Rudolf Plajner

5. 4. 1901 - 23. 6. 1987

Rudolf Plajner zvaný Táta byl klíčovou postavou skautingu 20. století. Členem hnutí se stal již v roce 1916 pod vedením básníka Jiřího Wolkera v Prostějově. Prošel mnoha funkcemi od oddílového vůdce, přes okrskové a župní zpravodaje po náčelníka. Zažil tři zákazy skautingu a u všech byl přímým aktérem střetu s vládnoucí mocí.

Po roce 1970 se Plajner naplno věnoval mapování minulosti junáctví. Za podpory přátel sepsal a samizdatově vydal na 14 knih věnujících se historii skautingu od počátků do roku 1948. Zároveň shromáždil velké množství vzpomínek, dokumentů i artefaktů, které nyní tvoří jednu ze stěžejních částí Skautského archivu, knihovny a muzea.

Více o životě R. Plajnera se můžete dozvědět:

Výběr z jeho díla vyšel knižně pod názvem Zavátou junáckou stezkou.

Všechny jeho práce si v elektronické podobě můžete přečíst na speciálním webu.

Jeho osud si každoročně připomínají skauti z Holešova na Memoriálu RNDr. Rudolfa Plajnera.