Výzva: vypátrej Hrdiny války

Markéta Ročejdlová June 17, 2016

Pojď s námi odhalovat bílá místa skautské historie a připomenout příběhy skautů, kteří padli za druhé světové války!

Vladimír Čermák, Vladimír Pech, Otto Klein, Quido Němec a Milan Rotter. Jména hrdinů, které připomíná mohyla Ivančena, zná mnohý skaut a mnohá skautka.

Během druhé světové války ale zahynulo – v bojích, koncentračních táborech, nebo v nacistických věznicích – dohromady více než 700 skautů a skautek. O některých z nich toho víme hodně, mnozí z nich jsou pro nás ale pouze jméno. Skautský institut proto vyhlašuje výzvu Hrdinové války. Náš cíl? Zmapování, zaznamenání a připomenutí příběhů, které si nezaslouží být zapomenuty!

Kdo se může zapojit?

Vlastně kdokoliv. Zapojit se můžeš se svou skautskou jednotkou, s partou kamarádů, nebo můžeš pátrat na svou vlastní pěst.

Oddíl/družina: Chceš se svým oddílem pomoci? Připravíme ti program na dvě oddílové či družinové schůzky s tématikou padlých hrdinů. Dostaneš od nás návod na to, jak s oddílem či družinou postupovat v bádání, kde hledat další informace. S oddílem se budeš moci vydat k místům, kde skauti padli, prozkoumat dostupné zdroje, nebo promluvit s pamětníky.

Kmen: I v rámci svého kmene nám můžeš pomoci hledat zapomenuté příběhy. Ve skupině se domluv, který příběh skauta chcete zpracovat, přihlas se do výzvy a my ti pomůžeme s bádáním. Bude záležet jen na vás, jak si ve skupině rozvrhnete práci, nebo zda se pokusíte zpracovat více než jeden příběh.

Jednotlivec: Zajímáš se o historii, nebo máš ve svém okolí padlého skauta, o jehož památku by ses chtěl postarat? Výzva je otevřená i pro Tebe! Můžeš pátrat po hrdinech, kteří žili či padli v Tvém okolí, ale i po vzdálenějších skautech, či skautech ze zaniklých středisek. Ty nám řekneš, který příběh chceš zpracovat, my ti poskytneme návod kde hledat, koho kontaktovat a jak přistupovat k bádání.

Jak na to?

Na stránce www.hrdinovevalky.cz vyhledej pomocí mapy skauta z Tvého okolí, nebo si vyber podle částí příběhů, které už nám jsou známé. V profilu padlého hrdiny se můžeš přihlásit k jeho zpracování a následně od nás dostaneš přístup k badatelskému deníku. V tom najdeš jednak inspiraci, kde hledat informace a dokumentaci o skautovi, a jednak tipy, kam se jít podívat, nebo s kým o padlém promluvit. Pak už je jen na Tobě, kam až Tě dobrodružství zavede! Vše, co zjistíš o životě hrdiny, místech s ním spojených, fotografie či vyprávění pamětníků pak nahraješ do online profilu padlého. Na účastníky výzvy, kterým se podaří vypátrat příběh skautů a kteří odevzdají badatelský deníček, čeká nášivka Hrdinů války.

Markéta Ročejdlová

Markéta Ročejdlová