Dopolední programy frčí: cestování, praktické workshopy a Jindra Šídlo

Anna Řezníčková January 17, 2019

V poslední době jsme se na Staromáku pořádně opřeli do rozvoje dopoledních programů. A parádně to tu ožilo! Přečtěte si o tom, co dopoprogramy posledních měsíců nabídly, a stavte se na některý z těch budoucích.

Snídaně s Jindřichem Šídlem

Studenti, dospělí i důchodci usazeni v kruhu u spojených stolů, mezigenerační sešlost u ovocného salátu a obložených housek. Pro vás teď a tady malá ochutnávka témat a odpovědí na vybrané dotazy. Snídaně proběhla v úterý 20. listopadu, týden po zveřejnění reportáže Zvláštního vyšetřování o synu premiéra Andreje Babiše. Protože Jindřich Šídlo u Seznamu pracuje, první téma diskuze bylo jasné. Skalní fanynka Šťastných pondělí, ten typ akční důchodkyně, u jaké se při setkání nimi jen modlíte za podobnost svého stáří tomu jejímu, se ptala, zda redakce Seznamu věděla, co se na pondělí (den zveřejnění reportáže) plánuje. „Jasně že ne, jenom nám řekli, že na pondělí je nachystaná velká bomba a máme se připravit na to, že to příští týden pojede.”

U premiéra země jsme ještě chvilku zůstali: „Andreje Babiše jsem poprvé potkal na soutěži Tweet roku, to měl ještě volební podporu 2 %. Takže chodil i tam, kde je pět a půl člověka a rozdával tam šeky na tři sta tisíc. Viděl jsem, jak si celý ten sál pražských geeku získal jen penězi. Říkal jsem si, to bude dobrá politická kariéra.”

Jak se na takové kauzy, jako je Čapí hnízdo, koukají kolegové v zahraničí? „Vyjeveně. Zahraniční kolegové volají vždycky, když je krize, jinak je moc nezajímáme. Když jsem měl v lednu 2005 stáž v londýnských Times, zrovna začala aféra Grosse s bytem. Já jsem se snažil tamním novinářům vysvětlit, jak to, že předseda vlády neumí zdůvodnit 30 000 liber na svůj byt. Oni na sebe koukali a říkali si: ‚V pohodě, tady také rezignoval ministr, protože si půjčil 400 000 liber od nějakého podnikatele. U vás také rezignoval kvůli střetu zájmů?‘ Ne on si půjčil od svého strýčka, bývalého komunistického lampasáka, vojáka! Tomu nerozuměli vůbec. Někdy je ty příběhy složité vysvětlit. Kulturní rámec je tam posazený trochu jinak. To ale neznamená, že se v západním světě, kterému říkáme “vyspělý a civilizovaný” dějí jen pěkné věci.”

Po komplikovaných otázkách novinářské etiky následoval rychlý průlet celou kariérou pana Šídla. Zkušeností má bohatě: začínal v týdeníku Respekt, prošel Mladou frontou DNES, Hospodářskými novinami i Českou televizí. Podle jeho slov je práce vedoucího domácí redakce u deníku tak vysilující, že to normální člověk vydrží maximálně tři roky.

K tomu přišla rada do života nejen pro novináře: „Pokud je po desáté hodině večer a zároveň máš v sobě víc než tři piva, nepiš nic sociální sítě.”

A na úplný závěr jsme se dozvěděli, že hudbu do pořadu Šťastné pondělí vybírá Jindřich Šídlo osobně. A taky za ni řádně platí autorská práva: „Alespoň nějaký drobný pro Tata Bojs, že jo,” smál se.

Workshop tvůrčího psaní

Ještě ten samý den měli návštěvníci Skautského institutu také možnost zúčastnit se workshopu tvůrčího psaní s lektorem René Nekudou. René vystudoval Literární akademii Josefa Škvoreckého a dnes se živí právě pořádáním kurzů a psaním vlastních knih.

S přítomnými diskutoval o tom, kde všude lze najít příběh. Často máme pocit, že příběhy najdeme jen v literatuře. Příběhy jsou ale všude kolem nás: v marketingu, v politice, ve školství, v

náboženství. Vyprávěl také o tom, co všechno by měl takový příběh obsahovat.

Na konci si účastníci workshopu vyzkoušeli, jaké to je být spisovatelem. Pomocí hry si vyzkoušeli na příběhu Anny a tygra (alias Červené karkulky), jaký je rozdíl mezi fabulí a syžetem. Přetvářeli příběh na motivy nejslavnější pohádky podle svých představ. Pokud jste promeškali tento workshop, určitě koukněte na nabídku kurzů na jeho webových stránkách.

Cestování po Indii

Honza Macháček z Cestoletu v poslední době povídá o svém cestování po světě na Staromáku pravidelně. Ve čtvrtek 29. listopadu došlo na jeho putování po Indii. Do Indie se vypravil takovou náhodou. Nikdy tam nechtěl, ale řekl si, že si koupí nejlevnější letenku, co mu prohlížeč najde. Ten mu nabídl letenku do Džajpuru, kde tedy začal své dobrodružství. Na přednášce vyprávěl, jak se hned první den dostal s jednou další cestovatelkou na pravou indickou svatbu. A jak na ní kvůli své barvě pleti přebrali svatebnímu páru veškerou pozornost.

Prvních pár dní přemýšlel, zda se nevrátí zpět domů. Nemohl si na začátku cesty zvyknout, jak je Indie exotická. Nakonec je prý rád, že to všechno zažil. Během tří týdnů prožil zemětřesení nebo viděl slavnostní uzavírání hranic mezi Indií a Pákistánem. Navštívil i turistické atrakce jako Tádž Mahal, Monkey Temple a svaté město Pushkar. Podívejte se na Honzův profil na Cestoletu, kde najdete jeho cestopisy nejen z tohoto výletu. A přijďte 24. ledna na další jeho z přednášek, tentokrát na téma Jak levně a efektivně cestovat.

A co dál?

Ani v prosinci jsme s dopoledními programy nepolevili. Povedlo se pár hezkých akcí: povídání o cestování s dětmi nebo přednáška Tomáše Feřteka z Eduinu o změnách ve světě vzdělávání, dokonce s tlumočnicí pro neslyšící a jednorázovou školkou pro děti, aby se i maminky mohly plně soustředit. Pravidelně také pokračují ranní lekce jógy nebo setkávání rodičů s dětmi v domácím vzdělávání.

Advent byl ve Skautském institutu také časem radostných workshopů: bylo to veselé vití věnců, neuvěřitelně zábavné kreslení magickými voskovkami, výroba dárkových tašek a komorní pletení a háčkování čepic.

Ve zbytku měsíce ledna – jakož i v následujících měsících – bude dopolední program neméně pestrý: snídáme s primátorem Zdeňkem Hřibem, vyzkoušíme si jednoduchou knižní vazbu (rukodělné workshopy se osvědčily), proběhne setkání s bývalou předsedkyní Akademie věd Helenou Illnerovou a program o učebních pomůckách v Montessori školkách.

 

Patricie Aruťuňanová a Anna Řezníčková

Anna Řezníčková

Jsem postava z Fitzgeraldova románu. Jsem studentka tvůrčího psaní, knihomol, uctívač nespočtu barevných záložek.