Média v měnícím se světě

V pravidelném programu na Staromáku se společně se zajímavými hosty zabýváme rolí médií v demokratické společnosti.

FB

Jakým způsobem se mění média v době internetu? Jaký to má vliv na společnost a její chování? Je role médií větší, než kdy předtím? Mohou média demokracii uchránit, nebo jí naopak škodí? Jak může příjemce filtrovat informace? A co čeká média v budoucnosti?

Na tyto i další otázky poskytne odpověď série debat, která se bude věnovat nejrůznějším aspektům současné problematiky médií. Budete mít šanci setkat se s nejrůznějšími hosty, od akademiků, přes novináře, až po zástupce nevládních i neziskových organizací, a ptát se jich na to, co právě Vás nejvíce zajímá. Debaty budu probíhat pravidelně každý měsíc.

Novinář a jeho role ve společnosti – Jindřich Šídlo – 29. 9.
Facebook | Foto

Jaká je skutečná moc novinářů? Jaká je jejich role a jak ji mění doba digitálních médií? Na tyto i další otázky odpovídal Jindřich Šídlo, dlouholetý novinář a komentátor tuzemské politiky.

Žurnalistika v době digitálních médií – Filip Rožánek a Miloš Čermák – 31. 10.
Facebook | Youtube | Foto | Blog

O tom, co pro tradiční média bude znamenat postupující digitalizace, jsme si povídali s Milošem Čermákem z Ihned.cz a s Filipem Rožánkem, šéfredaktorem časopisu Marketing & Media.

Vlastnická struktura médií v ČR – Dalibor Balšínek a Jan Macháček – 8. 11.
Facebook | Youtube | Foto | Blog

Jaký vliv mají vlastníci médií na jejich podobu? Je střet zájmů politiků vlastnících média ohrožením pro liberální demokracii? Odpovídat budou Dalibor Balšínek (zakladatel a šéfredaktor ECHO 24) a Jan Macháček (Lidové noviny).

Dezinformace v médiích – Jakub Janda a Ondřej Kundra – 1. 12.
Facebook | Youtube | Blog

V jakých formách se propaganda objevuje? Jak jí čelit? A je vůbec možné jí porazit? Na tyto i další otázky nám odpoví naši hosté: Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty a Ondřej Kundra z Respektu.

Prezidentské volby v USA a vliv médií – Anna Shavit a Kryštof Kozák – 26. 1.
Facebook | Youtube

Jakou roli hrála média v procesu rozhodování voličů? Mají novináři opravdu takový vliv, aby dokázali rozhodnout či alespoň znatelně ovlivnit volby? A co z toho plyne pro nadcházející parlamentní i prezidentské volby v ČR? Odpovídali vedoucí Katedry MKPR na FSV UK Anna Shavit a vedoucí Katedry severoamerických studií na téže fakultě Kryštof Kozák.

Václav Moravec: Média jako hlídací psi demokracie? – 23. 2.
Facebook | Youtube | Foto | Blog

Co můžeme očekávat od médií v nejbližší době v ČR v návaznosti na blížící se parlamentní volby? Jsou opravdu média stále dostatečně silným kontrolním prvkem kvality demokracie?

Brexit a média – 30. 3.
Facebook

Co to bude znamenat pro Velkou Británii a pro Evropskou unii? Jakým způsobem se britští občasné rozhodovali? A jakou roli v celém procesu hrála média? Povídali jsme si o tom s Martinem Novákem z Aktuálně.cz.

Erik Tabery o budoucnosti médií – 27. 4.
Facebook

Média již od svého vzniku procházejí neustálou proměnou ať už se jedná o jejich formu či obsah sdělení. Pozvali jsme si dlouholetého skauta, novináře a šéfredaktora Erika Taberyho, abychom se pokusili odhadnout jejich budoucnost.


Školní rok 2015/16

Na jaře 2016 proběhla první tři setkání, to ještě pod názvem Média a společnost.

První setkání proběhlo 21. dubna 2016. O ověřování informací v rozbouřeném internetovém mediálním moři jsme si povídali se zakladatelem Demagog.cz Janem Tvrdoněm, Jaroslavem Cermanem z mediálního projektu HateFree Culture a s redaktorem České pozice Martinem Rychlíkem.

Další akcí byla diskuze k tématu Odpovědnost médií ve čtvrtek 12. května. Jakým způsobem se média mohou chovat odpovědně a která média se tak naopak nechovají? Hosty byli Petr Šafařík, bývalý předseda Rady Českého rozhlasu, Ondřej Neumann, spoluzakladatel Ústavu nezávislé žurnalistiky a Tomáš Urban, publicista se zaměřením na internet a sociální sítě.

20. června pak cyklus pro školní rok 2015/2016 uzavřelo setkání na téma Trolling. Hosty v debatě o manipulaci ve světě internetových médií byli Johana Grohová, novinářka, dříve mluvčí ministerstva zahraničí, Jakub Janda, zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty, Bob Kartous, publicista a mediální kritik a Silvie Lauder, redaktorka časopisu Respekt.


US_Emb_logo_70mm_COL

 

Programová linka „Média v měnícím se světě“
funguje za podpory ambasády USA v ČR