SU v Brně

Jediná naše jistota je, že žijeme ve světě, který ještě nikdy neexistoval.
Jak si s ním poradíme?

FB

V každé době lidé hleděli do minulosti s nostalgií a budoucnost se před nimi otevírala jako neznámá krajina. Krajina na jedné straně lákavá k prozkoumání, na straně druhé vzbuzující pocit nejistoty. Z čeho pramení naše nejistota v časech, kdy se takřka nemusíme bát o vlastní život? Bojíme se budoucnosti? Dokážeme činit velká rozhodnutí? Paralizují nás možnosti, které máme?

Jsme SU v Brně a navazujeme na činnost Skautského institutu.

Připravujeme cyklus debat, přednášek a workshopů, které svým zaměřením budou kroužit právě kolem tématu “Nejistota”. Akce jsou otevřené všem, těšíme se na setkání.

Akce SU v Brně se konají v Centru Syřiště (Kounicova 42), které nám k tomuto účelu laskavě zapůjčují naši kamarádi a kamarádky z organizace NaZemi, nebo nově na Moráváku (Moravské náměstí 12) či na jiných zajímavých místech. Těšíme se na Vás.


V nejbližší době připravujeme tyto akce:

>> Snídaně na Moraváku
2. května od 7 do 10 hodin Moravák (Moravské náměstí 12)

snidane_cover_FBPřivítejte květen skvělou snídaní na Moraváku. Máte chuť potkat ty, kteří se na projektu SU v Brně podílejí? Nebo si chcete jen tak nezávazně pokecat o akcích, které byly nebo budou? A nebo chcete prozkoumat nové prostory na Moraváku? To vše a ještě spousta dalšího na vás čeká na květnové snídani. Ke snídani bude něco dobrého, od každého kousek, případně můžete donést nějaké vlastní snídaňové nápady a nabídnout ostatním.

>> Skauti bez lilie // brněnská premiéra
3. května v 19 hodin Sál Břetislava Bakaly (Žerotínovo náměstí 6)

Skautský institut vás zve na brněnskou premiéru dokumentárního filmu Skauti bez lilie. Po skončení proběhne diskuze s režiserém filmu Viktorem Portelem a Milošem Říhou – Šípkem.
Vstupné: 50 Kč

 

 

O filmu:
Osudy českého skautingu – to jsou české dějiny „v malém“. Skauti byli nežádoucí pro nacisty i komunisty, třikrát se ocitli „mimo zákon“, a vždy museli volit strategii přežití. Nebyla jednotná, oddíly a jejich členové se rozhodovali sami za sebe. Ve filmu Skauti bez lilie se v rozhovorech s pamětníky soustředíme na obnovu Junáka v roce 1968, na nucené sloučení s komunistickým pionýrem, na život v „husákovském“ dvacetiletí. Co je pro skauting důležité? Nakolik bylo možné vést skautský oddíl bez symbolů, bez kroje, v soustavném utajování? Mohly být uchovány skautské myšlenky v pionýrském oddílu? To jsou některé z otázek, které jsme kladli pamětníkům.

Námět filmu: Viktor Portel a Miloš Říha – Šípek
Scénář: Adam Drda
Hudba: Matěj Kroupa
Režie: Viktor Portel
Délka filmu: 52 minut
Film vyrobil Skautský institut & Post Bellum.

Projekt Zkušenost totality je financován z programu Europe for Citizens.

>> Skautem v práci – dá se to?
9. května v 18:30 hodin Moravák (Moravské náměstí 12)

skautem_v_praci_cover_FB„Přemýšlel jsi někdy, jak uplatníš skautské zkušenosti získané vedením oddílu v reálném pracovním životě? A jde to vůbec? Dá se díky skautu získat lepší pracovní uplatnění? Vedeš k tomu své rádce a vedoucí? Pokud jsi odpověděl alespoň na jednu otázku ano, tak neváhej a přijď na přednášku.“ Honza Holík – Špalek, bývalý vůdce Dvojkařů, nyní manažer prodejního týmu.

