Reportáž z první besedy Skautského institutu v Olomouci

admin February 1, 2016

“Musíme tam všichni?”

Co je to občanská společnost? Jak se do ní můžu zapojit? A má to vůbec význam? Náročné otázky klademe shlížejíce na svět pod námi z výšky věže sv. Mořice, v hustém davu vánočních trhů nebo při pozorování záchodových kachliček (kdo zase spotřeboval všechen toaleťák???). Odpovědi na některé z nich nabízela historicky první beseda právě založeného Skautského institutu v Olomouci. Jakožto benjamínek týmu jak věkem, tak služebně, jsem se k ději přichomýtla právě včas: v době vrcholících příprav a krátce před dnem D. A jak to tedy celé probíhalo?

Propuklo to 25. 1. 2016 v kavárně bistrá kráva – bistro & káva. A že se nás sešlo opravdu dost. Kromě organizačního týmu a našich dvou hostů, Dity Palaščákové a Evy Krutílkové, samozřejmě i samotní besedníci. Taky mi slibovali, že přijede Šípek, velký šéf celého institutu. Byla jsem poučena, že Olomoucké skautky Šípka milují. Těšila jsem se. Šípek nakonec ale přijet nemohl a místo něj se dostavila Aneta, které byla náhradou neméně příjemnou – určitě i díky tomu, že nám přivezla a předala šátky Skautského institutu. Už se z toho nevykroutím…

Po úvodním představení následoval krátký papírkový brainstorming, co že to vlastně ta občanská společnost je. A konečně dostaly slovo i naše dvě pozvané. Padaly zajímavé postřehy i další otázky k zamyšlení. Že bychom se měli angažovat především v tom, co se nás dotýká. Že být občanem ve společnosti znamená podporovat činnost ostatních. Jestli mají občanské organizace odrážet hlas většiny. Jakým způsobem, a jestli vůbec, do občanské společnosti tahat politiku.

Co mi z toho všeho nakonec vyplývá je to, že nám nikdo nedá správný návod. Naopak si tím, že se rozhodneme být občanem ve společnosti, tento návod sestavujem sami. A ať už nad tím budem debatovat v hospodě u piva nebo s předními odborníky, nejdůležitější je vykročit. Tak jako jsme vykročili dnes my, Skautský institut v Olomouci.

Pro aktuality z Olomouce sledujte facebookovou stránku SI v Olomouci.

admin