V prostoru

Zajímáme se o prostor kolem sebe. Naší vizí je veřejný prostor, ve kterém se cítíme dobře.

FB

Projekt V prostoru byl jedním z prvních samostatných projektů, vznikajících pod křídly Skautského institutu. Za dobu svého trvání od června 2014 do června 2016 rozvinul tým tohoto projektu své téma velkým množstvím zajímavých aktivit, které si zde můžete připomenout a řadu z nich také vyzkoušet. Projekt byl finančně podpořen Nadací Vodafone.

11081242_949247551760332_1869569992173685451_nProstor vnímáme jako vztah. Něco, co nás obklopuje a formuje, a zároveň to, co všichni společně vytváříme. Zajímá nás, jak si všímáme míst, kterými pravidelně chodíme a lidí, které potkáváme. Ptáme se, jak se v našem prostoru chováme. Chceme, abychom nad tím vším přemýšleli, vnímali rozmanitost funkcí a forem veřejného prostoru a věděli, že ho můžeme využívat i do něj zasahovat. Chceme, abychom si uvědomovali zodpovědnost za své okolí.

Programy byly a jsou určeny pro skautky, skauty a starší. Ale jsme rádi, když je využívají i světlušky, vlčata a „neskauti“.

Co děláme:

Vycházky

s architekty nebo jinými odborníky, třeba sociologem nebo etnologem, kteří nám vždy představili dané místo z jiné perspektivy, než jsme ho byli zvyklí vnímat. Byli jsme se projít v Praze, Brně, Plzni a Olomouci.

Workshopy

přemýšleli jsme nad definicí a formami veřejného prostoru, a vedoucím družin a oddílů jsme pak na workshopech představovali svou představu. Společně jsme diskutovali, jestli je důležité toto téma zapojit do družinových programů a případně jakým způsobem.

Výzvy

prostor pro nás není jen to fyzické, co nás obklopuje. Připravili jsme programy na schůzky, jejichž tématem je vždy propojení skautského nebo státního svátku s veřejným prostorem. Vytvořili jsme tyto programy:

Detailní informace o uspořádaných aktivitách, stejně jako fotografie z nich, najdete na našem facebooku. Kdyby vás zajímalo něco detailnějšího k tématu, můžete nás také kontaktovat na e-mailu info@skautskyinstitut.cz.