>> Mezinárodní dobrovolnictví
11. května v 19 hodin Moravák (Moravské náměstí 12)

mezinarodni_dobrovolnictvi_cover_FBS Michalem Medkem, ředitelem Kaprálova mlýna, a Pájou Glosovou, koordinátorkou zahraničních dobrovolníků na Kaprálově mlýně, se budeme zabývat možnostmi mezinárodního dobrovolnictví (prostřednictvím Junáka).
Zajímá tě, jak se zapojit, s čím počítat, na co se připravit, k čemu to je dobré, jak zkušenosti a kompetence z něj využít jinde? Nebo už podobnou zkušenosti máš a chceš ji s ostatními sdílet a třeba zjistit, co nového můžeš podniknout?

>> Jindřich Šídlo: role novináře ve společnosti
15. května v 19 hodin Moravák (Moravské náměstí 12)

Jidrich_Sidlo_cover_FBV současné době se ve společnosti vyskytuje několik otázek, které s ní otřásají a vyžadují pozornost médií. Témata jako migrace, budoucnost EU či situace na tuzemské politické scéně je různě interpretována novináři, kteří díky své práci logicky ovlivňují čtenáře. Jaká je skutečná moc novinářů? Jsou schopni snížit třecí plochy ve společnosti? A jak jejich význam mění digitální média? Na tyto i další otázky odpoví Jindřich Šídlo, dlouholetý novinář a komentátor tuzemské politiky.

>> Dokument Kola versus auta
17. května v 19 hodin Moravák (Moravské náměstí 12)

auto_kola_cover_FBJsou města pod diktátem automobilového průmyslu? Má cyklistika získat větší prostor? A jak toho docílit? Společně se podíváme na film Kola vs. auta promítaný původně na dokumentárním festivalu Jeden svět. Lehce humorný a zajímavou hudbou podkreslený film se zaměřuje na problematiku cyklistické a automobilové dopravy ve městech, jako je Sao Paulo, Los Angeles, nebo Kodaň. A jaká je situace v Brně? O tom nám po filmu poví zajímavý host, kterého vám v nejbližších dnech představíme.

>> Rok v Jižní Americe
18. května v 19 hodin Moravák (Moravské náměstí 12)

rok_v_jizni_americe_cover_FBTisíce kilometrů projetých stopem, stovky podojených koz, desítky postavení stanu, dva skauti, jeden rok v Jižní Americe. K tomu nevyčíslitelné množství zážitků a barevných fotografií. Chile, Peru, Paraguay, Uruguay, Argentina, Bolívie a kousek Brazílie očima dvou cestovatelů i pracantů s chilskými pracovními vízy. Cestovatelské promítání s Ivanou Kučerovou – Ifankou a Pavlem Martínkem – Šmudlou.

 

>> Volby? Buď připraven!
23. května v 18 hodin Moravák (Moravské náměstí 12)

volby_cover_FBJistoty volebních kampaní? Budete během nich mít co svačit, doplníte sbírku psacích potřeb, stůl vám ozdobí růže či karafiát a reklamní plochy zaplaví usměvaví lidé. Jak ale ve změti hesel, slibů, výroků a marketingových tahů rozpoznat, co je pouhým trikem a manipulací a kde/jak hledat podstatné a pravdivé informace? A jak je následně kriticky přebírat a zorientovat se? Na tyto a následně i vaše otázky bude odpovídat Miloš Gregor, politolog z fakulty sociálních studií MU v Brně, odborník na politický marketing a propagandu.

 


Kontakt:

T: +420 732 148 474     •     E: brno@skautskyinstitut.cz     •     E: katerina.smajzrova@skautskyinstitut.cz

Budeme rádi, když se také zapojíš. Případně nám neváhej poslat námět nebo zpětnou vazbu.

Sleduj naše aktivity na facebooku a instagramu.


Na činnosti SU v Brně se podílí:

Petra Frühbauerová
Anna Hubáčková – Anička
Katka Juráková
Milan Mareš – Rak
Markéta Musilová – Blecha
Ondřej Prikner – Twist
Kateřina Šmajzrová
Dan Vykoukal – Žorža
Jakub Straka – Vikki
Martin Černý – Modrák
Marek Matouš Bula – Zet
Martin Rexa
Katka Kodetová – Osud
Martina Kobolková – Matty