Čeští skauti v USA

V projektu podpořeném americkou ambasádou jsme mapovali osudy skautů a skautek, kteří strávili část života v Americe

Český skauting je jen o rok mladší než ten americký, takže i vzájemné propojení mezi americkými a českými skauty trvá ještě déle než “československé” století.

Díky podpoře americké ambasády jsme v roce 2018 mohli hledat a mapovat osudy skautů, kteří se ve svém životě nějak potkali s USA. Ať už byli nuceni odejít do exilu, sami si v Americe našli zalíbení a nebo do ní zavítali v rámci svých životních osudů jen přechodně. Zajímavých osobností jsme objevili několik desítek, pro výstavu jsme z nich vybrali deset nejzajímavějších.

Úvodní panel výstavy

Libuše Hrdonková Cloud (1922-2012)

Na konci 2. světové války se zamilovala do amerického vojáka. Ten se v roce 1949 vrátil a vzal si ji, ale vzápětí byl vyhoštěn. Libuše se s ním setkala až o 4 roky později díky proražení železné opony v “Tanku svobody”.
Přečtěte si panel výstavy, nebo celý příběh na Aktuálně.cz.

Boris F. Navrátil (1927)

Emigroval krátce po únorovém převratu roku 1948. Přes Rakousko a Velkou Británii se dostal do USA, kde dostal stipendium a vystudoval práva.

Luboš Jednorožec (1925-2016)

Komunisty bylo dlouhé roky vězněn, uprchnout se mu podařilo definitivně až v roce 1968. V Americe pak 20 let vedl skautský oddíl pro děti českých přistěhovalců.
Přečtěte si panel výstavy, nebo celý příběh na Aktuálně.cz.

Paul Cifka Dyck (1917-2006)

Narodil se českým rodičům v Chicagu, dětství strávil v Česku. Po návratu do USA studoval indiánskou kulturu, živil se jako ilustrátor.

Erazim Kohák (1933)

Jeho otec spolupracoval s F. Peroutkou, po převratu proto musela rodina emigrovat. Erazim se stal profesorem na Boston University, po sametové revoluci se vrátil do Česka.

Emil Štembera (1900-1987)

Velký světoběžník, v Šanghaji založil první český exilový oddíl, jeho členové se zapojili do Druhé světové války po okupaci Japonskem. Přes Brazílii se poté dostal do Ameriky, kde byl mimo jiné vyznamenán Boy Scouts of USA.

Myroslav Hryhorijiv (1911-2000)

Nejprve musel utéci z Ukrajiny do Československa. Tady se stal známým kreslířem, ilustroval i foglarovky. V roce 1945 utekl před sověty do Německa a poté USA. Jeho ilustrace vycházeli v deníku Washington Post.
Přečtěte si panel výstavy, nebo celý příběh na Aktuálně.cz.

Oldřich a Jan Bláhovi (????)

V roce 1922 vyrazili téměř bez peněz na pouť kolem světa. V Americe procestovali celý sever USA na vlastní pěst. Do Československa se vrátili po sedmi letech. Cestopis o této cestě vychází až v roce 2019.

Karel Ruml (1928)

Zapojil se do protikomunistického odboje, ale byl prozrazen. Podařilo se mu utéct v tzv. Vlaku svobody – jednom z nejvýznamnějších masových útěků zpoza železné opony.

Irena Bernášková (1904-1942)

Dětství prožila s rodinou v USA, do Prahy se vrátila v roce 1921. Za Druhé světové války se angažovala v odboji, po zajetí vzala vinu na sebe a jako první Češka v historii byla popravena.
Přečtěte si panel výstavy.

Ája Vrzáňová (1931-2015)

Mistryně světa v krasobruslení z roku 1949 dokázala emigrovat o rok později. V Americe pak byla dlouhé roky hvězdou ledových revue. Po revoluci se často vracela a trávila v Česku každé Vánoce.
Přečtěte si celý příběh na Aktuálně.cz.

Programový cyklus finančně podpořila ambasáda USA v ČRUS_Emb_logo_70mm_COL