čti SI.

blog skautského institutu

19.3.2019

Od počítače k pekárně s Marynou Matuszek

Kateřina Zavřelová - Káťa

Pod rukama Maryny Matuszek vzniká v malé brněnské řemeslné pekárně denně několik druhů chleba, sladkého pečiva i nádherných dortíků. Jaká byla její cesta k samostatnému podnikání přišla sdílet do Skautského institutu v Brně poslední únorové úterý.
15.3.2019

Básně a dopisy postřeleného odbojáře

Anna Řezníčková

V roce 1939 byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava. To je taková útrpná věta, kterou jsme slyšeli a pak se jí naučili a teď jí trpně vyslovujeme. A je důležité, když nám někdo jako Antonín Pachl pořádně připomene, proč si vlastně tuhle větu i pro sebe čteme s tím podivným výrazem, necháváme za ní takovou delší pomlku a občas i sklopíme oči.
20.2.2019

Ženy v podnikání: Podnikejte hlavou, ale i srdcem

Kateřina Zavřelová - Káťa

Projekt Ženy v podnikání má za sebou druhý večer, který se věnoval tématu „co potřebují ženy, aby mohly začít podnikat“. Přednášející byla Lenka Papadakisová, mentorka podnikání, koučka lídrů, podnikatelka a cestovatelka.
20.2.2019

Ženy v podnikání: Jak sladit rodinu a kariéru?

Kateřina Zavřelová - Káťa

Kariéra nebo rodina? O tom, že existuje víc možností než tyhle dvě, si přišly v úterý 22.1.2019 do Skautského institutu v Brně povídat ženy, které se snaží mezi pracovním a osobním životem najít rovnováhu. Speciálním hostem potom byla Kateřina Hodická, seniorní konzultantka organizace NORA, která se zabývá genderovou rovnoprávností a tzv. slaďováním kariéry a dalších životních rolí žen.
31.1.2019

Marek Orko Vácha: Chci Mendela proslavit v Česku

Barbora Schneiderová

„Moc rád bych udělal Gregora Mendela v České republice slavným,“ říká Marek Orko Vácha na vysvětlenou, proč o něm přišel přednášet do Skautského institutu na Staromáku. Kněz, biolog a spisovatel Vácha se mu věnuje dlouhodobě. K proslavení Mendela má hned několik důvodů. Tím nejdůležitějším asi zůstává, že je podle něj tento slezský rodák proslulý všude, kromě České republiky.

31.1.2019

Tomáš Hajzler: Hlavní je něco dělat

Anna Řezníčková

Tomáš Hajzler píše knihy, dává rozhovory, pořádá setkání, spojuje lidi. Je to muž tisíce profesí, dnes se o něm nejčastěji mluví jako o propagátorovi svobodného podnikání. Pod hlavičkou tzv. Slušných firem vyhledává a propojuje firmy a lidi, kteří práci kladou vyšší smysl než pouhé vydělávání.

31.1.2019

Miky Škoda: Peníze odhalují charakter, protože přinášejí svobodu a moc

Patricie Aruťuňanová

Miky Škoda se proslavil jako zakladatel LowCost Race, cestovatelské soutěže, jejímž cílem je projet co nejvíce míst v Evropě za co nejméně peněz. Má také za sebou různé startupové a marketingové projekty. Kromě toho se ještě se zabývá osobním růstem a na toto téma pořádá workshopy. Je to i skaut – pět let vedl skautský oddíl. V rozhovoru pro SITV mluvil také o dospělosti, podnikání a světu peněz.

17.1.2019

Helena Illnerová: Člověk by se měl zajímat o své okolí a neustále nabírat nové znalosti

Patricie Aruťuňanová

Fyzioložka a biochemička, bývalá předsedkyně Akademie věd ČR a skautka Helena Illnerová se zabývá tématem synchronizace vnitřního času s vnějším světlem po celý svůj život. Jako první na světě zjistila, že tvorba melatoninu řídí naše biologické hodiny. Po celou svou vědeckou kariéru také zkoumá spojitost světla a spánku. V rozhovoru pro SITV mluvila nejen o těchto tématech.

17.1.2019

Dopolední programy frčí: cestování, praktické workshopy a Jindra Šídlo

Anna Řezníčková

V poslední době jsme se na Staromáku pořádně opřeli do rozvoje dopoledních programů. A parádně to tu ožilo! Přečtěte si o tom, co dopoprogramy posledních měsíců nabídly, a stavte se na některý z těch budoucích.

