Na procházku s Georgem Clooneym

admin September 11, 2017

Město Saint Tropez má za sebou již dlouhou historii a je opředeno spoustou legend. Jisté je ovšem jediné: město má vlastního svatého. Ten nechybí ani v jednom ze dvou místních kostelů, které mě každé ráno budily hlasitým vyzváněním zvonů.

I když je dnes už město trochu jiného rázu, než tomu bývalo dřív (není to jedna z těch klidných jižně francouzských venkovských vesniček plných ovcí a levandulí), stále si při procházkách úzkými uličkami připadáte jako v pohádce. Typické pattiserie a brasserie jsou na každém rohu a francouzská atmosféra čiší ze všech stran.

Zmizelí četníci

Nejvíce město samozřejmě proslavila série filmů o četnících. Tyto komedie zná snad každý. Právě proto se dodnes stojí na fotografování s četnickou stanicí fronty od ranních otevíracích hodin až do večera, takže pořídit fotku bez davu šílících turistů je téměř nemožné (sama jsem to zkoušela a neuspěla). Dříve bývalo tradicí, že městem procházeli četníci v kostýmech z filmu, povídali si s turisty a fotili se s nimi. Samotné je mi záhadou, kam zmizeli, ale při letošní návštěvě jsem potkala jen jediného. Nikdo vám ale samozřejmě nebrání vystát dlouhou frontu, pokud jste ochotni za jednu fotku zaplatit 20 euro. Já jsem s díky odmítla.

Drahé ale nejsou jen upomínkové fotky. Ceny jsou tu celkově vyšší. Pivo nedostanete za méně než šest euro a jestliže tu chcete vyrazit na večeři, ve dvou počítejte alespoň s 80 eury. Město je známé právě svou noblesou a luxusem. V přístavu kotví nejluxusnější jachty, kolem vás se všude prohání Lamborghini, Bentlay a Ferrari. Sjíždějí se sem celebrity z celého světa.

Není tedy výjimkou, že při večerní procházce městem na ulici potkáte George Clooneyho nebo Karla Lagerfelda tak, jako se to stalo i mě. Že to působí jako by Saint Tropez už patřilo jen bohatší vrstvě? Asi ne úplně, nicméně z místního životního stylu se možná stává další turistická atrakce.

Zatímco původně šlo o malou rybářskou vesnici, o které věděli sotva vesničané ze sousedních dědin, dnes je Saint Tropez vyhlášenou prázdninovou destinací. Vesnice se změnila od základů. Z vesničky se stalo nejen město, ale i typická destinace pro dovolené celebrit. V přístavech jsou místo rybářských loděk jachty a i ty četníky ve Fiatu 500 vystřídali miliardáři v luxusních limuzínách.

Otázkou tedy zůstává: ztratilo Saint Tropez své kouzlo, nebo ho jen přeměnilo v úplně jiné?

 

Aneta Haushalterová