SU v Brně

Jediná naše jistota je, že žijeme ve světě, který ještě nikdy neexistoval.
Jak si s ním poradíme?

FB

V každé době lidé hleděli do minulosti s nostalgií a budoucnost se před nimi otevírala jako neznámá krajina. Krajina na jedné straně lákavá k prozkoumání, na straně druhé vzbuzující pocit nejistoty. Z čeho pramení naše nejistota v časech, kdy se takřka nemusíme bát o vlastní život? Bojíme se budoucnosti? Dokážeme činit velká rozhodnutí? Paralizují nás možnosti, které máme?

Jsme SU v Brně a navazujeme na činnost Skautského institutu.

Připravujeme cyklus debat, přednášek a workshopů, které svým zaměřením budou kroužit právě kolem tématu “Nejistota”. Akce jsou otevřené všem, těšíme se na setkání.

Akce SU v Brně se konají v Centru Syřiště, Kounicova 42, které nám k tomuto účelu laskavě zapůjčují naši kamarádi a kamarádky z organizace NaZemi, nebo na jiných zajímavých místech.


V nejbližší době připravujeme tyto akce:

>> Frank Bold: This changes everything – 28. února v 18:30 hodin

Jak souvisí změna klimatu s ekonomickým růstem? Jak se změna klimatu týká nás jako jednotlivců a jak ji vnímají lidé na druhé straně světa? Je současný stav ekonomického růstu trvale udržitelný? A pokud ne, může každý z nás nějak přispět ke zlepšení?
Odpověď na tyto otázky nastíní film This Changes Everything. Tento snímek ukazuje sedm různých komunit napříč kontinenty. Společné mají to, že se rozhodly vzít věci do vlastních rukou a bojovat proti změně klimatu. Po promítání se můžete těšit na diskuzi nejen o ochraně ovzduší s právničkou Frank Bold Petrou Giňovou.

>> Vzdělávání a Totalita – 2. března v 17:30 hodin

Večer na téma vzdělávání a totality, na kterém můžete potěšit své oko pohledem na výstavu Zkušenost totality a probrat svou mysl na metodickém semináři Dějepis pro 21. století – Jak vzdělávat o době před rokem 1989? A kdo byl kněz Josef Toufar?
Seminářem Vás provede Václav Sixta a Čeněk Pýcha z Oddělení vzdělávání Ústavu pro studium totalitních režimů.

O semináři:
Jak vzdělávat o době před rokem 1989? Co by mělo být cílem takového vzdělávání? Jak s tématy pracovat jako učitelé, skautští vedoucí, či rodiče? A jak se s tímto tématem pojí badatelsky orientované vzdělávání? Zaměříme se na období 1948 – 1989 a možnosti, které mají vzdělavatelé, jež se zabývají dějinami 20. století. Představíme didaktické materiály, které vznikly v posledních letech, které se zaměřují na rozvoj dovedností a kritickou práci s historickými prameny. Moderní didaktické přístupy ukážeme na příběhu kněze Josefa Toufara.
O výstavě:
Projekt Skautského institutu, Zkušenost totality, si klade za cíl připomenou příběhy a dilemata, která prožívali skauti v průběhu událostí 20. století. V rámci tohoto projektu vznikla putovní výstava, která se věnuje příběhům čtyř skautských vedoucích, potýkajících se s nacistickým, nebo komunistickým režimem. Přijďte se podívat právě tento večer.

>> SU z jara zelenej – 7. března od 7 hodin

Je tu. SU v Brně a snídaně s příchutí zelené! Tedy příchutí jablek, lupení, zeleného čaje a spousty dalších.
Snídáš něco zeleného? Přines ostatním na ochutnání něco ze svého snidaňového menu. Máš odvahu snídat zelené? Přijmi pro sebe výzvu a zkus něco nového.
Těšíme se na tebe už od 7.00.

 

>> Junior: Jak předat myšlenku – 9. března v 18:15 hodin

Další akce z programové linky Junior – diskuzní večery pro středoškoláky a mladší vysokoškoláky, tentokrát na téma „Jak předat myšlenku?“ – při referátu, při prezentaci projektu, při diskuzním příspěvku, …
S naším hostem Martinem Křivánkem – Setem se budeme věnovat několika tématům.
Vše si rovnou vyzkoušíme. V této sérii proběhnou na jaře ještě další 2 akce rozvíjející schopnost diskuze.

>> Nevypusť duši aneb duševní zdravověda  – 30. března v 19 hodin

Jak zvládat stres a jak se mu vyhnout? Jak pracovat s emocemi, aby tě nepohltily? Přijď na workshop s Nevypusť duši, kteří Ti poradí, jak na to.
Nevypusť duši, z.s. je neziskovka, jejímž cílem je zlepšit informovanost Česka v oblasti duševního zdraví.

 

 

 


Kontakt:

T: +420 732 148 474     •     E: brno@skautskyinstitut.cz     •     E: katerina.smajzrova@skaut.cz

Budeme rádi, když se také zapojíš. Případně nám neváhej poslat námět nebo zpětnou vazbu.

Sleduj naše aktivity na facebooku a instagramu.


Na činnosti SU v Brně se podílí:

Petra Frühbauerová
Anna Hubáčková – Anička
Katka Juráková
Milan Mareš – Rak
Markéta Musilová – Blecha
Ondřej Prikner – Twist
Kateřina Šmajzrová
Dan Vykoukal – Žorža
Jakub Straka – Vikki
Martin Černý – Modrák
Marek Matouš Bula – Zet
Martin Rexa
Katka Kodetová – Osud
Martina Kobolková – Matty