6.11.2018

Ženy v podnikání: Jak prodávat, když Fler nestačí?

Kateřina Zavřelová - Káťa

Vydělávat si tím, co mě baví je nepochybně snem mnoha z nás. U žen se potom takové přemýšlení často stáčí na rukodělnou výrobu - šití, pletení, tkaní, výrobu šperků. Dá se ale takovým koníčkem uživit? A pokud ano, tak jak? Právě na takové otázky odpovídala v úterý odpoledne Bohdana Goliášové na akci z cyklu Women in business ve Skautském institutu v Brně.
1.11.2018

Přijď SI užít dopoledne!

Patricie Aruťuňanová

Od října můžeš přijít do Skautského institutu na program i ráno. SI na Staromáku žije už tři roky zajímavým programem, a nyní jej začíná nabízet i dopoledním návštěvníkům. Koordinátorka dopoledních programů Zuzka Orlová odůvodňuje, proč k tomu dochází: „Chceme, aby to na Staromáku žilo nejenom večer. Dopoledními akcemi se snažíme zaměřit na lidi, co mají právě dopoledne čas - na rodiče s dětmi, seniory a vysokoškoláky. Přejeme si, aby do Skauťáku zavítaly všechny generace a právě senioři a rodiče s dětmi doposud nebyli našimi častými návštěvníky.“
27.10.2018

Felix Kolmer – Sto let českých dějin v jedné hlavě

Anna Řezníčková

V rámci oslav výročí založení Československa si připomínáme všechny bolestivé i euforické události posledních sta let. Felix Kolmer se narodil jen 4 roky po roce 1918. Dnešní profesor akustiky na pražské FAMU je také skaut, který zažil válku, tři koncentrační tábory, osvobození, 40 let komunistické hrůzovlády i sametovou revoluci. V úterý 30. října bude čestným hostem Skautského institutu.
10.5.2018

Důvěřivost stála odbojáře život. Jeho spojenec byl ve skutečnosti udavač gestapu

Barbora Prchalová

Jednou z největších hrozeb protinacistického odboje byli spolupracovníci gestapa. Takoví lidé se často schovávali pod cizí identitou jen proto, aby pronikli do odbojových organizací a jejich členy poté udali. Jeden z nejnebezpečnějších konfidentů brněnského gestapa byl František Šmíd, který infiltroval několik odbojových skupin na východní Moravě. A právě kvůli jeho spolupráci s tajnou státní policií přišel o život i skaut Petr Müller (1917 – 1944) z Jevíčka.
30.4.2018

Hrdinové války: V odboji byl i 21letý skaut Karel Šimek. Padl týden před koncem války

Barbora Prchalová

Smrt Karla Šimka (1923 – 1945) byla možná důsledkem velkého nedorozumění. Podle výpovědi jeho kamaráda se mladý odbojář rozhodl přeřezat polní telefonní linku, aby zabránil bombardování Hradce Králové. Při Šimkově odchodu chtěli vojáci Wehrmachtu (pozn. aut.: ozbrojená síla Třetí říše) zkontrolovat jeho doklady. Karel ale zpanikařil a pokusil se utéct. Kvůli podezřelému chování byl vojáky zabit. Jenže mnohem pravděpodobnější je, že Karel byl při činu skutečně přistihnut a zastřelen.
18.12.2017

Workshop Československo: Jak být sedlákem v době kolektivizace?

Tomáš Trněný

Jak snadné je proti sobě poštvat vládnoucí moc a co je to ta kolektivizace? Co obnáší vstup do JZD? To všechno se mohli dozvědět účastníci dalšího ze série rolových her, tentokrát s názvem Den, kdy se mlčelo, který všechny přenesl do temného období padesátých let minulého století.
11.12.2017

Workshop Československo: Zbabělci a hrdinové. Takových bylo posledních šest dnů války

Anežka Bednářová

Druhý ze série vzdělávacích workshopů věnovaných československým dějinám nesl název Zbabělci. Jednak podle stejnojmenné knihy Josefa Škvoreckého, jejíž děj jsme následovali a za druhé to bylo právě téma zbabělců, které nás celou dobu provázelo. Otázkou “Co je to hrdinství a co je zbabělost?” jsme navázali na předchozí týden, kdy se tato otázka vztahovala k prezidentu Háchovi. Pro nás to byl začátek a také téma vinoucí se celým večerem.
28.11.2017

