Moment odvahy

Debaty, workshopy, koncert a umělecká soutěž k 30. výročí sametové revoluce

30. výročí sametové revoluce je za dveřmi. I pro skauty to byl velmi významný okamžik. Hned dva týdny po 17. listopadu obnovili svou komunisty zakázanou organizaci. Potřetí v historii, a zatím naštěstí naposledy. Těch 30 let je nyní nejdelší svobodné období ve více než stoleté historii.

Výročí jsme se rozhodli připomenout skrze poctu občanskému protestu. Jaké momenty ženou lidi do ulic? Kdy nastane moment odvahy, ve kterém člověk dává vale své komfortní zóně a stává se činitelem pro změnu, nehledě na následky?

7. 10. Moment odvahy s Romanem Týcem a Anetou Petani – Facebook

Moment odvahy nejprve prozkoumáme v moderované diskuzi se zakladatelem provokativní umělecké skupiny Ztohoven a s protestující z katedrály Anetou Petani. Moderuje Marie Kordovská.

8. 10. koncert The Plastic People of the Universe + ShizzleOrchestra – Facebook

Komunisty nezlomené legendy undergroundu. 50 let po svém vůbec prvním koncertu. A mladé pušky (pozouny), které si neberou servítky v současnosti. Velký koncert na pavlači, vstupenky prodáváme v předprodeji v SI na Staromáku! Pavlače budou ověšeny replikami revolučních a demonstračních plakátů a bannerů. A s blížícím se 17. listopadem jich bude jen přibývat!

29. 10. přednáška Jona Graye (gray318) – Facebook

Cover Stories: The art of designing book covers

Známý britský grafik a autor ikonických knižních obálek Jon Gray, který vystupuje pod jménem gray318, ve Skautském institutu představí svoji práci designéra knižních obálek. Navrhoval přebaly knih pro Jonathana Safrana Foera, Zadie Smith, Davida Fostera Wallace, A. M Homese, Roalda Dahla a mnoho dalších. Mezi jeho klienty se také řadí Nike, Hewlett-Packard, The New York Times, Newsweek, The Observer a další. Vystavoval v mnoha galeriích, a to včetně Victoria & Albert muzeu v Londýně.

Přednáška bude v angličtině.

Účastníci výtvarné soutěže (viz níže) navíc budou mít možnost konzultovat své návrhy, přesný termín konzultací bude upřesněn.

29. 10. vernisáž výstavy Moment odvahy – Facebook

Nejlepší díla přihlášená do soutěže budou oceněna finanční odměnou a do 17. listopadu vystavena v prostorách SI na Staromáku. Přijďte na slavnostní vyhlášení výsledků a vernisáž!

17. 11. Skauti na Korzu Národní

Zase po roce postavíme stanový tábor na Národní třídě v Praze. Ve stanech budeme prezentovat skautskou historii a její hrdiny, skautské dovednosti a aktivity pro děti i dospělé.
Chcete se zapojit? Napište nám na korzo@skautskyinstitut.cz!

Výtvarná soutěž

Moment odvahy: pocta revolučním plakátům

Skautský institut uspořádal výtvarnou soutěž.

V souvislosti s oslavami 30. výročí Sametové revoluce 17. listopadu 1989 budou ve Skautském institutu vystaveny dobové revoluční plakáty. Připomínání je důležité, ale ještě důležitější je odnést si z historie něco pro současnost. A právě proto bylo úkolem soutěžících navázat na tyto plakáty v kontextu současné společenské situace.

Do soutěže se zapojily desítky výtvarníků ve věku 14-54 let. Od 29. 10. do 17. 11. je deset nejlepších děl vystaveno ve Skautském institutu na Staromáku. Ocenění autoři jsou tito:

1.místo Dominik Uhlíř
2.místo Kryštof Ulbert
3.místo Lukáš Franz
4.–10. místo Aliona Baranová, Martina Fischmeister, Anna Flanderková, Marek Kulhavý, Martin Kyjovský, Milan Marčák, Hana Petržílková

Výstava

Plakáty Sametové revoluce // 14. 10. – 17. 11.

Skautský institut na svých chodbách vystaví ikonické plakáty, které provázely protesty v roce 1989. Autory jsou například Rostislav Vaněk, Pavel Beneš, František Skála, Ivan Král, Václav Ševčík a další. Dvacet vystavených kopií pochází ze sbírky Filipa Blažka.

Výstava je doplněna replikami revolučních transparentů rozvěšenými po pavlačích.

Akci finančně podpořil magistrát hlavního města Prahy.