Hrdinové války: V odboji byl i 21letý skaut Karel Šimek. Padl týden před koncem války

Barbora Schneiderová April 30, 2018

Smrt Karla Šimka (1923 – 1945) byla možná důsledkem velkého nedorozumění. Podle výpovědi jeho kamaráda se mladý odbojář rozhodl přeřezat polní telefonní linku, aby zabránil bombardování Hradce Králové. Při Šimkově odchodu chtěli vojáci Wehrmachtu (pozn. aut.: ozbrojená síla Třetí říše) zkontrolovat jeho doklady. Karel ale zpanikařil a pokusil se utéct. Kvůli podezřelému chování byl vojáky zabit. Jenže mnohem pravděpodobnější je, že Karel byl při činu skutečně přistihnut a zastřelen.

Šimek se stal členem II. královehradeckého skautského oddílu na popud svého učitele Antonína Litochleba, který mu byl vzorem. Tento skautský oddíl pokračoval ve své činnosti i za okupace, kdy byla tato volnočasová aktivita nacisty oficiálně zakázána.

Členové „Dvojky“ se připravovali na povstání a mimo jiné se učili, jak přerušit telefonní spojení stoupačkami. Při tomto nácviku si Karel zlomil patní kost či kotník, když seskočil z telegrafního sloupu.

Vzhledem k tomu, že Karel kvůli tomuto zranění musel na operaci, očekávalo by se, že už se o přerušení spojení nepokusí. Opak je pravdou. Karel chtěl pravděpodobně snížit pravděpodobnost bombardování Hradce Králové. Osudného 30. dubna 1945 se tedy v noci vydává na pole u mostku přes Piletický potok. Kapesním nožíkem přeřezává polní telefonní linku, která vedla provizorně těsně nad zemí. V roští se ale objeví dva němečtí vojáci a volají na Karla, aby zůstal stát na místě. Jenže ten na výzvy nereaguje a dává se na útěk. Zastaví ho až čtyři kulky, které zasáhnou teprve jedenadvacetiletého Karla do hlavy. Je na místě mrtvý.

Netradiční uctění památky

Jeho kamarád Ladislav Holý ovšem v hradeckých novinách uvedl svou vlastní verzi Karlovy smrti. Podle článků se Holý osobně zúčastnil rušení spojení. Když Karel přeřízl kabel, pokračoval směrem k centru, kde byl protitankový zátaras. Přes něj ovšem civilisté procházet nemohli. Zde ho chtěla zkontrolovat německá hlídka. V tu chvíli prý Karel zpanikařil, jelikož si myslel, že ho vojáci spatřili při činu. Jednoho z nich odstrčil a začal utíkat. Uběhl několik metrů, než ho zasáhly střely z kulometného hnízda.

S odstupem času je těžké určit, která z verzí se skutečně stala. Nicméně den po Karlově smrti byli jeho rodiče vyslýcháni hradeckým gestapem a následně propuštěni. Karlovi rodiče po válce uctili památku svého syna poměrně netradičně: vzhledem k tomu, že se v roce 1947 konalo první poválečné Jamboree, rozhodli se zafinancovat cestu jednomu hradeckému skautovi. Jejich důvod byl prostý. Věděli totiž, jak rád by se Karel býval Jamboree zúčastnil.

 

Za fotky děkujeme Ing. Jiřímu Rádlovi a Štěpánovi Rambouskovi. 

Celý příběh si můžete přečíst na webu Hrdinové války

 

Barbora Prchalová

Barbora Prchalová (*1996) je studentka žurnalistiky a milovník koček. Ráda kouká na seriály a pokud ji někdy potkáte na ulici, pravděpodobně vás přes hlasitou hudbu ve sluchátkách neuslyší. Možná i bez sluchátek. Ale jinak je docela prima.