Tomáš Hajzler: Hlavní je něco dělat

Jakub Ambrozek - Mravenec January 31, 2019


SI na Staromáku spolupracuje s časopisem Skautský svět na nové rubrice. V prvním díle – v říjnu 2018 – se objevil rozhovor s Tomášem Hajzlerem o tom, jak při dospívání hledat svou vysněnou práci nebo jak se dožít sta let.

Tomáš Hajzler píše knihy, dává rozhovory, pořádá setkání, spojuje lidi. Je to muž tisíce profesí, dnes se o něm nejčastěji mluví jako o propagátorovi svobodného podnikání. Pod hlavičkou tzv. Slušných firem vyhledává a propojuje firmy a lidi, kteří práci kladou vyšší smysl než pouhé vydělávání. Kromě toho se zapojuje do řady komunitních aktivit v Modřanech, kde žije, i do fungování Základní školy Montessori Na Beránku, kam chodí jeho děti.

„Některá práce má lepší image, některá horší. A když máš tu práci s horší image, tak je tvůj život zpravidla horší, pokud jsi definován svou prací.“ A radí, jak v dospívání poznat, která práce by byla ta pravá. „Hlavně něco dělat. A při tom dělání poslouchat svoje břicho. Protože tělo ti vždycky řekne, jestli je to správně, nebo blbě. Když tě bolí, tak tam není něco v pořádku a když je ti příjemně, tak jsi na správné cestě.“

Poznatky o tom, jak se dožít sta let načerpal při cestování po Okinawe, místě kde žije nejvíce stoletých žen. Za nejpodstatnější považuje skutečnou práci na čerstvém vzduchu. „Prakticky tam neexistují zlomeniny krčku, protože jsou dostatečně venku a mají tak dostatek vitamínu D.“

Anna Řezníčková