Marek Orko Vácha: Chci Mendela proslavit v Česku

Jakub Ambrozek - Mravenec January 31, 2019


„Moc rád bych udělal Gregora Mendela v České republice slavným,“ říká Marek Orko Vácha na vysvětlenou, proč o něm přišel přednášet do Skautského institutu na Staromáku. Kněz, biolog a spisovatel Vácha se mu věnuje dlouhodobě. K proslavení Mendela má hned několik důvodů. Tím nejdůležitějším asi zůstává, že je tento slezský rodák proslulý všude, kromě České republiky.

K proslavení Mendela vedly Váchu i osobní důvody. „Žil a studoval v Brně, stejně jako já,“ říká v rozhovoru pro SITV. První asociací pro biology ve světě v souvislosti s Českem je prý vždy Mendel-Brno, zatímco v tuzemsku zůstává opomíjen. „Máme po něm pojmenované náměstí, má vlastní sochu a s velkou slávou se po revoluci otevřela univerzita pod jeho jménem, to je ale všechno,“ vysvětluje.

Inspiraci by Česko mohlo vzít na stejném místě, odkud si Vácha přivezl zahořklý pocit a chuť Mendela proslavit. „V roce 2009 jsem se vydal na 200. výročí narození Charlese Darwina. Bylo neuvěřitelné, čím v tu chvíli Londýn žil – přednášky, oslavy, medaile… Pak se člověk vrátí do Česka a uvědomí si, že nic takového tu neexistuje,“ vzpomíná Vácha. Opomíjení Mendela je jistě poznamenáno tím, jaký vztah k jeho památce zanechal komunistický režim. Byl knězem, a navíc zvolen opatem, což jsou pro bolševiky dvě neodpustitelné vady.

V propojení s vírou se Mendel podobá právě Váchovi. „Každý rozhovor, který dávám médiím, začíná: ‚jste kněz a biolog, jak to jde dohromady?‘ To ale na Mendela nahrává. V 60. letech 19. století se nad tím nikdo nepozastavoval. Co by také měl dělat augustiniánský mnich jiného? Uplynulo ovšem dvě stě let a po bolševicích tu zůstal jiný odkaz: buď věříš vědě, nebo Bibli.“ Tak to ale podle Váchy nefunguje, věda a víra dává odpovědi na jiné otázky. Jedna se ptá na měřitelné principy, druhá zkoumá smysl života nebo roli člověka ve světě.

Mendelovo myšlení přiblížil Váchovi americký biolog Eric Lander. „Teprve on mi ve svých přednáškách úplně odkryl Mendelovo myšlení. Říkal jsem si, jestli není škoda, že mi českého vědce představuje cizinec z druhé strany oceánu. I proto bych ho chtěl proslavit v Česku,“ říká Vácha. O Mendelovi měl již mnoho přednášek, včetně té ve Skautském institutu na sklonku května. Také se podílel na tvorbě dokumentu Mendel – otec genetiky v produkci České televize.

Barbora Schneiderová