Skautský institut v Olomouci

Historicky první Fórum Skautského institutu v regionech se zabývá postavením člověka v občanské společnosti.

Jsme Skautský institut v Olomouci a cílem našeho týmu je pořádat akce, besedy, večery od skautů pro veřejnost se sociálním, lidskoprávním, humanitárním, rozvojovým nebo jiným přesahem.

Naše činnost začala panelem pěti besed o občanské společnosti a roli, kterou v ní hraje Občan? Nebo Člověk? Nebo třeba Ty..? Abychom náhodou nebyli příliš jednostranně zaměření, díváme se pod drobnohledem na biologické, psychologické, sociální a spirituální stránky člověka.

 


Co nás čeká v blízké době?

RACEK: Nebe s Jiřím Lachem → 5. 4. v Vault 42

Vysoké školství se často musí hájit kvůli kritice smysluplnosti některých oborů. Od kvality, přes přílišné humanitní zaměření některých z nich, až po množství absolventů a jejich schopnost obstát v „reálném životě“.

Jakým způsobem na něj univerzita připravuje a jak to dělají v zahraničí? Co je výzvou pro vysoké školy budoucnosti? Může být Olomouc středoevropské centrum vzdělání? Téma rozvedeme s historikem, politologem a prorektorem Univerzity Palackého v Olomouci prof. Jiřím Lachem.

Biologie vs. Teologie → 12. 4. v Divadle na Cucky

Biologie a teologie aneb jak to tenkrát vlastně (ne)bylo. Doktor Jan Humplík z Přírodovědecké fakulty UP se ve své přednášce bude zabývat vztahem vědy, zejména evoluční biologie, a současné teologie. Pro mnoho lidí je i dnes tento vztah nečitelný, nebo alespoň zatížený mnoha předsudky a mýty.

Jaká je ovšem realita? Doplňují se tyto dvě vědy, nebo vylučují? I na tyto otázky se pokusíme odpovědět na druhé dubnové akci Skautského institutu v Olomouci.


Co už máme za sebou ve školním roce 2017/2018?

Piknikni SI → 4. 10. ve Výpadu

Zahájili jsme novou sezónu Skautského institutu v Olomouci! Společně jsme si podzimně popikniknikovali, zazpívali a probrali, co nás letos vlastně čeká. Moc děkujeme, že jste přišli, bylo s to s vámi príma!

Akce Piknikni SI v Olomouci

Foto: Jakub Čermák

Apolitičnost skautů → 12. 10. v Café Amadeus

Junák – český skaut je apolitický, ale co sám český skaut? Co to vlastně ta apolitičnost znamená a jaká je v této otázce naše historická zkušenost?  Nejen tyto otázky jsme společně řešili v Café Amadeus.

Debata o apolitičnosti skautů v Olomouci

Kam směřuje Turecko? → 23. 10. v Café Amadeus

Gokhan Bacik býval v Turecku univerzitním děkanem, dnes žije i se svou rodinou v Olomouci. Právě s ním jsme debatovali, kam směřuje dnešní Turecko a jak vidí současnou situaci na Blízkém východě.

Akce Kam směřuje Turecko?

Foto: Jakub Čermák

SI v čase a místě: SDG Game → 20. 11. v Café Amadeus

Ve spolupráci s Udržitelným Palackým jsme uspořádali Sustainable Development Goals Game – Hru s cíly udržitelného rozvoje. Mohli jste prověřit své argumentační dovednosti a zjistit něco nového udržitelném rozvoji!

Akce SI v čase a místě: SDG Game

Foto: Jakub Čermák

Udržitelné cestování →  22. 11. v Café Amadeus

V rámci Týdne Globálního rozvojového vzdělávání (GRV) jsme vám promítli film Gringo Trails a následně jsme diskutovali s lektorkami z projektu Skauti na Zemi na téma “Tvoje cesta, tvoje stopa”.

Akce SI v Olomouci Udržitelné cestování

Foto: Jakub Čermák

Jak na Maraton psaní dopisů → 4. 12. v Café Amadeus

Na workshopu pro zájemce o zapojení se do celosvětové kampaně Maraton psaní dopisů, pořádaný nevládní organizací Amnesty International, jste měli možnost vyslechnout si všechny tipy přímo od aktivistů!

Na táboře s BSA → 14. 12. v Café Amadeus

Kulich vás na své přednášce seznámil s tím, jak se táboří za velkou louží a pomohl zájemcům pochopit jiný model táboření. Ve Spojených státech na táboře s BSA strávil jako vedoucí/instruktor dva měsíce.

Maraton psaní dopisů → 20. 2. v 17:00 v Café Amadeus

Díky, že jste se spolu s námi zapojili do Maratonu psaní dopisů, celosvětové akce na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných a utlačovaných.

RACEK: Učení s Tomášem Řehákem → 27. 2. v Café Amadeus

Na úvodním večeru věnovanému otázkám po smyslu vzdělávání, samostatnosti, svobodě a roli jedince ve vlastním rozvoji jste měli možnost diskutovat s ředitelem Městské knihovny v Praze, lektorem a vizionářem skautského vzdělávání Tomášem Řehákem.

Inspired by Iceland – MOOT 2017 → 6. 3. v Café Amadeus

Skautka a studentka geografie, která se zúčastnila světového setkání skautů vás během jednoho večera seznámila s Islandem – zemí, která je o třetinu větší než Česká republika, ale zalidněná ani ne třicetinou obyvatel.


→ Pro nejaktuálnější informace sledujte naše facebookové stránky, nebo nám napište na olomouc@skautskyinstitut.cz. ←♥ Akce SI v Olomouci připravují Jan Buka & Veronika Velčovská & Kateřina Steinerová & Klára Ferencová & Kulich & Ema Koupilová & Hana Cukrová. ♥