Skauti v roce 1918

Několik akcí, které připomínají aktivní přispění skautů ke vzniku republiky

V roce 1918 se skauti a skautky aktivně zapojili do vzniku republiky. Jejich největší službou bylo doručování důležitých informací a zásilek mezi úřady a osobnostmi pomocí kurýrů, pro něž se vžilo označení Skautská pošta. Po sto letech Skautský institut připomíná tento přínos ke vzniku republiky několika projekty, na něž vás srdečně zve.

Výstava Pošli to dál!

Pošta českých skautů a další příběhy

Poštovní muzeum, Praha 1, Nové mlýny 2, do 28. října 2018

Interaktivní expozice pro starší děti a dospělé věnovaná službě skautů v roce 1918, ale i jejich pomoci vlasti a svému okolí v celém 20. století a i v blízké budoucnosti.

Více informací včetně přihlašování na víkendové a prázdninové termíny najdete na této stránce.

Kurýrem Skautské pošty

Herní putování po pražských lokalitách spojených se vznikem Československé republiky určená skautským družinám a rodinám se staršími dětmi (9 – 13 let).
Podrobnosti najdete v brožuře ke stažení. Brožuru si můžete vyzvednout do konce roku i na startovních místech.
Hra je k dispozici ve dvou trasách. Kratší (cca 3 km) začíná v Poštovním muzeu (Nové Mlýny 2). Delší varianta (cca 7 km) začíná ve Skautském institutu (Staroměstské nám. 4).
Pokud hru dokážete dokončit, můžete si na jednom ze startovních míst vyzvednout pamětní placku pro každého člena týmu.

Běžecká výzva 100 x 100 kroků ke 100 letům republiky

10 000 kroků představuje cca 7 km. Zkusili jsme si je zaběhnout v místech, která na podzim 1918 překonávali skautští kurýři.

Skautští kurýři v době vzniku republiky nahradili neloajální rakouské pošťáky a doručovali důležité zásilky mezi úřady i jednotlivci. Rychle a spolehlivě. K efektivnímu fungování pomáhala síť několik stanovišť na důležitých místech Prahy a právě po pěti z nich vedla naše běžecká výzva. Od Střeleckého ostrova, přes Petřínskou rozhlednu, Pražský hrad, Kadetku do Sněmovny.

Abyste se dostali do slosování o lákavé ceny, bylo potřeba zaběhnout lepší čas než Roman Šantora – Bobo, vedoucí Skautského archivu a rekreační běžec. Každý, kdo na naší kurýrní trati zaběhl lepší čas než on, se dostane do slosování o ceny ze speciální kolekce JUNshopu ke 100 letům Československa.

Předepsaná trasa běhu byla tato.

Výsledky:

Venkovní výstava Po stopách Skautské pošty

Navazuje na výstavu Pošli to dál! a rozšiřuje ji do pražských ulic, kde se odehrávaly klíčové události vzniku republiky a Skautské pošty. Výstavu najdete na informačních sloupech na 10 místech v širším centru Prahy do 28. října 2018.

Soutěž o výroční odznak ke sto letům republiky

Připravili jsme také soutěž o výroční odznak, jenž získáte splněním 4 úkolů. Čas na jejich dokončení máte do 31. října. Plnit úkoly můžete sami nebo v družině/oddílu. Pokud je navíc splní více než 70 % členů vašeho oddílu, získáte speciální obsah pro vaši oddílovou truhlu pokladů.

Přehled úkolů:

1. Najdi svůj vzor
    Najdi skauta či skautku, z minulosti nebo současnosti, kteří dokázali pomoci své zemi a pokládáte je za svůj vzor. Pátrejte ve svém okolí, nebo se inspirujte na webech Skautské století a Hrdinové války. Seznamte se svým vzorem ostatní v družině.
  2. Projev odvahu
    Pomoci někomu často znamená projevit odvahu, nebát se odmítnutí a překonat strach. Najděte si nějakou věc, která vás naučí odvahu projevit. Vynechte návštěvu hřbitovů či sklepení a zkuste spíše hledat v sobě. Čeho se obáváte, co musíte překonat. Právě o to se pokuste.
  3. Navštiv výstavu
    Navštiv výstavu o skautingu a republice v Poštovním muzeu a prožij ji s tištěným herním průvodcem. Pokud byste z nějakého zásadního důvodu výstavu navštívit nemohli, najděte si nějakou jinou věnovanou sto letům vzniku Československa, kterých se na mnoha místech země chystají desítky.
  4. Vykonej 100+1 dobrých skutků pro své okolí
    Skautský denní příkaz zní: udělej každý den alespoň jeden dobrý skutek. Zkus jich udělat v následujících měsících rovnou stovku, ať se opravdu stanou součástí každého tvého dne. Stačí drobné maličkosti. A přidejte k nim za družinu či oddíl jeden skutek větší. Třeba přes Skautský dobrý skutek nebo Stromy svobody.

Pokud jsi úkoly splnil/a, zbývá jen zanechat o nich zprávu v tomto formuláři. Odznaky bude možné zakoupit v JUNshopu na základě potvrzení o splnění podmínek, které získáš od nás.

Za podporu venkovní výstavy děkujeme Hlavnímu městu Praha a Městské části Praha 1.