Karel Kovář alias Kovy: Youtuber nemusí fungovat jen na prvoplánových videích

Barbora Prchalová

Kovyho, mladou hvězdu Youtube, už dnes není nutné příliš představovat. Na svůj kanál nahrává videa už pátým rokem a má přes 600 tisíc odběratelů. Své fanoušky zaujme jak zábavnými klipy, tak i angažovanými videi o politice. V rozhovoru pro Skautský institut mluvil především o náplni své “profese” a o tom, s čím se při ní setkává.
20.11.2017

Workshop Československo: v roli poradce prezidenta Háchy zažít historii na vlastní kůži

Tomáš Trněný

Je více suverenita státu nebo lidské životy? Riskovat a pomoci parašutistům nebo vše nahlásit? A jaký byl ve skutečnosti protektorátní prezident Emil Hácha? První z pěti workshopů formou edukační hry od neziskové organizace Rolling byl nazvaný právě po prezidentovi, který dodnes názorově rozděluje společnost. A náplň hry postavila účastníky před mnohá morální rozhodnutí, kterým museli čelit v kůži prezidentových poradců.
24.10.2017

Adam Gebrian: Češi by měli do veřejného prostoru investovat více času a být na něj hrdí

Barbora Schneiderová

V minulém týdnu navštívil Skautský institut kritik a propagátor architektury Adam Gebrian. V pořadu „Gebrian versus“ už pátým rokem komentuje českou i světovou architekturu, zaměřuje se zejména na veřejné zakázky.
16.10.2017

Zkoušky jen jednou ročně, ústní zkoušení neexistuje, popisují Češi Oxford a Cambridge

Markéta Popelářová

Martina Kavanová a Jiří Lhotka jsou bývalými studenty pražského gymnázia PORG a oba se po maturitě přesunuli za studiem do Anglie. Martina se nyní zabývá experimentální psychologií na Oxfordské univerzitě, Jiří teoretickou informatikou na Cambridge. Kolik času jim studium zabere? A proč jen malé procento studentů pokračuje v magisterském studiu?
9.10.2017

Bergen a jeho svetry

Barbora Černá

Po prvních dnech strávených ve Stavengeru a jeho okolí je čas posunout se dál, na sever. Nevím, jestli je to mou touhou po poznání skandinávských zemí, ale na Norsko si zvykám rychle a ráda. Zvláštní je, že nehledě na povahu počasí Norska máme zatím pořád slunečno, což usnadňuje cestování tak v 80 % věcech.
2.10.2017

Od Vikingů po voňavý trh

Barbora Černá

Je to kupodivu už počtvrté tyhle prázdniny, kdy běhám po bytě a hledám věci, které najednou nejsou tam, kde bývají vždycky. Odjezd do poslední destinace – země Vikingů – z hlediska předodjezdového chaosu ale vyhrává první místo.
28.9.2017

Padající hvězdy a úprk po italsku

Barbora Černá

Do hrnečků ráno čaj a kafe, večer pivo a víno. Přesto, že půlměsíční cestování po italských horách začalo vykazovat některé rutiny, o kterých by se nedalo říct, že jsou nepříjemné, každý den se lišil náplní i místem, kde jsme ho prožívali.
27.9.2017

Strach o svobodu médií je oprávněný, tvrdí ředitel Svobodné Evropy

Barbora Schneiderová

Na scénu médií už před nějakou dobou vstoupili silní hráči: sociální média. Jedním z nejprůkaznějších důkazů je nejspíš prezidentská kampaň ve Spojených státech minulý rok.  Emocemi lidí i scénou médií velmi silně hýbal Twitter - jeho uživatelé dokázali krátkými zprávami měnit postoje lidí. A to i v tak důležitém rozhodnutí, jako je prezidentská volba. A k tomu fake news, zmatek, neověřování zdrojů. Existuje mezi americkými a českými médii spojitost? Tím se zabývali hosté diskuse v rámci linky Média v měnícím se světě.
25.9.2017

Lowcostové cestování aneb probuzení motorovkou

Barbora Černá

Před sebou přes 800 kilometrů, žádný spánek a stereotypní dálnice vedoucí přes tři státy. Konečně přišel den D a já v noci vyrážím do italské divočiny, kde mám v plánu s pár kamarády strávit půl měsíce. A jestli to bude v hotelu u moře? Ne. Spíš v horách, pod stanem, s vařičem, konzervami a horolezeckým lanem.
11.9.2017

