Skauti bez lilie

dokumentární film o skautském hnutí v pohnutém období normalizace

O filmu

Osudy českého skautingu – to jsou české dějiny „v malém“. Skauti byli nežádoucí pro nacisty i komunisty, třikrát se ocitli „mimo zákon“, a vždy museli volit strategii přežití. Nebyla jednotná, oddíly a jejich členové se rozhodovali sami za sebe. Ve filmu Skauti bez lilie se v rozhovorech s pamětníky soustředíme na obnovu Junáka v roce 1968, na nucené sloučení s komunistickým pionýrem, na život v „husákovském“ dvacetiletí. Co je pro skauting důležité? Nakolik bylo možné vést skautský oddíl bez symbolů, bez kroje, v soustavném utajování? Mohly být uchovány skautské myšlenky v pionýrském oddílu? To jsou některé z otázek, které jsme kladli pamětníkům.

Námět filmu: Viktor Portel a Miloš Říha – Šípek
Scénář: Adam Drda
Hudba: Matěj Kroupa
Režie: Viktor Portel
Délka filmu: 52 minut
Film vyrobil Skautský institut & Post Bellum.

Přijďte na premiéru

Nejbližší možnost vidět tento unikátní snímek budete mít 23. dubna v Malém sále Městské knihovny v Praze; událost na facebooku. Místa na premiéře jsou sice beznadějně pryč, ale pokud máte zájem o jinou projekci v Praze, můžete jej zaznamenat v tomto formuláři.

Uspořádejte své vlastní promítání

Pokud vás film a jeho téma zaujaly, napište nám na ZT@skautskyinstitut.cz a uspořádejte promítání u vás. Rádi vám k tomu poskytneme licencovanou kopii snímku v kinokvalitě. Pro povedené promítání vám doporučujeme:

1. uspořádat ho na důstojném místě (kino, kulturní dům, knihovna, klubovna,…)
  2. pozvat spřízněné duše vašeho oddílu či střediska (bývalé členy, činovníky, rodiče, představitele obce, … )
  3. pozvat také pamětníky, kteří mohou v rámci debaty doplnit film o své vlastní zkušenosti a vzpomínky
  4. doplnit promítání přípitkem či pohoštěním
  5. akci hezky nafotit, ať se máte čím pochlubit!

Promítat se bude pro veřejnost na těchto místech:

České Budějovice SUD – studentské universitní divadlo 24. 4. v 19.30
Brno Sál Břetislava Bakaly 3. 5. v 19.00
Slaný aula gymnázia 4. 5. v 19.00
Plzeň Měšťanská beseda 16. 5. v 19.00
Pečky Kulturní dům 18. 5. v 19.00
Ostrava Centrum PANT 19. 5. v 17.00
Vrchlabí Klub Kotelna 20. 5. v 18.00
Dolní Újezd 26. 5.
Hradec nad Moravicí Kino Orion 28. 5. v 16.00
Vsetín Hudební klub Tři opice 30. 5. v 19.00
Milevsko 3. 6.

Co s filmem plánujeme dál:

Slavnostní předpremiéra filmu proběhla 18. 3. 2017 v Městské knihovně v Praze. Zúčastnili se jí představitelé hl. m. Prahy, spolupracovníci projektů Skautského institutu a partnerské organizace Post Bellum a členové Klubu podporovatelů Skautského institutu.

Film vznikl ve spolupráci:

Projekt Zkušenost totality je finančně podpořen programem:

logo EfC-01