Peníze a/nebo život

Edukativní projekt Skautského institutu s podporou Raiffeisenbank a.s.

Co má na světě a v životě jakou hodnotu a jak se tato hodnota určuje? Jak se orientovat v dnešním ekonomickém a finančním světě? Jak tomu rozumět a smysluplně a proaktivně se v takovém světě pohybovat?

Na tyto a další otázky budeme hledat odpovědi ve vzdělávacím cyklu přednášek, diskuzí a workshopů ve Skautském institutu ve spolupráci s řadou zajímavých osobností. V rámci cyklu proběhnou setkání, která bude možné navštěvovat jak jednotlivě, tak pravidelně. Budou také nahrávána a přenášena online.

Zapiš si Peníze a/nebo život? jako kurz!

Cyklus stavíme tak, aby všechna setkání tvořila jeden komplexní celek a aby pohled na téma hodnoty společnosti byl co nejširší. Zkoušíme přitom model vzdělávacího kurzu – přes odkaz níže je možné se přihlásit. Pro registrované budeme připravovat budeme připravovat průběžný informační přehled s odkazy na články či videa, která souvisí s dalším setkáním, základní postřehy z proběhlých setkání a materiály, jak dané téma zapracovat do oddílového či roverského programu.

K odběru těchto informací a účasti v kurzu se můžete zaregistrovat zde.

Ve školním roce 2016/2017 proběhla tato setkání:

Základní makroekonomické principy a pojmy v příkladech.
interaktivní přednáška ekonoma Zdeňka Kudrny

Mohli bychom jen tak peníze zrušit? Má každý na nějaké peníze nárok, za co? Idea základního příjmu – je to komunismus? Lze všechno ocenit penězmi?
povídání s filozofem Janem Sokolem

Alternativní měny a jejich současnost a budoucnost. Jak se pozná jejich hodnota a podle čeho se určuje.
povídání pro zasvěcené i nezasvěcené s Markem Palatinusem, bitcoinovým milionářem

Jak se bude vyvíjet svět a společnost z různých úhlů pohledu? Můžeme to vůbec předvídat? Budou nám za padesát let peníze k něčemu?
panelová diskuze s hlavním analytikem RB Michalem Brožkou a dalšími

Co obnáší podnikat? Má cenu do toho jít? Co mi to může přinést a co musím obětovat?
O svých zkušenostech pohovoří inspirativní hosté – podnikatelé Ondřej Lang (Marketingo.cz a rajkovani.cz) a Michal Šrajer (dříve Inmite, dnes Avast) a investor Ondřej Bartoš (známý také z pořadu Den D).

Jak se dostat z krysího závodu?
Desková hra zábavnou formou simuluje různé životní situace, kde musíme pracovat s penězi. Hra nás učí to, co nám ve škole nikdo neřekne – jak nakládat s penězi. Je třeba se přihlásit o jedno z 12 míst, a to zde. Akce se bude opakovat i v květnu a červnu.

Téma altruismu v kontextu peněz – posílat či neposílat a hlavně komu?
S Klárou Šplíchalovou, výkonnou ředitelkou českého Fóra dárců o tom, jak poznat kvalitu projektu či organizace, když chci podpořit dobrou věc