Blog - Hrdinové války

15.3.2019

Básně a dopisy postřeleného odbojáře

Anna Řezníčková

V roce 1939 byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava. To je taková útrpná věta, kterou jsme slyšeli a pak se jí naučili a teď jí trpně vyslovujeme. A je důležité, když nám někdo jako Antonín Pachl pořádně připomene, proč si vlastně tuhle větu i pro sebe čteme s tím podivným výrazem, necháváme za ní takovou delší pomlku a občas i sklopíme oči.
10.5.2018

Důvěřivost stála odbojáře život. Jeho spojenec byl ve skutečnosti udavač gestapu

Barbora Prchalová

Jednou z největších hrozeb protinacistického odboje byli spolupracovníci gestapa. Takoví lidé se často schovávali pod cizí identitou jen proto, aby pronikli do odbojových organizací a jejich členy poté udali. Jeden z nejnebezpečnějších konfidentů brněnského gestapa byl František Šmíd, který infiltroval několik odbojových skupin na východní Moravě. A právě kvůli jeho spolupráci s tajnou státní policií přišel o život i skaut Petr Müller (1917 – 1944) z Jevíčka.
30.4.2018

Hrdinové války: V odboji byl i 21letý skaut Karel Šimek. Padl týden před koncem války

Barbora Prchalová

Smrt Karla Šimka (1923 – 1945) byla možná důsledkem velkého nedorozumění. Podle výpovědi jeho kamaráda se mladý odbojář rozhodl přeřezat polní telefonní linku, aby zabránil bombardování Hradce Králové. Při Šimkově odchodu chtěli vojáci Wehrmachtu (pozn. aut.: ozbrojená síla Třetí říše) zkontrolovat jeho doklady. Karel ale zpanikařil a pokusil se utéct. Kvůli podezřelému chování byl vojáky zabit. Jenže mnohem pravděpodobnější je, že Karel byl při činu skutečně přistihnut a zastřelen.