Na procházku s Georgem Clooneym

Aneta Haushalterová

Město Saint Tropez má za sebou již dlouhou historii a je opředeno spoustou legend. Jisté je ovšem jediné: město má vlastního svatého. Ten nechybí ani v jednom ze dvou místních kostelů, které mě každé ráno budily hlasitým vyzváněním zvonů.
21.8.2017

Nevlídný bůh počasí a kanec

Barbora Černá

Upozornění číslo jedna: Tenhle text je trochu delší.
7.8.2017

Zpět do civilizace

Michaela Jírová

Po okouzlující Karelii byl čas vrátit se do civilizace a to rovnou do ruského hlavního města – Moskvy.
2.8.2017

Za Benátkami severu a bílou nocí

Michaela Jírová

Když se mi po návštěvě univerzitního veletrhu pracovních příležitostí naskytla možnost přihlásit se na Summer University pořadanou organizací Aegee, neváhala jsem. Členkou organizace, která sdružuje studenty ze 40 zemí a prosazuje v nich myšlenku jednotné Evropy v praxi, jsem se stala v dubnu. Týden na to už jsem vyplňovala přihlášku na Russia: Art of Survival s neobvyklými otázkami typu: From one to Russia, how can you survive?
24.7.2017

Z domova domů

Hai Yen Tran

Asi bych nejdříve měla říct, že je pro mě poměrně těžké napsat tenhle text, jelikož s češtinou teď trošku blbnu, jelikož už tři týdny poletuju mezi vietnamštinou, angličtinou a češtinou.
17.7.2017

V dračím údolí s Jamesem Bondem

Barbora Viletová

Pořád jsme na tom stejně. Hai Yen se nás marně snaží naučit zdravit a děkovat ve vietnamštině. Je to trochu složitější, zaleží totiž vždy na tom, s kým mluvíte (s osobou mladší než vy, stejně starou, mladší než vaši rodiče, starší než vaši rodiče nebo ještě starší než starší než vaši rodiče). Věřím, že až přijde na odjezd, už si to budeme pamatovat.
10.7.2017

Vietnamský příběh tisíce a jednoho troubení

Barbora Schneiderová

Tři týdny, tři holky, prosluněný i propršený Vietnam. Tedy přesněji Vietnamská socialistická republika. Plánovat téměř měsíční cestu po zemi ve tvaru nudle a o rozloze 330 tisíc km čtverečních půl roku předem znělo jako dobrý plán. To se ale samozřejmě nestalo. Náš plán projet Ho Či Minovo město – navštívit vesnici Thanh Hoa a tam prarodiče jedné z nás – dojet do Hanoje – stihnout jeden z divů světa Ha Long - a moře v letovisku Nha Trang - vznikl zhruba dva týdny před odletem z pražského Terminálu 1.
3.7.2017

Slovenské hory versus bramborové knedlíky

Barbora Černá

Souvislé hřebenovky, hluboké propasti, dalekosáhlé výhledy, skály pokryté zelenou přikrývkou a divokost ukrytá v místní flóře. Za sedmero horami, sedmero řekami… a přitom to tak daleko neni. Spíš jen tak kolem pěti hodin autem. Tedy – to všechno, a ještě trochu víc jsou slovenská pohoří, konkrétněji Malá Fatra a Nízké Tatry.
26.6.2017

Neapol chudá a zdravá

Jarek Jurečka

Navštívit v této době jihoitalskou metropoli je lákavé. Itálii vnímáme stále jako západní, což v podstatě znamená bohatý stát, díky poválečnému vývoji i díky statutu zakládajícího člena EU, dnes však její prosperita upadá. Navíc je právě Jižní Itálie evropskou branou pro uprchlíky z Afriky, plující z Libye a Tuniska. Jak vypadá v takové situaci nejjižnější velkoměsto?
22.6.2017

Evropský parlament jako mnohojazyčný prostor pro otevřenou diskusi

Maria Gorbatova

Budova Evropského parlamentu v Bruselu vzbuzuje respekt svou rozlohou i výškou. Představuje modernitu a účelovou jednoduchost ze skla a oceli, nic zbytečného, jako by chtěla naznačit „tady se pracuje na důležitých věcech".
16.6.2017

Tomáš Šebek: Jaké je to léčit pacienty v Jižním Súdánu?

Markéta Popelářová

Povolání lékařů je samo o sobě dost náročné. Být ale lékařem bez hranic a léčit pacienty v zemích třetího světa, to už si dokáže představit málokdo z nás. Přesto jsou u nás v Česku doktoři, kteří pravidelně opouští prostředí českých nemocnic a vydávají se do rozvojových zemí, aby své lékařské zkušenosti využili například v oblasti postižené válečným konfliktem.
16.6.2017

V čem je svoboda únavná?

