Metodika, inspirace, hry

Užitečný pomocník při práci s tématy, které se dotýkají historie a myšlenkových základů skautingu.

Vychovávejme s pomocí historie

Historie skautingu může být poučná a přínosná, může ovlivňovat každý moment osobního a společenského života. Podá-li se ovšem záživně, dramaticky a se správným základem.

Vlastní tradice oddílu

Nesnažíme se z tradic a rituálů udělat všeobecně platné šablony pro všechny skautské oddíly. Právě naopak. Rozmanitost oddílových tradic napříč skautským hnutím je krásná. Dobře vymyšlená a udržovaná tradice přináší pocit hrdosti na svůj oddíl a radost z toho, že do něj patřím.

Příběhy pamětníků

illust2

Více než 200 příběhů pamětníků

Rady, tipy a návody

Ti, kteří nejsou pamětliví minulosti jsou odsouzeni zopakovat si ji včetně všech předchozích léček a omylů.Rober Baden-Powell

illust3

Benjamínci

Divadélka, vyprávění, krátké a jednoduché hry může benjamínkům ukázat, že existuje nějaká historie.

Světlušky a vlčata

Umožněme světluškám a vlčatům objevovat svět a utvářet si první pevné názory. Využívejme hromady fantazie.

Jak na světlušky a vlčata

Skautky a skauti

Nechme skautky a skauty, aby se poučili z historie a díky ní žili lepší život. Propracovanější zážitky, diskuze aj.

Nápady pro skautky a skauty

Rangers a roveři

Posilování vědomí odpovědnosti a stání si za svým názorem můžeme posilovat třeba na workshopech.

Jak zaujmout rovery a rangers

Dospělí skauti

Sebezdokonalování, zakládání rodiny a další aspekty dospěláckosti můžeme podpořit znalostí historie.

Náměty pro dospělé skauty

Hry do 30 minut

Poselství bez zvukuNaučte se šifrovat své zprávy.

Muklové a bachařiUdržte svou pozornost a nenechte se chytit.

VyprávěnkaDokážete rozpoznat lež od pravdy?

Červené znameníJak moc lze věřit svému okolí?

Vězňovo dilemaOdhadněte reakci svých blízkých a vytěžte z těžké situace maximum.

Stejnýma očimaPosilte oddílovou identitu a poznejte stará oddílová místa.

Příběhy plné klepůOsvojte si schopnost předávání jasných informací.

Vysílání signáluProcvičte svou obezřetnost a schopnost týmové spolupráce.

hod
Hry do 3 hodin

illust4

Uzel na kapesníkuPřeneste historii svého oddílu do hmatatelné podoby.

KomiksNaučte se umění zkratkovitého popisu situace.

hod
Celodenní hry

Rychlý přesunVyzkoušejte si pocit nejistoty s nutností rychlého rozhodování.

Skautem v ilegalitěVyhýbejte se donašečům a udržte skautskou myšlenku.

Tajné poselstvíDoručte zprávu bez jejího prozrazení nepříteli.

Hugo SedláčekVelká konspirační špionážní hra.

Workshopy

Chceš pro svůj kurz či roverský kmen připravit nezapomenutelnou akci? Chceš na vlastní kůži rožít reálné historické drama? Vytvořili jsme několik strukturovaných programů na motivy reálných historických událostí, které souhrnně nazýváme „workshopy“ nebo „prožitkové workshopy“.

workshopy

Jedná se o složitější programy, které se skládají z více částí. Svým pojetím a náročností jsou vhodné pro starší účastníky (roveři a především dospělí). Naším cílem je, aby každý na základě vlastního prožitku pochopil jednání reálných postav v kontextu dějin. Kompletní podklady k několika workshopům objevíš právě ZDE!

Materiály ke stažení

Dagmar Skálová (9,07 MB)
Rozhodnutí 1970 (681 MB)
Skautská pošta (2,61 MB)
Zpravodajská brigáda (331 MB)

workshopy-2

workshopy-3

Projekt podpořili

Děkujeme za podporu našim partnerům a autorům.

Vodafone Mopíci