

Kdo se může přihlásit? Musím být skaut?

Nemusíš být skaut – stačí, když máš nápad, kterým chceš pozitivně změnit své okolí. Dál je potřeba:

• Abys měl/a čas a chuť v následujících osmi měsících (listopad-červen) svůj nápad zásadně posunout a věnovat se mu.
  • Aby ti bylo 18–30 let.
  • Abys v týmu měl/a alespoň jednoho dalšího člověka (může být starší než 30 let). Tvůj tým může být větší, ale do programu můžeme vzít maximálně dva z vás. Výjimky posoudíme individuálně.

V jaké fázi musí být můj nápad?

Potřebujeme, abys měl/měla základní představu o tom, do čeho se chceš pustit. Tvůj nápad ti pomůžeme posunout dál, uděláme z něj projektový plán a definujeme si první krok, který s námi uděláš k jeho realizaci.

Budeš k tomu potřebovat nadšení, energii a hlavně čas.

Můžeš k nám přihlásit také již existující projekt, ale měl by mít nějakou novou perspektivu, kterou u nás v Prvním kroku budeš rozvíjet.

Co mne čeká, když se přihlásím?

Přečteme si tvůj nápad a dáme ti vědět, zda postupuješ do dalšího kola (pohovor). Pokud tě vybereme, seznámíme tě s tvým mentorem a můžeš se těšit na náš tréninkový víkend 6.–8. 11. 2020 v Praze.

Poznáš zde ostatní účastníky, budeme se společně věnovat tvému nápadu, tvým osobním a projektovým cílům v Prvním kroku.

Potom tě čeká spousta radostné práce, konzultace s mentory, vánoční prázdniny a zase práce. Celou dobu s námi budeš v kontaktu.

V lednu s námi můžeš vyrazit na zimní víkend do Krkonoš (15.-17. ledna), kde se budeme věnovat tématu vedení týmu.

V únoru tě čeká víkend v Praze zaměřený na tvoje prezentační dovednosti a jejich vylepšení. V následujících měsících budeš mít příležitost zkusit si mluvení před lidmi naživo.

Na jaře už budete s týmem naplno pracovat na přípravách Prvního kroku svého projektu. Ten společně definujeme a připravíme vás na něj - a v květnu vykročíte!

V červnu program končí společným víkendem v přírodě, kde oslavíme váš start a nasměrujeme vás na další cestu.

Troufni SI!

Přihlas svůj nápad

Máš dotaz? Volej nebo piš koordinátorovi Prvního kroku:

Jonáš Herza (732 147 726, jonas@skautskyinstitut.cz)