Jarek Jurečka

Tým mladých lidí pod záštitou Skautského institutu pořádal 3. června konferenci Unaveni svobodou. Celý den se v prostoru Impact hub na pražském Smíchově diskutoval pojem svoboda a náš vztah k ní.
12.6.2017

Valborg dobrý, všechno dobré!

Jakub Mazanec

Když jsem zjistil, že můžu strávit pět měsíců ve Švédsku, byl jsem smutný. Asi tak z jednoho procenta. Ten smutek, který samozřejmě zbylých devadesát devět procent štěstí bleskurychle ušlapalo, tkvěl v tom, že pobyt mimo českou kotlinu mě vyloučí z některých oblíbených životních rituálů, jako například z tradičního pálení čarodějnic. Žádné ohořelé kalhoty, syčící maso, pěnící pípa ani mastné fleky na triku, škoda. Sbalil jsem kufr, zamáčkl slzu a vyrazil mezi soby, aniž bych tušil, jak šeredně jsem se v tomto ohledu mýlil.
29.5.2017

Kamarádství křtěné autobusem

Jan Štěpánek

Byl to už měsíc netrpělivého čekání, a tak se z toho postupem času stala rutina:
24.5.2017

Víme, co se svobodou? Úvahy hostů konference Unaveni svobodou

Barbora Schneiderová

V rámci blížící se konference Unaveni svobodou jsme se hostů zeptali, co v nich otázky se svobodou spojené vyvolávají. Jsme svobodou skutečně unaveni? Jaké věci s sebou svoboda přináší a co je jejím rizikem? A jak je to se svobodou v Česku? Po rozhovoru s Tomášem Hrudou si můžete přečíst další odpovědi v následující koláži. 
22.5.2017

Bradavický expres na sever

Jakub Mazanec

Jizvu ve tvaru blesku sice mám, k dioptrickým brýlím jsem se postupně také dopracoval, nicméně ani tak na mě dopis z Bradavic ve schránce nikdy nečekal. Škoda, myslím, že Zmijozel kvůli tomu přišel o velký potenciál! Svět bradavických kolejí, se všemi těmi symboly, tradicemi a zvyky mě fascinoval odjakživa, ale nikdy mě nenapadlo, že 13 let poté, co nějaká roztržitá pošťačka s křečovými žílami zašantročila mou obálku, do něj přesto vstoupím. A už vůbec ne, že se to stane ve Švédsku.
15.5.2017

V každém Švédovi je kousek Němce

Jakub Mazanec

Pravidla – systém – řád. Tahle tři slova by klidně mohla být krédem Švédského království. Mohla by být vyšitá na jeho vlajce, vytesaná do fasády stockholmské radnice, vytetovaná na čele Carla Gustava XVI. Musím se přiznat, že švédský smysl pro pořádek mi, coby člověku fanaticky vyznávajícímu Bronštejnovu metodu sektorového uspořádání předmětů na stole, nesmírně imponoval. Už během příjezdu jsem dokonce získal silné přesvědčení, že Bronštejn, jehož v Básnících tak slovutně hájil docent Zajíc alias Zdeněk Svěrák, si svůj první stůl pořídil v místní pobočce IKEA. A co mě k tomu vedlo?
12.5.2017

Tomáš Hruda: Svoboda přišla moc snadno, dostatečně si jí nevážíme

Barbora Schneiderová

Přihlaste se na konferenci Unaveni svobodou do 25. 5. za sníženou cenu 200 Kč! Na konferenci kromě Tomáše Hrudy promluví Petr Pithart, Erik Tabery, Apolena Rychlíková a další. Více zde.
9.5.2017

Slam poetry? Sami nevíme, co to je, ale s každým dalším výstupem se k tomu blížíme, říká Anatol Svahilec

Barbora Schneiderová

Anatol Svahilec, občanským jménem Václav Šindelář, se věnuje slamování již tři roky. Od doby, kdy se - jak říká - překulil z hlediště na jeviště - získal titul mistra republiky a se svými výstupy jen v Česku objel padesát měst. O tom, co tento žánr vystupování vlastně obnáší, ale i o jeho specifických českých rysech a Svahilcovo zkušenostech vám přínášíme rozhovor. Na vlastní kůži pak můžete slam zažít na pavlači Skautského institutu ve čtvrtek 11. května - událost na facebooku zde.
8.5.2017

