Oddíly (v) přírodě

Nabídka pro pražské oddíly: pojďte se stát patrony svého kousku přírody!

Praha je stověžatá, to všichni víme. Jak dobře ale známe skoro stovku chráněných přírodních území, které jsou vyhlášeny na území Prahy a tvoří téměř 20 % její rozlohy?
Všechna je najdete třeba na této mapě, nebo po kliknutí na obrázek vpravo.

Která z nich jste s oddílem navštívili?

Každé z těchto území je zajímavé a je v něm co objevovat a zároveň o co pečovat.
Proto přichází výzva Skautského institutu: staňte se Oddílem (v) přírodě!

V případě jakýchkoli dotazů pište na oddilyvprirode@skautskyinstitut.cz.

Oddíly

Starat se o ‘ten svůj’ kus přírody není nic tak náročného, když víte, jak na to. Účast v projektu bude pro vás obnášet minimálně dvě speciální schůzky a tři několikahodinové akce v terénu. Můžete tomu ale věnovat i mnohem více. Účast v projektu je vhodná pro kteroukoli věkovou kategorii.

Proč se zapojit?

Do programu se nám přihlásilo 15 skautských oddílů a 2 další skupiny. Dohromady přes 500 dobrovolníků, přes 1000 rukou pomáhajících přírodě!

Nadále se můžete hlásit na mail oddilyvprirode@skautskyinstitut.cz, ale v tuto chvíli už jen jako náhradníci.

Odborníci

Jsi odborník/odbornice na problematiku ochrany přírody a máš chuť se stát průvodcem či průvodkyní oddílu v péči a pozorování konkrétní lokality? Bude Tě čekat několik schůzek se skautským oddílem, nejméně dva ‘výlety’ na vybranou lokalitu a možnost předat mladým lidem své znalosti o péči o přírodu.

Lokality

Znáš konkrétní přírodní lokalitu v Praze, která potřebuje podobnou péči?

Příklady lokalit a péče o ně

Prokopské údolí
Prokopák je znám pro své stepní stráně. Klučení křovisek s mačetou a vyhrabávání stařiny je to, co by jim pomohlo.

Únětické údolí u Suchdola
Víte, že na území Prahy je i vřesoviště, bylo by třeba na něm kosit, narušovat keříky železnými hráběmi i připravovat plochy pro případné výsadby.

Milíčovský les
V Milíčovském lese žije 10 druhů obojživelníků a pro ně by bylo třeba udržovat a vytvářet tůně. Rostou tu i zajímavé rostliny jako zeměžluč spanilá, bezosetka štětinová a tajnička rýžovitá, že jste je nikdy neviděli? Nevadí. Pro ně je potřeba zmlazovat a vytrhávat vrby a narušovat drny.

Podobných míst máme vytipováno ve spolupráci s pracovníky magistrátu více než 30, pomůžeme vám vybrat místo podle vašich možností a i blízkosti klubovny.

ODDÍLY (v) PŘÍRODĚ je jednoletý projekt realizovaný ve spolupráci s Českou botanickou společností a Ekologickým odborem Junáka a potřetí také za podpory Magistrátu hlavního města Prahy.

Navazujeme na:
2015-2016 Myslet (na) přírodu