Média v měnícím se světě

V pravidelném programu na Staromáku se společně se zajímavými hosty zabýváme rolí médií v demokratické společnosti.

Jakým způsobem se mění média v době internetu? Jaký to má vliv na společnost a její chování? Je role médií větší, než kdy předtím? Mohou média demokracii uchránit, nebo jí naopak škodí? Jak může příjemce filtrovat informace? A co čeká média v budoucnosti?

Na tyto i další otázky poskytne odpověď série debat, která se bude věnovat nejrůznějším aspektům současné problematiky médií. Budete mít šanci setkat se s nejrůznějšími hosty, od akademiků, přes novináře, až po zástupce nevládních i neziskových organizací, a ptát se jich na to, co právě Vás nejvíce zajímá. Debaty budu probíhat pravidelně každý měsíc.

Na základě obsahu debat také připravujeme programy (nejen) pro skautské oddíly. Pokud chcete s dětmi vyzkoušet práci novináře a naučit je kriticky pracovat s informacemi, vyzkoušejte je!

Aktuální debaty

22. 3. O vlivu médií na volby – David Klimeš a Kamil Švec [Facebook]

S jistým odstupem od parlamentních a prezidentských voleb je na místě se ptát, jaké faktory dopomohly subjektům i jednotlivcům k úspěchům. V debatě se zaměříme na vliv médií (tištěná média, televizní debaty, dezinformace) na rozhodování voličů v České republice.

24. 4. Beseda o investigativní žurnalistice – Jaroslav Kmenta a Marek Wollner [Facebook, video, foto]

Jaká je náplň práce investigativního žurnalisty? Zhoršila se situace novinářů? Nebo sledujeme plíživý konec investigativní žurnalistiky? Na tyto i další otázky odpoví naši hosté – investigativní novináři Jaroslav Kmenta a Marek Wollner.

22. 5. Dezinformace a fact-checking [Facebook, video]

Debata o palčivých tématech s Milošem Gregorem, Janem Cemperem a Ivanou Procházkovou.

18. 9. Image EU v českých médiích [Facebook]

Debata o mediálním obrazu Evropské unie s Radkem Špicarem a Tomášem Prouzou.

Programy pro oddíly

Ověřování zpráv – stáhnout (1,1 MB)

Workshop vás provede procesem ověření internetového článku.

Interview – stáhnout (80 kB)

Vyzkoušejte si práci novináře, naučte se klást správné otázky.

Hon za informacemi – stáhnout (70 kB)

Zjistěte, co se stalo, přímo od svědků!

Články – stáhnout (460 kB)

Co všechno musí obsahovat novinový článek? Naučte se zodpovědnému přístupu k informacím.

Oddílový bulvár – stáhnout (60 kB)

Proč je bulvár tak masivně oblíbený? V čem je jeho síla? Bude mít úspěch i u vás v oddíle?

Jedna událost, dva pohledy – stáhnout (2,2 MB)

Každá událost může být prezentována různými způsoby. Uvědomme si, jak námi emoce spojené se zprávami mohou manipulovat.

Někdo vybírá, co máme vidět – stáhnout (60 kB)

Kdo drží skutečně prst na tepu doby?

Jakým jazykem se píšou zprávy? – stáhnout (80 kB)

Je důležité umět rozpoznat emocionálně manipulativní jazyk.

Školní rok 2016/17

Novinář a jeho role ve společnosti – Jindřich Šídlo – 29. 9. [Facebook | Foto]

Žurnalistika a digitální média – Filip Rožánek a Miloš Čermák – 31. 10. [Facebook | Youtube | Foto | Blog]

Vlastnická struktura médií v ČR – Dalibor Balšínek a Jan Macháček – 8. 11. [Facebook | Youtube |Foto | Blog]

Dezinformace v médiích – Jakub Janda a Ondřej Kundra – 1. 12. [Facebook | Youtube | Blog]

Prezidentské volby v USA a vliv médií – Anna Shavit a Kryštof Kozák – 26. 1. [Facebook | Youtube]

Václav Moravec: Média jako hlídací psi demokracie? – 23. 2. [Facebook | Youtube | Foto | Blog]

Brexit a média – 30. 3. [Facebook | Youtube | Blog]

Erik Tabery o budoucnosti médií – 27. 4. [Facebook | Youtube | Blog | Foto]

Jindřich Šídlo: role novináře ve společnosti – 15. 5. v Brně [Facebook | Foto]

Volby a média – 24. 5. v Olomouci [Facebook | Youtube | Foto]

Filip Horký: Žurnalistika v měnícím se světě – 25. 5. [Facebook | Youtube | Foto]

Migrace v médiích – 13. 6. [Facebook]

USA a Evropa – rozdíly a nové trendy v médiích – 20. 6. [Facebook Youtube]

Školní rok 2015/16

Na jaře 2016 proběhla první tři setkání, to ještě pod názvem Média a společnost.

První setkání proběhlo 21. dubna 2016. O ověřování informací v rozbouřeném internetovém mediálním moři jsme si povídali se zakladatelem Demagog.cz Janem Tvrdoněm, Jaroslavem Cermanem z mediálního projektu HateFree Culture a s redaktorem České pozice Martinem Rychlíkem. Další akcí byla diskuze k tématu Odpovědnost médií ve čtvrtek 12. května. Jakým způsobem se média mohou chovat odpovědně a která média se tak naopak nechovají? Hosty byli Petr Šafařík, bývalý předseda Rady Českého rozhlasu, Ondřej Neumann, spoluzakladatel Ústavu nezávislé žurnalistiky a Tomáš Urban, publicista se zaměřením na internet a sociální sítě.

20. června pak cyklus pro školní rok 2015/2016 uzavřelo setkání na téma Trolling. Hosty v debatě o manipulaci ve světě internetových médií byli Johana Grohová, novinářka, dříve mluvčí ministerstva zahraničí, Jakub Janda, zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty, Bob Kartous, publicista a mediální kritik a Silvie Lauder, redaktorka časopisu Respekt.

US_Emb_logo_70mm_COL

Programová linka “Média v měnícím se světě”
funguje za podpory ambasády USA v ČR