Chladné Švédsko, chladnější Švédové

Jakub Mazanec

Před odjezdem do Švédska jsem si pořídil nový kabát a láhev whisky. „Ve Švédsku je pořád chladno“ – říkali, já jim věřil a nechtěl zmrznout. „Švédové jsou všichni studení čumáci“ – říkali, já jim věřil a vzal si s sebou Johnnieho Walkera, abych měl alespoň jednoho kamaráda, který mi rozumí. Měli docela pravdu. Během prvních pár týdnů jsem pochopil, že jak je švédské počasí vlezlé, tak jsou Švédové odtažití. Oblékl jsem si tedy kabát, otevřel láhev a začal s průzkumem terénu.
4.5.2017

Média v měnícím se světě: brexit aneb proč už si novináři netroufají odhadovat budoucnost

Barbora Schneiderová

Začíná dvouleté období, které se bude zabývat v podstatě jedinou otázkou: za jakých podmínek se Velká Británie rozloučí s Evropskou unií. Pozvání do debaty v rámci linky Média v měnícím se světě tentokrát přijal šéfreportér zahraniční rubriky Aktuálně.cz Martin Novák.
3.5.2017

Erik Tabery: Nedokážu si představit zajímavější práci, než je ta v Respektu

Barbora Schneiderová

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery – přezdívkou Cibulák – se v minulém týdnu zúčastnil debaty v mediální lince Skautského institutu. Toho jsme využili a jako novináře s dvacetiletou praxí a novinářskou cenou Křepelka a cenou Ferdinanda Peroutky jsme se ho po debatě ptali dál.  Jaký vůbec má pro novináře smysl chodit na takové debaty? A co trápí českou společnost?
2.5.2017

Dokument Skauti bez lilie by mohl diváky učit, jak porozumět jednání lidí za komunistického režimu

Barbora Schneiderová

Osm vedoucích skautských oddílů, osm naprosto odlišných příběhů. Spojovalo i rozdělovalo je mnohé, ovšem rok 1968 změnil osud všem z nich. Tento zlomový moment zachycují v novém dokumentárním filmu Skauti bez lilie autoři z organizace Post Bellum, kteří ho vytvořili ve spolupráci s pražským Skautským institutem.
1.5.2017

Království za kolo!

Jakub Mazanec

Výška 192 centimetrů, noha pětačtyřicet a půl, necelých 24 let, Jihočech. Devět a půl milionu obyvatel, dvě stě dvacet tisíc sobů, čtvrtá největší země Evropy, Švédsko.
30.4.2017

Média v měnícím se světě: V Česku neexistuje tlak na to, aby lidé četli

Barbora Schneiderová

Situace v médiích se mění, spousta titulů zanikla, vznikají nová, redakce se zmenšují a čtenáři se v množství článků přestávají orientovat. Názory na současnost i budoucnost žurnalistiky mohli diváci od zkušeného novináře z týdeníku Respekt Erika Taberyho slyšet 27. dubna ve Skautském institutu.
29.4.2017

Matouš Vinš: Digitální nomádství pro mě znamená koncentrovanou svobodu

Markéta Popelářová

Už jste slyšeli o digitálním nomádství? Pokud vás láká práce na dálku, spojení zaměstnání s cestováním, pak byste o něm měli vědět. Protože dream job nemusíte nutně hledat jen v kancelářích v Česku.
30.3.2017

Jak nalézt dream job? Třeba i díky kvalitnímu online osobnímu marketingu

Markéta Popelářová

Sociální sítě nás dost často od práce zdržují. Stejně tak nám ale mohou výrazně pomoci k nalezení našeho dream jobu. Petra Drahoňovská se ve Skautském institutu podělila o své know-how, jak online marketing využít pro úspěch na pracovním trhu. Co vše během večera na Staromáku zaznělo?
9.3.2017

Václav Moravec: Tlak ze strany politiků je úplně běžný, beru to jako součást hry

Barbora Schneiderová

Metafora, že jsou média hlídacími psy demokracie, prý neplatí. Alespoň to si myslí Václav Moravec, který přijal pozvání do Skautského institutu na přednášku v rámci linky Média v měnícím se světě koncem února. Je to podle něj metafora symbolická, která roli médií určuje v ideální společnosti, avšak ne dnes.
24.2.2017

