Miky Škoda: Peníze odhalují charakter, protože přinášejí svobodu a moc

Jakub Ambrozek - Mravenec January 31, 2019


Miky Škoda se proslavil jako zakladatel LowCost Race, cestovatelské soutěže, jejímž cílem je projet co nejvíce míst v Evropě za co nejméně peněz. Má také za sebou různé startupové a marketingové projekty. Kromě toho se ještě se zabývá osobním růstem a na toto téma pořádá workshopy. Je to i skaut – pět let vedl skautský oddíl. V rozhovoru pro SITV mluvil také o dospělosti, podnikání a světu peněz.

Miky Škoda se rozhodl stát ze zaměstnance podnikatelem, i když zpočátku se ten cíl nezdál reálný. „Jako malý jsem v televizi viděl lidi, kteří neřeší peníze, cestují, dokáží ovlivňovat své okolí. Nikoho takového jsem ale ve svém okolí neměl. Byl jsem vychovávaný a žil v tom, že jsou to jiní lidé. Že je to nějaký jiný živočišný druh.“ On tomu však nevěřil a šel si za ním.

Mikyho business má vizi pozitivně měnit svět – příkladem tomu může být již zmíněná soutěž LowCost Race nebo projekt Admenture, závod pro otce a syny. Zásadní stránka podnikání jsou však finance, které však z počátku dle svého přesvědčení do businessu netahal. Když však ziskovost neřešil, tak ho přivedlo do problémů, ale pak zjistil, že je to jedna z jeho důležitých součástí jako třeba lidská síla. Někteří si podle něj myslí, že business je vždy od toho, aby vydělával, je to však podle Mikyho otázka přístupu k penězům. „Byl jsem vychovaný ve smyslu, že peníze kazí charakter. To teď vidím jinak. Peníze charakter odhalují, protože přináší svobodu a moc a pak je na lidech, jak s ní naloží.“

V interview mluvil i o tom, jak mu v jeho podnikání pomohl skauting. Jeho heslem „Buď vždy připraven” se snaží skauta připravit na vše, rozvíjí tak podle něj skautovu všestrannost. Nejvíce mu však pomohlo vést oddíl. „To, že jsem ve skautu dostal plnou zodpovědnost za sebe i za druhé, bylo dost zásadní.“

Patricie Aruťuňanová