Skauti bez lilie

dokumentární film o skautském hnutí v pohnutém období normalizace

O filmu

Osudy českého skautingu – to jsou české dějiny „v malém“. Skauti byli nežádoucí pro nacisty i komunisty, třikrát se ocitli „mimo zákon“, a vždy museli volit strategii přežití. Nebyla jednotná, oddíly a jejich členové se rozhodovali sami za sebe. Ve filmu Skauti bez lilie se v rozhovorech s pamětníky soustředíme na obnovu Junáka v roce 1968, na nucené sloučení s komunistickým pionýrem, na život v „husákovském“ dvacetiletí. Co je pro skauting důležité? Nakolik bylo možné vést skautský oddíl bez symbolů, bez kroje, v soustavném utajování? Mohly být uchovány skautské myšlenky v pionýrském oddílu? To jsou některé z otázek, které jsme kladli pamětníkům.

Námět filmu: Viktor Portel a Miloš Říha – Šípek
Scénář: Adam Drda
Hudba: Matěj Kroupa
Režie: Viktor Portel
Délka filmu: 52 minut
Film vyrobil Skautský institut & Post Bellum.

Uspořádejte své vlastní promítání

Pokud vás film a jeho téma zaujaly, napište nám na info@skautskyinstitut.cz a uspořádejte promítání u vás. Rádi vám k tomu poskytneme licencovanou kopii snímku v kinokvalitě.

Spojte promítání se zajímavým programem

K filmu jsme připravili metodické materiály, které prohloubí vaši zkušenost s tímto historickým tématem, i váš zážitek z promítání. Existují ve dvou variantách – do 17 a od 18 let.

Stáhnout metodiku pro mladší
Stáhnout pracovní list pro mladší

Stáhnout metodiku pro starší
Stáhnout pracovní list pro starší

Slavnostní předpremiéra filmu proběhla 18. 3. 2017 v Městské knihovně v Praze. Zúčastnili se jí představitelé hl. m. Prahy, spolupracovníci projektů Skautského institutu a partnerské organizace Post Bellum a členové Klubu podporovatelů Skautského institutu.

Film vznikl ve spolupráci:

Projekt Zkušenost totality je finančně podpořen programem:

logo EfC-01