Blog - Média v měnícím se světě

27.9.2017

Strach o svobodu médií je oprávněný, tvrdí ředitel Svobodné Evropy

Barbora Schneiderová

Na scénu médií už před nějakou dobou vstoupili silní hráči: sociální média. Jedním z nejprůkaznějších důkazů je nejspíš prezidentská kampaň ve Spojených státech minulý rok.  Emocemi lidí i scénou médií velmi silně hýbal Twitter - jeho uživatelé dokázali krátkými zprávami měnit postoje lidí. A to i v tak důležitém rozhodnutí, jako je prezidentská volba. A k tomu fake news, zmatek, neověřování zdrojů. Existuje mezi americkými a českými médii spojitost? Tím se zabývali hosté diskuse v rámci linky Média v měnícím se světě.
4.5.2017

Média v měnícím se světě: brexit aneb proč už si novináři netroufají odhadovat budoucnost

Barbora Schneiderová

Začíná dvouleté období, které se bude zabývat v podstatě jedinou otázkou: za jakých podmínek se Velká Británie rozloučí s Evropskou unií. Pozvání do debaty v rámci linky Média v měnícím se světě tentokrát přijal šéfreportér zahraniční rubriky Aktuálně.cz Martin Novák.
3.5.2017

Erik Tabery: Nedokážu si představit zajímavější práci, než je ta v Respektu

Barbora Schneiderová

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery – přezdívkou Cibulák – se v minulém týdnu zúčastnil debaty v mediální lince Skautského institutu. Toho jsme využili a jako novináře s dvacetiletou praxí a novinářskou cenou Křepelka a cenou Ferdinanda Peroutky jsme se ho po debatě ptali dál.  Jaký vůbec má pro novináře smysl chodit na takové debaty? A co trápí českou společnost?
30.4.2017

Média v měnícím se světě: V Česku neexistuje tlak na to, aby lidé četli

Barbora Schneiderová

Situace v médiích se mění, spousta titulů zanikla, vznikají nová, redakce se zmenšují a čtenáři se v množství článků přestávají orientovat. Názory na současnost i budoucnost žurnalistiky mohli diváci od zkušeného novináře z týdeníku Respekt Erika Taberyho slyšet 27. dubna ve Skautském institutu.
9.3.2017

Václav Moravec: Tlak ze strany politiků je úplně běžný, beru to jako součást hry

Barbora Schneiderová

Metafora, že jsou média hlídacími psy demokracie, prý neplatí. Alespoň to si myslí Václav Moravec, který přijal pozvání do Skautského institutu na přednášku v rámci linky Média v měnícím se světě koncem února. Je to podle něj metafora symbolická, která roli médií určuje v ideální společnosti, avšak ne dnes.
23.1.2017

Média v měnícím se světě: Proti dezinformačním webům je třeba bojovat

Barbora Schneiderová

Šíření dezinformací, zejména ruské propagandy, je v současné době velmi aktuálním tématem, které pálí novináře, politiky i občany. I proto začalo prvním lednem fungovat Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra, které si mimo jiné klade za cíl nepravdivé a zkreslené zprávy odhalit. Na otázku, jak se dá proti dezinformačním kampaním bojovat, se snažili najít odpověď novinář Ondřej Kundra z Respektu a zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda.
23.1.2017

Média v měnícím se světě: Nejsilnější české mediální domy jsou v rukou oligarchů

Barbora Schneiderová

Média vlastněná podnikateli jsou v Česku běžnou praxí. Tři největší mediální domy u nás vlastní místní oligarchové. Ať jsou zájmy jejich vlastníků jakékoli, nejvíce diskutované je impérium Andreje Babiše, který tři měsíce před parlamentními volbami v roce 2013 koupil společnost Mafra. Někteří se společnost, která vydává mimo jiné Mladou frontu a Lidové noviny, rozhodli po výměně majitelů opustit, jiní zůstali. Vlastnickou strukturu médií na listopadové diskusi Skautského institutu řešil šéfredaktor a majitel projektu Echo24 Dalibor Balšínek a Jan Macháček, komentátor Lidových novin.
18.11.2016

O budoucnosti žurnalistiky a digitálních médií

Barbora Schneiderová

Jaký je přínos digitálních médií? Jak přijít na způsob jejich financování? A v jaké situaci se nachází tradiční tištěná média? Tím a dalšími specifiky digitální žurnalistiky se na přednášce v pražském Skautském institutu zabývali novináři z řad Hospodářských novin - Filip Rožánek a Miloš Čermák.