EU+-

Série programů o kladech a záporech současné podoby Evropské unie

Součástí společného evropského projektu jsme už 14 let. Pro mnohé se Evropská unie stala symbolem demokracie, svobody a prosperity, pro jiné však ztratila své kouzlo a volají po našem vystoupení. Jak je to s EU ve skutečnosti, pod slupkou mediálních zkratek a nálepek? Co nám Unie může nabídnout? A v čem by se mohla nebo měla změnit?

7. 6. Euro v ČR nechceme? – facebook

K jeho přijetí se nyní přiklání pouze 22 % Čechů. Máme důvod být k euru skeptičtí? Co by pro nás jeho přijetí znamenalo? Kdy by k zavedení eura u nás mohlo dojít a jaké to bude mít plusy a mínusy?

15. 5. Brexit – facebook

Mnozí odborníci i někteří politici tvrdí, že Brexit bude pro Evropany velkou ztrátou a Britové si v mnoha ohledech pohorší. Proč tak rozhodli? Nelitují? Dají se na Brexitu najít i nějaká pozitiva?

5. 4. Evropská armáda – facebook

Přijďte debatovat o evropské armádě s Tomášem Weissem, docentem Institutu mezinárodních studií FSV UK, který vysvětlí, co přesně evropská armáda znamená a kdo jí bude velet.

5. 3. Kam jdou ty miliardy?

Využíváme však v České republice fondy efektivně nebo bychom se měli zaměřit na jiné projekty? Dokážeme skutečně vytěžit z evropských fondů maximum? Kdy přijde čas, kdy budeme platit více než kolik dostaneme?
Podívejte se na debatu s Zuzanou Kasákovou, Luborem Lacinou a Michalem Částkem.

5. 2. Co Brusel (z)může?

Rozpustíme se v Evropské unii? Nebo jsme naopak díky členství v EU silnější? Řeší Evropská unie zbytečnosti, které by měly řešit členské státy? Nebo je evropská regulace výhodnější než národní?
Ivo Šlosarčík, ústavní právník a profesor FSV UK.

 

Program EU± připravujeme s laskavou podporou a spoluprací těchto institucí:

Katedra evropských studií IMS FSV UK

se věnuje výuce a výzkumu v otázkách evropské integrace a vnitřnímu vývoji států západní Evropy. Čtyřikrát získala prestižní ocenění Jean Monnet Centre of Excellence in European Studies, poprvé jako první instituce v regionu střední a východní Evropy. Členové katedry se podílejí na nejrůznějších českých i mezinárodních výzkumných projektech, poskytují konzultace českým i evropským institucím a pravidelně se objevují v médiích. Katedra také na FSV UK zaštiťuje výuku evropských a západoevropských studií na magisterské úrovni a je koordinátorem mezinárodního magisterského programu European Politics and Society: Václav Havel Joint Master Programme.

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM

je neziskový, nepolitický a nezávislý think-tank, který se zaměřuje na evropskou integraci a soudržnost. EUROPEUM se snaží přispívat k demokracii, bezpečnosti, stabilitě, svobodě a solidaritě napříč Evropou a aktivnímu vystupování České republiky v Evropské unii. EUROPEUM provádí původní výzkum, organizuje veřejné akce a vzdělávací aktivity a formuluje nové názory a doporučení ke zlepšení domácí a evropské politiky.