Václav Moravec: Tlak ze strany politiků je úplně běžný, beru to jako součást hry

Barbora Schneiderová March 9, 2017

Metafora, že jsou média hlídacími psy demokracie, prý neplatí. Alespoň to si myslí Václav Moravec, který přijal pozvání do Skautského institutu na přednášku v rámci linky Média v měnícím se světě koncem února. Je to podle něj metafora symbolická, která roli médií určuje v ideální společnosti, avšak ne dnes.

„My jako novináři rádi větu s hlídacím psem používáme, když nám chtějí politici nasadit náhubky, tedy zákony, které nás nějak omezují,“ říká na úvod diskuse ve Skautském institutu Moravec, kterého Češi při nedělních Otázkách VM potkávají na obrazovkách již od roku 2003. „Krásná metafora hlídacího psa je samozřejmě zobrazována hned v několika filmech; a žurnalistika rozhodně má vliv na formování společenské sféry, ale kde vidím problém? Existuje několik plemen hlídacích psů – a může to být například i pudlík, který se třese před oligarchy a establishmentem,“ objasňuje svůj názor Moravec.

Obecně platným problémem, který se v souvislosti s tím žurnalistiky dotýká, je pokles důvěry v tuto práci v očích lidí. „Jde o problém v Evropě i ve Spojených státech; v 90. letech bylo v Česku novinářské řemeslo v žebříčku prestiže profesí v první třetině oceňovaných oborů -> po roce 2008 nastal strmý pád, novinařina spadla do poslední třetiny (teď se nachází ve skupině kněz, uklízečka a poslanec),“ popisuje Moravec. V oblasti žurnalistiky se vše změnilo, jednak způsobeno ekonomickou krizí v roce 2008, která ovlivnila finanční možnosti redakcí a za druhé technologickou proměnou, která mění práci i reklamní trh okolo.

To, že žurnalistika vstoupila do fáze internetové, znamená, že je tu hned několik rovin: mluví se o novinařině občanské (komentáře, lajky), participativní (blogy, vlastní stránky na FB s hodně fanoušky), mobilní… „Tradiční žurnalistika do toho byla tak nějak vržena. Navíc jsme v dnešní době tzv. společnosti informační obezity – nejsme schopni informace transformovat do znalostí, protože jich přijímáme příliš mnoho, přejídáme se jich, nedokážeme rozpoznat kvalitní od nekvalitních. Také jdeme spíše za rychlostí než kvalitou, výsledkem může být i úplná neschopnost porozumění delšího textu.“ Opět jde prostě o celkovou přeměnu médií, navíc přestává platit to, že si člověk informace ověřuje alespoň ze dvou zdrojů.

Problém jsem měl se všemi prezidenty

Při své práci na politických debatách se Moravec setká se spoustou tlaků z různých stran. „Považuji je za součást ritualizační hry mezi novinářem a politikem, klíčové je těm tlakům nepodléhat. Velkému tlaku čelí hlavně generální ředitel TV,“ říká Moravec a dodává, že názor politických stran na vedení České televize není jednoznačný. Politikové sice chtějí, aby bylo vedení ČT slabší, na druhou stranu ovšem potřebují, aby držela balanc – ve chvíli, kdy si totiž opozice tradičních stran skupuje média a prostor si tak věnuje sama, potřebují, aby byli vyslyšeni i oni, když média nevlastní.

Co se týče Moravcovy práce, problém prý měl krom určitých politiků se všemi prezidenty. „Václava Havla bych vynechal, ale jednou jsem se ho konfrontačně zeptal na rádiu F1 ohledně prodeje části Lucerny, což se jemu ani vedení rádia moc nelíbilo. Václav Klaus Otázky VM bojkotoval; Zeman mi říkal, že nebude jako Klaus, aby se to tak nakonec dopadlo. Když nechodí do ČT, dobře, ale že bude chodit každý týden zodpovídat otázky manželce svého kancléře? Kam se ta žurnalistika žene?“ popisuje s úsměvem Moravec.

Do budoucnosti médií ale nevidí. Možnosti jsou podle něj dvě: „Nelze jen přejít na sociální média a trávit na nich osm hodin denně. Jakým směrem se média vydají, nevím. Cesta k rovnováze může jít buď přes válku, nebo společnost pochopí, že se musí vrátit k racionalitě.“
A jak dopadne Václav Moravec, pokud se stane, že dnes již 14 let fungující Otázky VM skončí? „Až Českou televizi zestátní, vyhodí mě, protože si nedám pokoj. Pak budu pro polovinu lidí hrdinou, protože mě vyhodili a polovina ostatních, kteří mě nemají rádi, si řekne: ‚konečně na něj došlo‘. Pak budu sedět na chalupě a promýšlet nový internetový pořad po vzoru Olivera: Last Week Tonight with Václav,“ zakončuje diskusi ve Skautském institutu Moravec.

 

Na celou přednášku se můžete podívat na našem Youtube kanálu, nebo přímo tady:

Barbora Schneiderová