Výstava Zkušenost totality

V projektu Zkušenost totality jsme v roce 2017 mimo jiné přiblížili zkušenosti skautů s totalitními režimy.

Prohlédněte si výstavu online a inspirujte se metodickými listy!

Čtyři příběhy skautů, kteří se potýkali s nacistickým nebo komunistickým režimem v Československu. Padlí odbojáři, na jejichž památku byla založena mohyla Ivančena. Mladý vedoucí, který v 50. letech ilegálně vedl oddíl. Dívka, která se v 60. letech rozhodovala, zda se po zkušenosti s vězením bude dál aktivně zapojovat. Zkušený skaut, který na začátku normalizace přemýšlel nad tím, jak dál vést mladé lidi ve skautském duchu.

Ti všichni museli řešit a vyřešit otázku střetu skautských ideálů s totalitními režimy.

Celou výstavu si můžete stáhnout a vytisknout na tomto odkaze.

Ivančena

V posledních dnech druhé světové války popravili nacisté řadu členů Slezského odboje, mezi nimi i některé skauty. Na jejich památku vznikla pod vrcholem Lysé hory mohyla Ivančena.

Vzpomínky Huga Mandovského na výstup na Ivančenu

Více na stránkách mohyly na Ivančeně nebo v reportáži Českého rozhlasu.

Bohuslav Fiala

Vedoucí ostravského roverského oddílu si uvědomoval, co znamená příchod nacistů v roce 1939. Proto své rovery povzbuzoval, aby se zapojili do odbojové činnosti.

Metodický list

Karel Kahoun

Karel Kahoun v 50. letech nadchnul několik kluků pro skauting a přestože to bylo v té době už zakázané, skautský oddíl s nimi i založil.

Metodický list a nahrávky

Více v příběhu Paměti národa/Skautského století.

Bedřiška Synková

Bedřiška Synková byla ve svých devatenácti letech vězněna za vedení skautského oddílu. Přesto se v roce 1968 rozhodla ke skautování vrátit.

Metodický list

O tom, jak se dostala tvář vězněné Bedřišky Synkové na podobu československé koruny natočili reportáž i Reportéři ČT.

Jan Pfeiffer

Jan Pfeiffer založil skautský oddíl už za války a skauting ho doprovázel celým životem. V roce 1971 stál před rozhodnutím, zda svůj oddíl zrušit nebo přejít pod Pionýr.

Metodický list a nahrávky

Více v příběhu Paměti národa/Skautského století.