Blog - Staromák

17.1.2019

Dopolední programy frčí: cestování, praktické workshopy a Jindra Šídlo

Anna Řezníčková

V poslední době jsme se na Staromáku pořádně opřeli do rozvoje dopoledních programů. A parádně to tu ožilo! Přečtěte si o tom, co dopoprogramy posledních měsíců nabídly, a stavte se na některý z těch budoucích.

1.11.2018

Přijď SI užít dopoledne!

Patricie Aruťuňanová

Od října můžeš přijít do Skautského institutu na program i ráno. SI na Staromáku žije už tři roky zajímavým programem, a nyní jej začíná nabízet i dopoledním návštěvníkům. Koordinátorka dopoledních programů Zuzka Orlová odůvodňuje, proč k tomu dochází: „Chceme, aby to na Staromáku žilo nejenom večer. Dopoledními akcemi se snažíme zaměřit na lidi, co mají právě dopoledne čas - na rodiče s dětmi, seniory a vysokoškoláky. Přejeme si, aby do Skauťáku zavítaly všechny generace a právě senioři a rodiče s dětmi doposud nebyli našimi častými návštěvníky.“
18.12.2017

Workshop Československo: Jak být sedlákem v době kolektivizace?

Tomáš Trněný

Jak snadné je proti sobě poštvat vládnoucí moc a co je to ta kolektivizace? Co obnáší vstup do JZD? To všechno se mohli dozvědět účastníci dalšího ze série rolových her, tentokrát s názvem Den, kdy se mlčelo, který všechny přenesl do temného období padesátých let minulého století.
11.12.2017

Workshop Československo: Zbabělci a hrdinové. Takových bylo posledních šest dnů války

Anežka Bednářová

Druhý ze série vzdělávacích workshopů věnovaných československým dějinám nesl název Zbabělci. Jednak podle stejnojmenné knihy Josefa Škvoreckého, jejíž děj jsme následovali a za druhé to bylo právě téma zbabělců, které nás celou dobu provázelo. Otázkou “Co je to hrdinství a co je zbabělost?” jsme navázali na předchozí týden, kdy se tato otázka vztahovala k prezidentu Háchovi. Pro nás to byl začátek a také téma vinoucí se celým večerem.
28.11.2017

Karel Kovář alias Kovy: Youtuber nemusí fungovat jen na prvoplánových videích

Barbora Prchalová

Kovyho, mladou hvězdu Youtube, už dnes není nutné příliš představovat. Na svůj kanál nahrává videa už pátým rokem a má přes 600 tisíc odběratelů. Své fanoušky zaujme jak zábavnými klipy, tak i angažovanými videi o politice. V rozhovoru pro Skautský institut mluvil především o náplni své “profese” a o tom, s čím se při ní setkává.
20.11.2017

Workshop Československo: v roli poradce prezidenta Háchy zažít historii na vlastní kůži

Tomáš Trněný

Je více suverenita státu nebo lidské životy? Riskovat a pomoci parašutistům nebo vše nahlásit? A jaký byl ve skutečnosti protektorátní prezident Emil Hácha? První z pěti workshopů formou edukační hry od neziskové organizace Rolling byl nazvaný právě po prezidentovi, který dodnes názorově rozděluje společnost. A náplň hry postavila účastníky před mnohá morální rozhodnutí, kterým museli čelit v kůži prezidentových poradců.
24.10.2017

Adam Gebrian: Češi by měli do veřejného prostoru investovat více času a být na něj hrdí

Barbora Schneiderová

V minulém týdnu navštívil Skautský institut kritik a propagátor architektury Adam Gebrian. V pořadu „Gebrian versus“ už pátým rokem komentuje českou i světovou architekturu, zaměřuje se zejména na veřejné zakázky.
16.10.2017

Zkoušky jen jednou ročně, ústní zkoušení neexistuje, popisují Češi Oxford a Cambridge

Markéta Popelářová

Martina Kavanová a Jiří Lhotka jsou bývalými studenty pražského gymnázia PORG a oba se po maturitě přesunuli za studiem do Anglie. Martina se nyní zabývá experimentální psychologií na Oxfordské univerzitě, Jiří teoretickou informatikou na Cambridge. Kolik času jim studium zabere? A proč jen malé procento studentů pokračuje v magisterském studiu?
27.9.2017

Strach o svobodu médií je oprávněný, tvrdí ředitel Svobodné Evropy

Barbora Schneiderová

Na scénu médií už před nějakou dobou vstoupili silní hráči: sociální média. Jedním z nejprůkaznějších důkazů je nejspíš prezidentská kampaň ve Spojených státech minulý rok.  Emocemi lidí i scénou médií velmi silně hýbal Twitter - jeho uživatelé dokázali krátkými zprávami měnit postoje lidí. A to i v tak důležitém rozhodnutí, jako je prezidentská volba. A k tomu fake news, zmatek, neověřování zdrojů. Existuje mezi americkými a českými médii spojitost? Tím se zabývali hosté diskuse v rámci linky Média v měnícím se světě.
16.6.2017

Tomáš Šebek: Jaké je to léčit pacienty v Jižním Súdánu?

