Myslet (na) přírodu

Jak se může na ochraně přírody podílet laik nebo vedoucí oddílu?

Ve školním roce 2016/17 probíhá nový cyklus Příběhy pražské přírody. Cyklus Myslet (na) přírodu skončil na jaře 2016, níže najdete informace o uskutečněných setkáních.

V cyklu večerních přednášek a diskuzí s hosty ve Skautském institutu jsme si ve školním roce 2015/16 představili drobné možnosti ochrany přírody pro každodenní život, které mají velký dopad. Součástí programu byly i tipy, jak témata zapojit do programu oddílu.

Smysl ochrany přírody – Jan Dušek – 25. 2. 2016 od 19.00

Potřebujeme přírodu? Proč o ní pečovat? Za jakou cenu? Jak o smyslu ochrany přírody mluvit v oddíle? Odpoví Jan Dušek, ředitel odborné nevládky Beleco a vůdčí osobnost Fóra ochrany přírody.

Zodpovědná spotřeba – Viktor Třebický – 31. 3. 2016 od 19.00

Má to, co nakupuju, nějaký význam pro přírodu? Jaký a pro koho vlastně? Cena, původ, složení – jak se v tom všem zorientovat? Jsou ekoznačky podvod? Musí být všechny prostředky šetrné k přírodě drahé? Co je důležitější – moje peníze, můj pocit, moje potřeby, zemědělec ze vsi za Prahou, nebo děti v Latinské Americe?

Exkurze do Prokopského údolí – Anna Šlechtová – 28. 4. 2016 od 17.00

Jaké poklady skrývá Prokopák? Co vyprávějí o historii území? Proč se tu pasou ovce a vypalují stráně? Tipy pro oddílovou výpravu.

Don Quijote v moderním státě – 26. 5. 2016 od 19.00

Život okolo nás ovlivňuje stát, firmy, místní samospráva. Co když mám na věci jiný názor? Dokážu způsobit změnu, i když nemám peníze a za zády velkou organizaci? Co můžu dělat, když uvidím, jak se někde poškozuje příroda?

Na Brdy jinak – od 3. 6. 19.30 do 5. 6. 12.00

Začátkem letošního roku byla vyhlášena již 26. chráněná krajinná oblast, a sice Brdy. Přidejte se k nám na výpravu do tohoto území. Na co se zaměříme: Proč bylo toto území vyhlášené jako CHKO? Co se tu chrání a jak? Jak se připravit na výpravu do chráněného území s oddílem?

Eco-friendly tábor – 16. 6. od 19.00

Chystáte se na tábor? Přemýšlíte, jak ho udělat šetrný k životnímu prostředí? Dali jsme hlavy dohromady, abychom sdíleli eko-vychytávky.

Cyklus Myslet (na) přírodu a Příběhy pražské přírody pro vás připravuje Ekologický odbor Junáka.