Ty a hodno(ty)

cyklus pěti zážitkových workshopů ve Skautském institutu na Staromáku

Co pro tebe znamená svoboda, racionalita, cítění, respekt a odpovědnost? Každé z těchto témat jsme prožili na vlastní kůži v rámci workshopů, na kterých se podílel Skautský institut, Prázdninová škola Lipnice a Nadace Karla Janečka.

Všech pět sebezkušenostních workshopů končilo ohlédnutím. Srovnávali jsme své emoce s prožitky a zkušenostmi ostatních. Zpřesnili jsme význam prožitků, zařadili si je do souvislostí a vytvořili z nich zkušenost. V dalším kroku jsme se podívali dopředu a ukázali si, jak lze nabyté zkušenosti využít – přenést do běžného života.

Workshopy můžete vyzkoušet i vy, protože níže nabízíme ke stažení kompletní metodické materiály.

Dotazy směřujte na hodnoty@skautskyinstitut.cz.

 

Cítění

Stáhnout metodiku (350 kB)Stáhnout audio (118 MB)

Mark Twain prohlásil, že nejzajímavějšími osobnostmi 19. století byli Napoleon a Helena Kellerová. Kdo byla Helena Kellerová? Žena, jejíž život byl vlastně jen vytrvalým snažením po tom dělat vše, co dělají druzí, a dělat to dobře.

Racionalita

Stáhnout metodiku (260 kB)

Amerika 20. let: Hospodářská situace je tíživá, lidé žijí na ulici, mnoho lidí nemá žádnou obživu a město je prosyceno zločinem. Kdo nemá práci, žije z lupů, drobných zločinů či z výpalného. Vy jste součástí tohoto temného živlu – jste mafiánská rodina, která žije na úkor okradených a podvedených…

Respekt

 

Stáhnout metodiku (250 kB)

„Tak přicházejí na svět, stařec se odmlčel a dlouze se na oba dva díval, až po chvíli pokračoval, přicházejí na svět, ale nepřicházejí s prázdnou, každý si v sobě nese svou vlastní melodii a na vás dvou je, ji nechat zaznít, ne ji měnit, ale umožnit jí vyjít ven, pomoci těm váhavým tónům vstoupit do ticha a rozeznít se do celého světa. A tam se jednotlivé melodie setkávají a z těch, které vycházejí skutečně od srdce, pak vzniká ta pravá symfonie, a ta když zazní, tak se bohové radují a stromy jsou znenadání mnohem zelenější…“

Šimon Grimmich, Fragmenty románu

Odpovědnost

Stáhnout metodiku (530 kB)

 

„Nejednou jsem seděla u postele klientů, kteří věděli, že jejich čas se velmi krátí. Obvykle v té chvíli litují, že neměli odvahu žít podle sebe, ale že žili podle očekávání druhých. Často také říkají “kéž bych tolik nepracoval, kéž bych měl odvahu vyjádřit své city, kéž bych si udržel vztah se svými přáteli a nebo kéž bych si dovolil být šťastnější.” Tito lidé už nic změnit nemohou, už nic nestihnou, umírají. Vždy nacházím paralely s příběhy mých přátel a lidí, které jsem potkávala na cestách. Ti mají možnost se rozhodnout. Mají možnost něco změnit.“

 

Bronnie Ware

 

Svoboda

 

Stáhnout metodiku (300 kB)

Účastníci si určí malé sny, které si vždycky chtěli splnit, a dostanou 42 hodin na to, aby si jich splnili co nejvíce.


Workshopy vedla lektorka Andrea Kosařová.

“Hodně pracuji. To mě vystihuje. Svět je pro mě cukrárna, kde si nemohu vybrat, který dortík si dát. Ráda bych ochutnala všechny.

V současné době se věnuji především vlastní kavárně a sdílené kanceláři Pracovna v Praze na Žižkově, novému sociálnímu podniku filantrop.cz, který jsem spoluzaložila a vedení projektu Komunitní rozvoj lokalit Prahy14kulturní. Vedu kurzy v Prázdninové škole Lipnice, kde působím i v propagační skupině a metodické radě. Jsem instruktorka firemních kurzů v České cestě.

Snažím se upozorňovat na nedostatky ve veřejném prostoru projektem Pracovna v parku nebo dávám dohromady sbírku básní mrtvého kamaráda bezdomovce Honzy Badalce. Nějakou dobu jsem pracovala jako produkční v komerční sestře Prázdninovky – v České cestě a ve vzdělávacím institutu Scio.

Jsem diplomovaná umělkyně a učitelka tělocviku. Je mi 33 let a 27 let jsem skautka.”