Ty a hodno(ty)

cyklus pěti zážitkových workshopů ve Skautském institutu na Staromáku

FB

Co pro tebe znamená svoboda, racionalita, cítění, respekt a odpovědnost? Každé z těchto témat si můžeš prožít na vlastní kůži v rámci workshopů, na kterých se podílí Skautský institut, Prázdninová škola Lipnice a Nadace Karla Janečka.

Všech pět sebezkušenostních workshopů zakončíme ohlédnutím. Budeme srovnávat své emoce s prožitky a zkušenostmi ostatních. Zpřesníme význam prožitků, zařadíme si je do souvislostí a vytvoříme z nich zkušenost. V dalším kroku se podíváme dopředu a ukážeme si, jak lze nabyté zkušenosti využít – přenést do běžného života.

Workshopy jsou zdarma. Konat se budou vždy od 18:00 do 21:30 ve Studiu SI.
Pro účast na jednotlivých setkáních se přihlaste v tomto formuláři. Případné dotazy směřujte na hodnoty@skautskyinstitut.cz.

 

18. 4. Sen | Facebook

Mark Twain prohlásil, že nejzajímavějšími osobnostmi 19. století byli Napoleon a Helena Kellerová.
Kdo byla Helena Kellerová? Žena, jejíž život byl vlastně jen vytrvalým snažením po tom dělat vše, co dělají druzí, a dělat to dobře.

 

2. 5. Neviditelná ruka | Facebook

Naše planeta je rozdělena. Severní industrializované země jako např. USA, evropské země nebo Japonsko, mají mnohem vyšší životní úroveň než země v Latinské Americe, Africe nebo Asii. Propast mezi bohatými a chudými se stále prohlubuje a systém světového obchodu pomáhá spíše hospodářsky a politicky silným zemím než těm, kterým říkáme „rozvojové“. Kdy je obchod obchodem a kdy už začíná být vykořisťováním?

 

16. 5. Barevné setkávání | Facebook

„Tak přicházejí na svět, stařec se odmlčel a dlouze se na oba dva díval, až po chvíli pokračoval, přicházejí na svět, ale nepřicházejí s prázdnou, každý si v sobě nese svou vlastní melodii a na vás dvou je, ji nechat zaznít, ne ji měnit, ale umožnit jí vyjít ven, pomoci těm váhavým tónům vstoupit do ticha a rozeznít se do celého světa. A tam se jednotlivé melodie setkávají a z těch, které vycházejí skutečně od srdce, pak vzniká ta pravá symfonie, a ta když zazní, tak se bohové radují a stromy jsou znenadání mnohem zelenější…“

Šimon Grimmich, Fragmenty románu

30. 5. Příběhy | Facebook

„Nejednou jsem seděla u postele klientů, kteří věděli, že jejich čas se velmi krátí. Obvykle v té chvíli litují, že neměli odvahu žít podle sebe, ale že žili podle očekávání druhých. Často také říkají “kéž bych tolik nepracoval, kéž bych měl odvahu vyjádřit své city, kéž bych si udržel vztah se svými přáteli a nebo kéž bych si dovolil být šťastnější.”
Tito lidé už nic změnit nemohou, už nic nestihnou, umírají. Vždy nacházím paralely s příběhy mých přátel a lidí, které jsem potkávala na cestách. Ti mají možnost se rozhodnout. Mají možnost něco změnit.“

Bronnie Ware

13. 6. Soud

Umělec Roman Týc ze skupiny Ztohoven odmítl zaplatit pokutu 60 tisíc korun, protože nechtěl přistoupit na to, že jsou vyměněná skla panáčků na přechodech trestný čin. Kvůli neuhrazení této částky musel jít za mříže.
Bylo pokutování Romana Týce za výměnu panáčku na semaforech oprávněné?

 

Workshopy vede lektorka Andrea Kosařová.

„Hodně pracuji. To mě vystihuje. Svět je pro mě cukrárna, kde si nemohu vybrat, který dortík si dát. Ráda bych ochutnala všechny.

V současné době se věnuji především vlastní kavárně a sdílené kanceláři Pracovna v Praze na Žižkově, novému sociálnímu podniku filantrop.cz, který jsem spoluzaložila a vedení projektu Komunitní rozvoj lokalit Prahy14kulturní. Vedu kurzy v Prázdninové škole Lipnice, kde působím i v propagační skupině a metodické radě. Jsem instruktorka firemních kurzů v České cestě.

Snažím se upozorňovat na nedostatky ve veřejném prostoru projektem Pracovna v parku nebo dávám dohromady sbírku básní mrtvého kamaráda bezdomovce Honzy Badalce. Nějakou dobu jsem pracovala jako produkční v komerční sestře Prázdninovky – v České cestě a ve vzdělávacím institutu Scio.

Jsem diplomovaná umělkyně a učitelka tělocviku. Je mi 33 let a 27 let jsem skautka.“