Helena Illnerová: Člověk by se měl zajímat o své okolí a neustále nabírat nové znalosti

Jakub Ambrozek - Mravenec January 17, 2019


Fyzioložka a biochemička, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR a skautka Helena Illnerová se zabývá tématem synchronizace vnitřního času s vnějším světlem po celý svůj život. Jako první na světě zjistila, že tvorba melatoninu řídí naše biologické hodiny. Po celou svou vědeckou kariéru také zkoumá spojitost světla a spánku. V rozhovoru pro SITV mluvila nejen o těchto tématech.

Helena Illnerová byla od dětství skautka. Dokonce když v 70. letech rozjížděla svojí vědeckou kariéru, stihla zároveň založit svůj skautský oddíl, který nazvala Sluníčka: “Pociťovala jsem potřebu věnovat čas něčemu, co pokládám za smysluplné, a za to jsem považovala založit oddíl a vést děti k tomu, čemu nemohly být vedeny v pionýru,” říká bývalá předsedkyně Akademie věd.

Helena Illnerová díky svým průzkumům o melatoninu a spánku obecně ví, jak by měl vypadat zdravý denní rytmus člověka: “Člověk by se měl snažit mít přísný denní režim, ve stejnou dobu vstávat a ve stejnou dobu jít spát. Měl by spát sedm až osm hodin denně. Také by měl vědět, jak dobře hospodařit se světlem a že přes den je prima, když má hodně intenzivní bílé světlo, ale také světlo přirozené a i modré světlo. Po deváté večer by však modré světlo používat neměl.”

Podle Illnerové je tedy důležité udržovat synchronizaci mezi vnitřním a vnějším časem a tento systém nerozlaďovat. Na otázku, co hrozí člověku, když se tak chovat nebude, odpovídá: “Zvýší se riziko nádorových, kardiovaskulárních či imunitních onemocnění, zhorší se poznávání a paměť. Má to dalekosáhlé důsledky, protože ten časový systém, o kterém mluvím, je nejvíc integrující systém v celém organismu, musí spojit všechny orgány a jejich vlastní hodiny k jednomu centrálnímu času.”

Patricie Aruťuňanová