Jarmil Burghauser a jeho deníky ve starořečtině

Václav Dostál - Václavka

Jarmil Burghauser – Jumbo (vlastním jménem Jarmil Mokrý; 21. 10. 1921 – 19. 2. 1997) je veřejnosti znám zejména jako muzikolog a hudební skladatel. Absolvoval Akademické gymnázium v Praze, soukromě studoval skladbu, na pražské konzervatoři dirigentství, po r. 1945 pak na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze hudební vědu a psychologii. V letech 1946–53 působil jako sbormistr Národního divadla v Praze, poté jako hudební kritik, editor a skladatel ve svobodném povolání. Je autorem čtyř oper, jeho nejúspěšnějším dílem se stal balet Sluha dvou pánů (1957). V 70. a 80. letech patřil mezi nežádoucí autory, nesměl cestovat do zahraničí, jeho skladby nahrané v rozhlase byly smazány. Jako muzikolog vešel ve známost zejména zpracováním definitivního souborného katalogu děl Antonína Dvořáka, od r. 1984 až do své smrti byl předsedou Společnosti Antonína Dvořáka.
11.2.2017

Vzpomínky na Jiřího N.

Jakub Ambrozek - Mravenec

16. ledna skautský svět zasáhla zpráva o úmrtí velké skautské osobnosti. Jiřímu Navrátilovi bylo 93 let a stále vykonával funkci místostarosty Junáka - českého skauta.
10.2.2017

Povolání snů se hledalo i v lednu. Tentokrát v ekonomické oblasti

Markéta Popelářová

Program Hledáme Dream Job po příchodu nového roku přinesl nové příležitosti, při kterých mohli mladí lidé nahlédnout do zákulisí svého případného budoucího povolání. Během dvou lednových večerů se postupně představili Jaroslav Saller a Lukáš Kovanda. A shodou okolností se oba dva hosté podělili o dojmy ze svých profesí řadících se do ekonomické oblasti.
23.1.2017

Média v měnícím se světě: Proti dezinformačním webům je třeba bojovat

Barbora Schneiderová

Šíření dezinformací, zejména ruské propagandy, je v současné době velmi aktuálním tématem, které pálí novináře, politiky i občany. I proto začalo prvním lednem fungovat Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám při ministerstvu vnitra, které si mimo jiné klade za cíl nepravdivé a zkreslené zprávy odhalit. Na otázku, jak se dá proti dezinformačním kampaním bojovat, se snažili najít odpověď novinář Ondřej Kundra z Respektu a zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda.
23.1.2017

Média v měnícím se světě: Nejsilnější české mediální domy jsou v rukou oligarchů

Barbora Schneiderová

Média vlastněná podnikateli jsou v Česku běžnou praxí. Tři největší mediální domy u nás vlastní místní oligarchové. Ať jsou zájmy jejich vlastníků jakékoli, nejvíce diskutované je impérium Andreje Babiše, který tři měsíce před parlamentními volbami v roce 2013 koupil společnost Mafra. Někteří se společnost, která vydává mimo jiné Mladou frontu a Lidové noviny, rozhodli po výměně majitelů opustit, jiní zůstali. Vlastnickou strukturu médií na listopadové diskusi Skautského institutu řešil šéfredaktor a majitel projektu Echo24 Dalibor Balšínek a Jan Macháček, komentátor Lidových novin.
23.1.2017

Vratislav Řehák – Áček: Skauting je naše přirozená rodinná tradice

Roman Šantora - Bobo

O víkendu opustil naše řady významný skautský činovník Vratislav Řehák - Áček. Proto zveřejňujeme rozhovor, který s ním pro časopis Skautský svět vedl Roman Šantora - Bobo v roce 2011. Řeč byla pro Áčkovu skromnost hlavně o jeho otci, Bohuslavu Řehákovi, který začal skautovat po boku A. B. Svojsíka, stal se velitelem (starostou) Junáka a jehož pohřeb byl podnětem pro druhou obnovu Junáka v roce 1968. Řehákovi jsou jediným rodem, z něhož pět příslušníků stanulo v nejvyšších skautských funkcích a dva z nich byli vyznamenáni Řádem stříbrného vlka.
18.11.2016

O budoucnosti žurnalistiky a digitálních médií

Barbora Schneiderová

Jaký je přínos digitálních médií? Jak přijít na způsob jejich financování? A v jaké situaci se nachází tradiční tištěná média? Tím a dalšími specifiky digitální žurnalistiky se na přednášce v pražském Skautském institutu zabývali novináři z řad Hospodářských novin - Filip Rožánek a Miloš Čermák.
4.11.2016

