Zkušenost totality

Doposud největší projekt Skautského institutu, podpořený z programu Europe for Citizens

Proč právě Zkušenost totality?

Hlavním cílem rok a půl trvajícího projektu Skautského institutu je připomenout příběhy a dilemata, která prožívali skauti v průběhu pohnutých událostí dvacátého století.

Spolupracovat, či nespolupracovat? ZT logo CES-01
Zradit, či nezradit?
Podvolit se, nebo ohrozit budoucnost svou i své rodiny?
Za co už má cenu nasadit život?

Dějiny dvacátého století jsou pro skauty dějinami trojího zákazu, dějinami útlaku, ilegality a především vytrvání a překonání všech překážek. Chceme si připomínat všechny příběhy, které nás k tomu dovedly. Chceme, aby se nezapomnělo na položené životy, oběti, odvahu i každodenní hrdinství řadových skautů.

V rámci projektu jsme připravili řadu aktivit, o kterých si můžete více přečíst níže, nebo na jejich speciálních stránkách.

Aktivity projektu

V průběhu projektu jsme připravili řadu zážitkových workshopů.
Jejich detailní popisy a tipy k jejich uspořádání tady již brzy najdete a budete moci použít v programu.

Jednou z největších aktivit je internetový projekt Hrdinové války.
Hledáme osudy více než 700 skautů a skautek, kteří padli za druhé světové války.
Pomůžeš i Ty? Po přihlášení dostanete badatelský deník a metodiku, které vás navedou, jak na pátrání a také jak výzvu smysluplně zařadit do programu.
Začni kliknutím na obrázek!

K práci s tématem zkušenosti totality v oddílech jsme uspořádali podzimní seminář.
Program připravili lektoři z řad skautských vzdělavatelů a odborníci spolupracující se Skautským institutem. Na setkání proběhly zážitkové programy, přednášky, výměny zkušeností, tvořivé dílny, setkání s pamětníky a mnoho dalšího.
Výstupem budou metodické materiály, které vám zde brzy přehledně zpřístupníme.

8. října na Dni Ivančeny proběhlo představení panelové výstavy Zkušenost totality.
Tato výstava nyní putuje po městech ČR, mezi kterými může být i to vaše – stačí nám napsat na ZT@skautskyinstitut a domluvit se na detailech.
K dispozici je rovněž v podobě plakátů, které můžete vyvěsit i v klubovně.
Na webovkách najdete také její online verzi včetně speciálních metodických listů.

Hra motivovaná zákazem skautingu po komunistickém převratu je určena pro skupiny 2 – 5 hráčů ve věku od 13 let. Možnost ji vyzkoušet budete mít v úterky a středy. V případě zájmu vyplňte formulář na této stránce!

Pod projekt Zkušenost totality spadají i stále probíhající Skautské vize. Za poslední dobu byl jejich hostem například fotograf Tomáš Třeštík, režisér Václav Vorlíček
nebo sportovní komentátor Jaromír Bosák.

ZT na webovku 2-07

Celý projekt by měl završuje tematický dokumentární film Skauti bez lilie, který pojednává o skautingu ve složitém období normalizace. Promítat jej můžete i vy! Podrobnosti najdete na webu.

Zaujal vás tento projekt? Chcete se nějak podílet na jeho přípravě a realizaci? Chcete nám sdělit, co si o chystaných aktivitách myslíte? Napište nám na info@skautskyinstitut.cz!

Experience of Totality is a project of the Scout Institute realized with financial support from European Comission’s programme Europe for Citizens.

The project’s main theme are dilemmas: how does a person face the challenges posed by totalitarian regimes? Would you betray? Would you collaborate if it ensures your family’s future? When would you risk your life?

These dilemmas will come to life in many activities that are currently being prepared.

If you have any questions or feedback, use the contact e-mail info@skautskyinstitut.cz

Zkušenost totality je projekt Skautského institutu, který realizujeme díky finanční podpoře z programu Europe for Citizens Rady Evropy.Europe-for-citizens-logo