Jak vznikal projekt Hledání prvního principu

Pavel Fornůsek - Stopař February 3, 2016

Z vlastní zkušenosti ve vedení oddílu víme, že přetavit nějak povinnost k Bohu v oddílový program není snadné. Vlastně je to hodně těžké.

Zároveň nás velmi bavilo o těchto věcech diskutovat. Na kurzech po večerce, v hospodě u piva. Postupně jsme si všímali, že ačkoliv zajímavých a inspirativních názorů je mnoho, neexistuje žádná jednoznačná shoda na podstatě skautských hodnot ani mezi největšími skautskými autoritami.

S tímto poznatkem jsme se v září roku 2014 vrhli do projektu Hledání prvního principu. Tušili jsme, že je po „správné“ duchovní výchově velká poptávka a zároveň jsme tušili, že žádná všeobecná shoda na tom, jak taková „správná“ výchova vypadá, prostě není. Při realizaci tohoto projektu nás tedy čekala ještě velmi dlouhá a ne vždy snadná cesta.

Fázi prvotního nadšení z atraktivního tématu vystřídalo vystřízlivění, kdy jsme začali narážet na to, že téma, o kterém se dobře nezávazně mluví, je úplně něco jiného, než smysluplný projekt. Pomalu tak vznikalo formulované zadání projektu, který kromě toho, že pomůže hledat odpovědi na otázky o povinnosti k Bohu, chce být také užitečný skautské výchově v oddílech.

Chceme, aby bylo patrné, že je v pořádku, že i v rámci skautského hnutí existuje více názorů na podstatu a prameny prvního principu. Chceme se o tom bavit, a ukazovat, že to jde věcně a tolerantně. Nechceme hledat nějaké definitivní pravdy nebo bořit nějaké mýty; chceme rozpouštět mlhu, která skautské hodnoty tabuizuje. Nic víc, nic míň.

Konkrétně chceme vytvářet příležitosti pro všechny, kdo pracují ve vedení oddílů, aby takovéto vstřícné prostředí mohli zažít. Proto semináře.

Myslíme si totiž, že prvním krokem k uchopení hodnotové výchovy v oddílech není svrchu předložená instantní příručka, která by vůdcům vytrhla nepříjemný trn z paty. Prvním krokem jsou sebevědomí vůdci, kteří se nebojí říct svůj názor, nebojí se zeptat, nebojí se přiznat, že neví. Ani před dětmi.

 

Více o Hledání prvního principu najdete na stránce projektu.

Pavel Fornůsek - Stopař

Pavel Fornůsek - Stopař