Markéta Popelářová

Povolání lékařů je samo o sobě dost náročné. Být ale lékařem bez hranic a léčit pacienty v zemích třetího světa, to už si dokáže představit málokdo z nás. Přesto jsou u nás v Česku doktoři, kteří pravidelně opouští prostředí českých nemocnic a vydávají se do rozvojových zemí, aby své lékařské zkušenosti využili například v oblasti postižené válečným konfliktem.
9.5.2017

Slam poetry? Sami nevíme, co to je, ale s každým dalším výstupem se k tomu blížíme, říká Anatol Svahilec

Barbora Schneiderová

Anatol Svahilec, občanským jménem Václav Šindelář, se věnuje slamování již tři roky. Od doby, kdy se - jak říká - překulil z hlediště na jeviště - získal titul mistra republiky a se svými výstupy jen v Česku objel padesát měst. O tom, co tento žánr vystupování vlastně obnáší, ale i o jeho specifických českých rysech a Svahilcovo zkušenostech vám přínášíme rozhovor. Na vlastní kůži pak můžete slam zažít na pavlači Skautského institutu ve čtvrtek 11. května - událost na facebooku zde.
4.5.2017

Média v měnícím se světě: brexit aneb proč už si novináři netroufají odhadovat budoucnost

Barbora Schneiderová

Začíná dvouleté období, které se bude zabývat v podstatě jedinou otázkou: za jakých podmínek se Velká Británie rozloučí s Evropskou unií. Pozvání do debaty v rámci linky Média v měnícím se světě tentokrát přijal šéfreportér zahraniční rubriky Aktuálně.cz Martin Novák.
3.5.2017

Erik Tabery: Nedokážu si představit zajímavější práci, než je ta v Respektu

Barbora Schneiderová

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery – přezdívkou Cibulák – se v minulém týdnu zúčastnil debaty v mediální lince Skautského institutu. Toho jsme využili a jako novináře s dvacetiletou praxí a novinářskou cenou Křepelka a cenou Ferdinanda Peroutky jsme se ho po debatě ptali dál.  Jaký vůbec má pro novináře smysl chodit na takové debaty? A co trápí českou společnost?
30.4.2017

Média v měnícím se světě: V Česku neexistuje tlak na to, aby lidé četli

Barbora Schneiderová

Situace v médiích se mění, spousta titulů zanikla, vznikají nová, redakce se zmenšují a čtenáři se v množství článků přestávají orientovat. Názory na současnost i budoucnost žurnalistiky mohli diváci od zkušeného novináře z týdeníku Respekt Erika Taberyho slyšet 27. dubna ve Skautském institutu.
29.4.2017

Matouš Vinš: Digitální nomádství pro mě znamená koncentrovanou svobodu

Markéta Popelářová

Už jste slyšeli o digitálním nomádství? Pokud vás láká práce na dálku, spojení zaměstnání s cestováním, pak byste o něm měli vědět. Protože dream job nemusíte nutně hledat jen v kancelářích v Česku.
30.3.2017

Jak nalézt dream job? Třeba i díky kvalitnímu online osobnímu marketingu

Markéta Popelářová

Sociální sítě nás dost často od práce zdržují. Stejně tak nám ale mohou výrazně pomoci k nalezení našeho dream jobu. Petra Drahoňovská se ve Skautském institutu podělila o své know-how, jak online marketing využít pro úspěch na pracovním trhu. Co vše během večera na Staromáku zaznělo?
9.3.2017

Václav Moravec: Tlak ze strany politiků je úplně běžný, beru to jako součást hry

Barbora Schneiderová

Metafora, že jsou média hlídacími psy demokracie, prý neplatí. Alespoň to si myslí Václav Moravec, který přijal pozvání do Skautského institutu na přednášku v rámci linky Média v měnícím se světě koncem února. Je to podle něj metafora symbolická, která roli médií určuje v ideální společnosti, avšak ne dnes.
10.2.2017

Povolání snů se hledalo i v lednu. Tentokrát v ekonomické oblasti

Markéta Popelářová

Program Hledáme Dream Job po příchodu nového roku přinesl nové příležitosti, při kterých mohli mladí lidé nahlédnout do zákulisí svého případného budoucího povolání. Během dvou lednových večerů se postupně představili Jaroslav Saller a Lukáš Kovanda. A shodou okolností se oba dva hosté podělili o dojmy ze svých profesí řadících se do ekonomické oblasti.
23.1.2017

Média v měnícím se světě: Proti dezinformačním webům je třeba bojovat

Barbora Schneiderová

Šíření dezinformací, zejména ruské propagandy, je v současné době velmi aktuálním tématem, které pálí novináře, politiky i občany. I proto začalo prvním lednem fungovat Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra, které si mimo jiné klade za cíl nepravdivé a zkreslené zprávy odhalit. Na otázku, jak se dá proti dezinformačním kampaním bojovat, se snažili najít odpověď novinář Ondřej Kundra z Respektu a zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda.
23.1.2017

Média v měnícím se světě: Nejsilnější české mediální domy jsou v rukou oligarchů

Barbora Schneiderová

Média vlastněná podnikateli jsou v Česku běžnou praxí. Tři největší mediální domy u nás vlastní místní oligarchové. Ať jsou zájmy jejich vlastníků jakékoli, nejvíce diskutované je impérium Andreje Babiše, který tři měsíce před parlamentními volbami v roce 2013 koupil společnost Mafra. Někteří se společnost, která vydává mimo jiné Mladou frontu a Lidové noviny, rozhodli po výměně majitelů opustit, jiní zůstali. Vlastnickou strukturu médií na listopadové diskusi Skautského institutu řešil šéfredaktor a majitel projektu Echo24 Dalibor Balšínek a Jan Macháček, komentátor Lidových novin.
18.11.2016

O budoucnosti žurnalistiky a digitálních médií

Barbora Schneiderová

Jaký je přínos digitálních médií? Jak přijít na způsob jejich financování? A v jaké situaci se nachází tradiční tištěná média? Tím a dalšími specifiky digitální žurnalistiky se na přednášce v pražském Skautském institutu zabývali novináři z řad Hospodářských novin - Filip Rožánek a Miloš Čermák.