Rozhovor: Osudy hrdinů jsou inspirací i důvodem k zamyšlení

Roman Šantora - Bobo

Roman Šantora - Bobo se skautingu a jeho příběhům věnuje už po desetiletí. Jeho zásluhou už vyšlo několik knih o skautské historii a nyní vede skautský archiv. Byl to Bobo, kdo přišel jako první s nápadem na projekt Hrdinové války. Následně vedl přípravu všech podkladů a materiálů k výzvě.
2.11.2016

SI v Plzni: Výpravy za obzor

Jakub Adámek

Jsou večery, které se uloží do paměti samy. Nenápadně se otisknou v podvědomí, kde pak čekají na moment, kdy si - s malým odstupem - náhle uvědomíte, že jste tehdy zažili něco neobyčejného. Já takový večer zažil letos na začátku října.
17.6.2016

Výzva: vypátrej Hrdiny války

Markéta Ročejdlová

Pojď s námi odhalovat bílá místa skautské historie a připomenout příběhy skautů, kteří padli za druhé světové války!
16.6.2016

V rukách kostka ledu

Miloš Říha

Esej o skautingu jako alternativě v tekutých časech
2.6.2016

SU v Brně!

Kateřina Zavřelová - Káťa

Nechci hned v úvodu vytahovat tradiční šarvátky mezi Brnem a Prahou, ale právě ony se v podstatě zasloužily o vznik Skautského institutu v Brně. Ten byl totiž tím jediným, co nám ve městě pod Špilberkem chybělo. Místo, kde by se setkávali lidé z různých oborů i koutů republiky, skauti i neskauti, dospívající i dospělí nad tématy, které je společně trápí, baví i lákají.
30.5.2016

Zkušenost totality na Intercampu: mezinárodně prověřená inspirace pro práci se skautským zákonem

Markéta Ročejdlová

Víte, co mají společného skauti z České republiky, Polska, Slovenska, Rumunska, Německa, Francie, Nizozemí, Belgie, Velké Británie a USA? Ti všichni měli své zástupce 13.- 16. května 2016 v Josefově na Intercampu 2016. Po dvanácti letech se Intercamp vrátil do České republiky a s projektem Zkušenost totality jsme tam byli i my.
6.5.2016

Když se řekne borůvková brigáda

Jakub Ambrozek - Mravenec

autorem článku je Jiří Verner - Bandaska
1.4.2016

Jak mne náčelník vyvedl aprílem

Roman Šantora - Bobo

Před 140 lety (5. 9. 1876) se narodil A. B. Svojsík, zakladatel českého skautingu. Od té doby se pro nás stal ikonou, kterou ovšem lidsky ani z hlediska jeho díla nikdo příliš nezná. Pojďme to napravit v našem seriálu prostřednictvím vzpomínek, článků a odborných textů. A začněme vzpomínkou Svojsíkova nástupce, náčelníka Rudolfa Plajnera.
15.3.2016

Skautský hitmaker

Jakub Ambrozek - Mravenec

Když se řekne skautská písnička, vybaví si nejprve většina skautů starší generace, a i někteří mladší, dva songy - Poštorenskou kapelu a Stály báby u vesnice. Zajímavostí je, že se hrají už skoro 90 let a autorem obou je jeden člověk - skaut František Kňourek, jehož příběh vám přinášíme.
1.3.2016

Začíná rok s projektem Zkušenost totality. Na co všechno se můžeš těšit?

Markéta Ročejdlová

Přemýšlel jsi někdy, co bys dělal za druhé světové války? Jak by ses zachoval v komunistickém režimu? Jestli bys byl schopný jít proti proudu? Jak by ses rozhodl v kritických momentech nedávné historie?
12.2.2016

Jak Foglarova Dvojka vyhrála první Svojsíkův závod

Jakub Ambrozek - Mravenec

  Vzpomínky člena vítězné hlídky Milana Kubra - Zubra.
3.2.2016

Jak vznikal projekt Hledání prvního principu

Pavel Fornůsek - Stopař

Z vlastní zkušenosti ve vedení oddílu víme, že přetavit nějak povinnost k Bohu v oddílový program není snadné. Vlastně je to hodně těžké.
20.1.2016

Úvod do problematiky židovského skautingu

Jitka Radkovičová - Tiki

Židovský skauting je dosud neprozkoumaným a málo popsaným fenoménem. Českoslovenští prvorepublikoví židovští skauti působili na stovkách míst v celém tehdejším státě (tj. historické české země, Slovensko a Podkarpatská Rus) a přesto o nich dodnes téměř nic nevíme.