30 let svobodného skautingu

Oslavte s námi historicky nejdelší období, kdy můžeme svobodně fungovat!

30 let od sametové revoluce je za více než sto let existence skautingu to vůbec nejdelší období, kdy nás nikdo nezakázal. Jinak si skauting prošel již třemi zákazy: jednou za to mohli nacisté (1940-45), dvakrát komunisté (1950-1968, 1970-1989). Prokázal tak obrovskou nezlomnost a soudržnost, kterou jen tak nějaká totalita nezdolá.

Hledání lilie

K tomuto výročí jsme si chtěli nadělit nový dokumentární film. Díky 479 skvělým dárcům se to podařilo a film měl 2. prosince premiéru na desítkách míst v Česku i na Slovensku.

A o čem je?

Když se v listopadu 1989 zhroutil komunistický režim, zažívali čeští skauti stejnou euforii jako všichni (nebo skoro všichni) ostatní – po desítkách let skončil politický dohled, zákazy, špehování a persekuce, konečně bylo možné budovat hnutí v úplné svobodě. Ukázalo se, že obnova nebude snadná: že je třeba vyrovnat se s minulostí, v níž každý obstál jinak, se světem, který se snad až příliš rychle měnil, s novými trendy v pedagogice a v technologiích, s otázkami víry v jedné z nejsekularizovanějších společností… Jakou cestou a jakými peripetiemi prošel český skauting v polistopadové době? Odpovědi hledá dokumentární film Adama Drdy a Viktora Portela, v mnohém navazující na jejich předchozí snímek Skauti bez lilie.

Promítej film i ve svém městě

Film skaut 2. prosince v premiéře promítali na desítkách míst. Pokud chceš uspořádat nové veřejné promítání, vyplň formulář a řiď se pokyny.

Pokud máš nějaké otázky, neváhej nám napsat na oslavy@skautskyinstitut.cz.

Skautskými událostmi roku 1989 se můžete do detailu pročíst na blogu Do třetice a dost!, na kterém jsme je připomínali při 25. výročí.

A díky krásnému zpracování Veroniky Cupalové – Veve si můžete obsah tohoto blogu vytisknout i jako výstavu (přístup do složky se skautským mailem).

Partnery slavnostního večera v Městské knihovně byli Městská knihovna v Praze a hlavní město Praha.