Přihlas svůj nápad

Troufni SI udělat první krok

V programu První krok pomáháme mladým lidem realizovat nápady prospěšné světu. Třetí ročník začne na podzim 2021. Pokud máš nápad už teď, nečekej a přihlas se! Rádi začneme na tvém nápadu pracovat už teď.

Projekt běží díky skvělé spolupráci s Nadací OSF a Výborem dobré vůle v rámci programu Active Citizens Fund ČR.

přihlas svůj nápad!

Další ročník začne na podzim 2021, ale přihlásit se můžeš už nyní a my s tebou rádi začneme tvůj nápad rozvíjet i dřív.

Líbilo by se ti třeba:

Uspořádat akci pro veřejnost tam, kde se nic neděje?

Řešit nedostatek zeleně, založit hřiště nebo komunitní zahradu?

Rozjet letní kino, sportovní turnaj nebo městskou hru?

Pomoct lidem ve svém okolí, seniorům, maminkám s dětmi, sociálně vyloučeným?

S čím ti může pomoct První krok?

začneš realizovat svůj nápad prospěšný světu

naučíš se, jak z nápadu udělat projektový plán

zjistíš, jak sehnat potřebná povolení a peníze třeba díky Norským fondům

získáš feedback a podporu odborníků z praxe

Konkrétněji / FAQ

Co se bude dít, když vám pošlu svůj nápad?

Přečteme si tvůj nápad a dáme ti vědět, zda podle nás patří do Prvního kroku. Pokud ano, postupuje do dalšího kola, kterým je osobní (telefonický) rozhovor. Nejpozději 19. 10. ti potom dáme vědět, zda jsme tvůj nápad vybrali a pokud souhlasíš, pošleme ti přihlášku a můžeš se těšit na úvodní schůzku s námi.

V jaké fázi musí být můj nápad?

Potřebujeme, abys měl/měla základní představu o tom, do čeho se chceš pustit. Tvůj nápad ti pomůžeme posunout dál, uděláme z něj projektový plán a definujeme si první krok, který s námi uděláš k jeho realizaci.

Budeš k tomu potřebovat nadšení, energii a hlavně čas.

Můžeš k nám přihlásit také již existující projekt, ale měl by mít nějakou novou perspektivu, kterou u nás v Prvním kroku budeš rozvíjet.

Jak bude vypadat realizace mého nápadu?

První konzultace

Začneme tím, jaký problém tvůj nápad řeší a co by měl být tvůj první krok, který s námi chceš realizovat. Popovídáš si o tom s mentorem dle tvého výběru, který ti pomůže tvůj projekt lépe definovat a bude ti dále pomáhat.

Úvodní víkend

Z nápadu, co řeší problém, společně nakreslíme celý projekt. Jeho cíle, indikátory úspěchu, rizika, plán a reálný harmonogram. Kromě toho tu poznáš další účastníky a získáš od nich feedback.

Konzultace s mentorem a s koordinátorem programu

Do Vánoc zjistíš, jestli tvůj nápad, půjde doopravdy realizovat. (Pokud zjistíme, že ne, najdeme pro něj jinou definici). Hned potom začneš pracovat na přípravách svého prvního krku. Pokud budeš potřebovat školení, třeba jak pro projekt získat finance, zajistíme ti ho. Pro posílení týmového ducha se s námi vydej na víkend do Krkonoš, kde budeme řešit téma “tým a jeho dynamika” zážitkovou formou. Kromě toho, můžeš dorazit na pražský víkend věnovaný prezentování, protože do března 2021 svůj nápad představíš veřejnosti. Vhodnou příležitost vybereme společně.

První krok a závěr

Od dubna už budeš s týmem naplno pracovat na přípravách svého prvního kroku, který by měl být realizován do června 2021, kdy program končí společným víkendem v přírodě, kde to společně oslavíme, získáš feedback a inspiraci na další cestu. Feedback získáš také od svého mentora.

Kdo se může přihlásit? Musím být skaut?

Nemusíš být skaut – stačí, když máš nápad, kterým chceš pozitivně změnit své okolí. Dál je potřeba:

• Abys měl/a čas a chuť v následujících osmi měsících (listopad-červen) svůj nápad zásadně posunout a věnovat se mu.
  • Aby ti bylo 18–30 let.
  • Abys v týmu měl/a alespoň jednoho dalšího člověka (může být starší než 30 let). Tvůj tým může být větší, ale do programu můžeme vzít maximálně dva z vás. Výjimky posoudíme individuálně.

Kdo mně povede? Jaké máte mentory?

Oslovili jsme řadu lidí, kteří za sebou mají zajímavé projekty a zkušenosti. Věnují se pořádání akcí, řídí kulturní instituce, oživují veřejný prostor nebo usilují o jeho změnu. Více podrobností v galerii.

S jakým nápadem se můžu přihlásit?

Podpoříme nápady, které řeší konkrétní problém okolního světa a týká se nejen tebe, ale také tvých sousedů a spoluobčanů.

Je na tobě, zda vymyslíš řešení, které stojí na technologii, komunikaci s místními občany, umění, podnikání nebo ekologii.

Vybereme nápad, který:

• řeší problém, který se týká nejen tebe a tvých blízkých ale hlavně tvého okolí a veřejnosti.
  • je pro tebe skutečná výzva
  • zlepšuje okolní svět a je v souladu se skautskými hodnotami
  • můžeš a chceš mu věnovat čas a energii, a my s nimi dokážeme pomoct

Jak je program časově náročný?

Program trvá 8 měsíců a zahrnuje:

• úvodní víkend 6.-8. 11. 2020 v Praze
  • 4 konzultace s vybraným mentorem
  • průběžnou práci na tvém nápadu
  • průběžné konzultace s koordinátorem programu
  • veřejnou prezentaci tvého nápadu
  • závěrečný víkend v červnu 2021
  • dva dobrovolné tématické víkendy (15.-17. 1. 2021 v Krkonoších a workshop prezentačních dovedností v únoru v Praze)

Kolik mne to bude stát?

Program je pro účastníky zdarma (je financován Norskými fondy, program Active Citizens Fund). Ale vyžaduje jejich čas a vysokou míru zapojení se.

Want to read about the project in English? Click here.