Tři orlí pera

1917 - 2017

V létě roku 2017 uplyne sto let od vzniku zkoušky, o kterou se někdy pokoušel snad každý starší skaut či skautka. Archiv Junáka letošní výročí připomene několika akcemi, do kterých se můžete zapojit. Historii Třech orlích per najdete v komiksu na konci této stránky, podrobněji v časopisu Skautský svět a přečíst si také můžete reportáž z prvního plnění z časopisu Junák 1918.

 

Moje tři orlí pera – výroční zkouška pro rovery a OSFINAL_3orlípera_odznak_noc_02

Hlavním smyslem zkoušky bylo a je posilovat schopnost sebezapření a trpělivosti v překonání sebe sama. Najdi si tedy svá tři pera, která tě přimějí se překonávat v tom, co nejvíce potřebuješ.

Vzhledem k dospělému věku plnitele by mělo jít o úkoly náročnější, dlouhodobé, které opravdu přispějí k tvému rozvoji. Chceš se otužovat, zhubnout, zlepšit fyzičku, navštívit odkládaného lékaře, změnit něco ve svém chování? Letos máš ideální – orlí – příležitost.

Stanov si tři vlastní podmínky, kterými doložíš své překonání a ty se pokus splnit. Máš na to čas do konce prázdnin. Kontrolou je pouze tvoje čest. Pokud splníš, máš nárok na získání speciálního výročního odznaku. Do konce listopadu napiš na mojetriorlipera@skaut.cz, jak jsi zkoušku splnil + svou poštovní adresu, a odznak ti přijde.

 

Moje tři orlí pera – výroční zkouška pro skauty a skauty

Tato věková kategorie má jednodušší pravidla, jejíž podrobnosti najdete v článku v časopise Skaut-Junák.

 

obrázek-vycházka-01Putování za třemi orlími pery – 23. září 2017

V pořadí již pátá historicko-vědná vycházka Skautského institutu nás zavede do míst, kde vznikla zkouška Třech orlích per a odkud pochází první skautský román J. Nováka Skautská srdce. Navštívíme i místa spojená s životem zakladatele čs. woodcraftu Miloše Seiferta a také bývalou skautskou rezervaci u Nižbora.

Sraz v sobotu 23.9. v 10.15 před někdejším reálným gymnáziem v Berouně, nyní Základní škola, Wagnerovo náměstí 458. Zde se dá i parkovat (automobil je pro další část vycházky výhodou, ale není nutností). Předpokládaný konec vycházky je v 17:00 v Berouně. Jídlo i pití sebou. Případné dotazy směřujte na email bobo@skaut.cz.

 

Vznik orlích per v komiksu

FINAL_3orlipera_komiks

 

Odznak tři orlí pera

Pokud nechcete plnit výroční zkoušku a přesto si letošní výročí připomenout na kroji, připravil pro vás Klub skautských sběratelů odznak v jiné barvě, než pro soutěžící, zakoupit ho můžete na stránkách Klubu.