Adam Gebrian: Češi by měli do veřejného prostoru investovat více času a být na něj hrdí

Barbora Schneiderová October 24, 2017

V minulém týdnu navštívil Skautský institut kritik a propagátor architektury Adam Gebrian. V pořadu „Gebrian versus“ už pátým rokem komentuje českou i světovou architekturu, zaměřuje se zejména na veřejné zakázky.

Adam Gebrian vystudoval architekturu a její popularizaci se v různých médiích věnuje už deset let. Jak se ale může do zkrášlování veřejného prostoru zapojit i naprostý laik? „Číslo jedna – zájem o okolní prostředí. Krok číslo dva – když rekonstruuju byt nebo dům, nebo ho sám stavím, vždy je lepší spolupracovat s odborníkem. A třetím krokem je prostě vyvíjení tlaku na to, aby se na odborníky obraceli i ostatní,“ říká Gebrian a vysvětluje, že v případě veřejných zakázek je to o něco snazší. „Stačí se obracet na zastupitelstvo, posílat emaily s otázkami typu – opravdu jste se snažili vybrat toho nejlepšího architekta pro tento projekt? Na čem jste se dohodli? Kolik lidí jste oslovili? Proč zrovna tyhle?“

Podle Gebriana se tak zvýší tlak na osoby rozhodující o tom, co se v prostředí kolem nás nakonec objeví, nebo ne „Lidé pod tlakem veřejnosti budou rozhodovat informovaněji a kvalitněji,“ tvrdí. Gebrianovi také vždy vadilo, jaký mají vztah čeští politici právě k veřejnému prostoru. Vždy byl spíš celkem vlažný – ať je výsledek hezký, hlavně ať nikoho moc nenaštve.

A jak na tom tedy veřejný prostor v Česku je? „Hodně špatně. Je to dohromady jednak systémem, jakým se hledají vhodní architekti, a za druhé právě ambicemi.“ Češi se totiž prý spokojí s málem, což je problém. Přitom v Česku vzdělaní a šikovní lidé podle Gebriana jsou.

A kdyby měl neomezenou moc, změnil by na Praze jednu věc: vztah jejích obyvatel k městu. Praha by podle něj neměla být městem, ze kterého chtějí lidé na víkendy rychle vypadnout pryč. Obyvatelé by si měli hlavního města vážit, chovat k němu úctu a zkrášlovat ho tak, aby si v něm sami přáli trávit co nejvíce času. „Fyzické prostředí, ve kterém žijeme a trávíme v něm čas prostě je důležité, tečka,“ uzavírá Gebrian.

Barbora Schneiderová

(*1996) je studentka novinařiny a Divadelní vědy na FF UK. Přesto ji ale zajímá všechno a všude. Otázka je, co dělat dřív - a tak se snaží cestovat, poznávat lidi a ochutnávat svět kolem sebe. Také se snaží a bude dále, aby lidé všeho věku neztráceli chuť číst - třeba právě blog Skautského institutu!